کد خبر : ۲۶۰۳۵۲
معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد:
۲۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران گفت: محاسبه حجم مبنا در نمادهای بورسی بر اساس فرمولی مشخص انجام می شود.

دلیل تغییر ناگهانی حجم مبنا در برخی نمادهای چیست؟

به گزارش بورس نیوز، تعدادی از سهامداران انتقاداتی به نحوه محاسبه حجم مبنا در برخی نمادهای بورسی گرفته اند و مدعی اند حجم مبنا در برخی نمادهای ناگهان افزایش زیادی(حتی تا ۵۰ درصد) داشته است.

مهدی زمانی معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: محاسبه حجم مبنا در نمادهای بورسی بر اساس فرمولی مشخص انجام می شود.

دلیل تغییر ناگهانی حجم مبنا در برخی نمادهای چیست

طبق این فرمول، در پایان معاملات هر هفته، تعداد سهام شرکت ها در عدد ۰.۰۰۰۴ ضرب می شود. اما برای حجم مبنا، سقف و کفی هم تعیین شده که برای محاسبه حداقل ارزش حجم مبنا، ۱۵ میلیارد ریال تقسیم بر قیمت ریالی سهم در روز پایانی هفته شده و برای محاسبه حداکثر ارزش حجم مبنا هم در مورد شرکت هایی که سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال یا بالاتر دارند، عدد ۱۲۰ میلیارد ریال بر قیمت پایانی سهم تقسیم شده و برای شرکت هایی که سرمایه کمتر از ۲۰ هزار میلیارد ریال داشته باشند، عدد ۱۰۰ میلیارد ریال بر قیمت سهم در پایان هفته تقسیم خواهد شد. آنچه طبق این فرمول بعنوان حجم مبنای یک سهم تعیین شود، تا پایان هفته جدید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دلیل تغییر ناگهانی حجم مبنا در برخی نمادهای چیست؟

وی افزود: متغیرهای اثرگذار بر حجم مبنا، تعداد سهام و قیمت سهام شرکت است و اگر افزایش سرمایه ای صورت بگیرد، حجم مبنا هم دستخوش تغییر با اهمیتی خواهد شد. همچنین اگر نمادی در یک بازگشایی بدون دامنه نوسان، مثلا افت یا رشد چند ده درصدی داشته باشد، باز هم حجم مبنا دستخوش تغییر خواهد یافت.

زمانی تصریح کرد: حجم مبنا برای تمامی نمادها در سیستم معاملات در پایان هر هفته تعدیل می گردد؛ و در صورت انجام افزایش سرمایه نیز قبل از بازگشایی حجم مبنای تعدیل شده براساس درصد افزایش سرمایه محاسبه و اعمال می شود.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: