کد خبر : ۲۶۰۳۵۰
سیدی عنوان کرد:
۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد که مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و مقرر شده است تا آماده شدن موافقتنامه تجارت آزاد و نهایی شدن آن، موافقتنامه ترجیحی تمدید شود.

تحقق موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا تا پایان سال 

بورس نیوز: میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد که مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و مقرر شد تا آماده شدن موافقتنامه تجارت آزاد و نهایی شدن آن، موافقتنامه ترجیحی تمدید شود.

وی با تاکید براینکه نمی‌توان پیش از اتمام مذاکرات امضای آن را انتظار داشت، ادامه داد: یک سال و نیم است که مذاکرات انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا به ریاست سازمان توسعه تجارت انجام می‌شود که به نظر می‌رسد تا چند ماه آینده و قطعا تا پایان سال محقق شود؛ چرا که حداقل دو دور و شاید هم سه دور دیگر از مذاکرات باقی مانده است. ضمن اینکه تا کنون ۱۵ دور مذاکره از طریق وبینار و ۵ دور مذاکرات حضوری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شده است.

سیدی تصریح کرد: باید مذاکرات به پایان برسد تا آماده امضای مقامات عالی کشور‌ها شود؛ بنابراین طبیعتا وقتی مذاکرات هنوز تمام نشده به امضای هیچ رئیس جمهوری هم نرسیده است. احتمالا برخی خبرگزاری‌های خارجی به اشتباه پروتکل تمدید موافقتنامه تجارت ترجیحی فعلی که اسفند ماه سال ۱۴۰۰ به امضای ۵ کشور اتحادیه اوراسیا رسیده است را موافقتنامه تجارت آزاد تلقی کردند. هیات دولت ما نیز خرداد ماه ۱۴۰۱ این پروتکل تمدید را تصویب کرده است.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه یکی از موانع فی‌مابین تجارت اخذ حقوق گمرکی است، افزود: در صورت تبدیل موافقت‌نامه پیشین به موافقت‌نامه تجارت آزاد، تعرفه تجارت حدود ۸۰ درصد کالا‌ها میان ایران و اوراسیا صفر می‌شود و روشن است که این امر تأثیر زیادی در تجارت کشورمان خواهد گذاشت. ضمن اینکه فهرست اقلام پیشین که در تجارت ترجیحی بود نیز بیشتر می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: