کد خبر : ۲۶۰۳۹۹
۲۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۴
پرورش گل و گیاه یکی از تفریحات بسیار زیبایی است که طرفداران زیادی در دنیا دارد. افراد بسیاری در خانه، آپارتمان و یا محل کار خود اقدام به نگهداری و پرورش گل و گیاه می‌کنند، اما ممکن است روش درست این کار را ندانند.

راهنمای نگهداری گل و گیاه در تابستان

بورس نیوز: پرورش گل و گیاه یکی از تفریحات بسیار زیبایی است که طرفداران زیادی در دنیا دارد. افراد بسیاری در خانه، آپارتمان و یا محل کار خود اقدام به نگهداری و پرورش گل و گیاه می‌کنند، اما ممکن است روش درست این کار را ندانند. آیا شما هم دوست دارید که با چند گلدان ساده و یا باغچه‌ای کوچک، فضای دلنشینی در اطراف خود ایجاد کنید؟

گل و گیاهان در هر فصل سال به مراقبت و نگهداری مخصوص آن زمان احتیاج دارند و این موضوع ارتباطی به منطقه جغرافیایی آن‌ها ندارد. با فرا رسیدن فصل تابستان و گرمتر شدن هوا باید مراقبت از گیاهان را نیز مورد توجه قرار دهیم تا شادابی و سلامت آن‌ها حفظ شود، زیرا این فصل بهترین زمان برای رشد گیاهان است.

راه‌های مناسب برای نگهداری از گیاهان در تابستان

میزان نور آفتاب باید مناسب باشد

گیاهان برای فرآیند رشد به نور احتیاج دارند. اما گیاهان آپارتمانی همانطور که از نام آن‌ها مشخص است به نور مستقیم نیازی ندارند. نور زیاد موجب پژمردگی گیاه در ساعات گرم روز می‌شود؛ بنابراین در اواسط روز گیاه را به مکانی دورتر منتقل کنید و یا پرده‌ها را بکشید تا نور به طور مستقیم به گیاهان نتابد. نور خرشید بهتر است از پرده توری عبور کرده و به گیاه تابیده شود.

آبیاری مناسب اهمیت دارد

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان هنگام صبح یا در شب است. اما کارشناسان ترجیح می‌دهند که آبیاری در همان زمان غروب آفتاب انجام شود. زیرا هنگام تاریکی هوا، آب به راحتی به داخل زمین نفوذ کرده و به ریشه گیاه می‌رسد. هنگام آفتاب درصد بسیاری از آب توسط نور خورشید تبخیر شده و تنها بخش کمتر توسط گیاه جذب می‌شود. در روز‌های گرم سال بهتر است دوبار در روز گیاه را آبیاری کنید؛ بنابراین در این صورت می‌توان یکبار در صبح و بار دوم به هنگام غروب گیاه را آبیاری کنید.

درجه حرارت باید تنظیم شود

همانطور که گرما انسان را اذیت می‌کند گیاهان نیز توانایی تحمل گرما را ندارند و با حرارت زیاد دچار مشکل می‌شوند. به نظر کارشناسان گیاهان به دمایی حداقل ۵ درجه سانتی گراد و حداکثر ۴۵ درجه سانتی گراد نیاز دارند. اما دمای ۱۰ تا ۴۰ درجه، دمای بسیار مناسبی برای گیاهان آپارتمانی است. شاید برخی از گیاهان دمایی خارج از این محدوده را تحمل کنند، اما پس از مدتی کوتاه افسرده و کسل می‌شود؛ بنابراین درجه حرارت و رطوبت مناسب موجب شادابی و طراوت گیاهان می‌شود.

رطوبت گیاه را حفظ کنید

برخی از گیاهان به رطوبت زیاد علاقه دارندو باید در تابستان رطوبت کافی را دریافت نمایند. برای حفظ رطوبت گیاهانی مانند بسیاری از گیاهان هوازی و گیاهان بومی مناطق گرمسیری همچون فیتونیا، کالاتیا و اغلب سرخس‌ها می‌توانید یک بشقاب کم عمق را با سنگریزه پر کنید، سپس آب کافی در بشقاب ریخته و گلدان را روی سنگریزه‌ها قرار دهید. وجود سنگریزه‌ها از تماس مستقیم کف گلدان با آب جلوگیری می‌کند و به شادابی گیاه در روز‌های گرم سال کمک می‌کند.

گیاهان به غذای مخصوص نیاز دارند

غذای مخصوص گیاهان، کود مناسب است. فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای کوددهی گیاهان می‌باشد، زیرا در این زمان گیاه رشد می‌کند و به تغذیه مناسبی نیاز دارد. البته باید توجه داشت که در هر زمان و فصلی که شرایط گیاه بد بود باید گیاه را با کود مناسب تغذیه کنید، در غیر این شرایط، کوددهی فقط در بهار و تابستان انجام می‌شود که میزان آبیاری گیاه بیشتر است. همچنین اگر به تازگی گلدان گیاه را تعویض کرده اید تا چند ماه نیازی به کوددهی ندارید. با اینکه استفاده از کود‌های شیمیایی برای گیاه به خصوص در فصل رشد بسیار مفید است، در روز‌های اوج گرما، به گیاه کود ندهید، زمانی که دمای هوا کاهش یافت و کمی هوا خنک‌تر شد کوددهی گیاه را انجام دهید.

گیاهان به چقدر کود نیاز دارند؟

برخی از افراد کوددهی را فقط در زمان تعویض گلدان انجام می‌دهند و یا اگر باغچه دارند تنها در ابتدای فصل بهار، گیاهان خود را کود می‌دهند که کار اشتباهی است. در فصل تابستان و زمان رشد گیاهان، اغلب آن‌ها در هر ۲ تا ۴ هفته به تغذیه نیاز دارند. تغذیه کم در فواصل کمتر بهتر از تغذیه زیاد در فواصل زمانی نامنظم است. برخی از انواع کودها، به کندی جذب می‌شوند که فقط برای گیاهان بیرون از منزل مناسب هستند. میزان کوددهی به حجم و سن گیاه بستگی دارد.

غذای زیاد به گیاهان خود ندهید
با اینکه فصل تابستان زمان رشد گیاهان است، اما تغذیه زیاد منجر به آسیب در گیاهان می‌شود. گیاهان همیشه به غذا احتیاج ندارند و گاه غذای زیاد نیز برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند. اگر رشد گیاه در تابستان کم باشد و یا نقاط سوخته در اطراف و مرکز برگ‌ها مشاهده می‌شود، همچنین اگر برگ‌ها پژمرده و یا دارای لک‌های سفید نمکی باشند، نشان دهنده عوارض عناص غذایی زیاد است. این مورد درباره انسان‌ها نیز صدق می‌کند. مثلا اگر به کودکی بیش از اندازه غذا بدهید، نتیجه معکوسی در پی خواهد داشت و اغلب موجب بیماری کودک می‌شود.

کود مایع استفاده کنید

با مراجعه به مراکز فروش گل و گیاه، می‌توان کود مایع خریداری کرد که برای تغذیه گیاهان آپارتمانی و باغچه‌های کوچک خانگی بسیار مناسب می‌باشد. به نظر بسیاری از کارشناسان، بهترین شیوه تغذیه گیاه، استفاده از کود مایع است، زیرا این نوع کود‌ها موجب تغذیه تمام سیستم‌های گیاه می‌شود. علاوه بر این می‌توان با توجه به رشد گیاه در تابستان، استفاده از کود مایع را تنظیم کرد. برای عملکرد بهتر این کود بهتر است قبل از استفاده، گیاه را آبیاری کرد.

پودر‌های قابل حل در آب نیز روش مناسبی برای کوددهی است که همانند کود‌های مایع می‌توان بعد از آبیاری گیاه از آن‌ها استفاده کرد. اگر گیاه شما در فصل تابستان کمی ناراحت و پژمرده به نظر می‌رسد، این پودر‌های قابل حل بهترین روش برای سرحال کردن سریع آن است.

در زمان دلخواه هرس نکنید

یکی از نکات بسیار مهمی که این بخش از نمناک هم به آن اشاره کرده است هرس کردن گیاهان است، با وجود اینکه هرس گیاه موجب تولید شاخ و برگ‌های تازه در گیاه می‌شود، اما فصل گرما، اصلاً زمان مناسبی برای هرس نمی‌باشد. این موضوع بیشتر درباره گل‌های باغچه‌ای مخصوصاً آن‌هایی که شاخه‌های چوبی دارند صدق می‌کند، زیرا به این گیاهان استرس و تنش وارد می‌شود؛ بنابراین هرس کردن را باید به زمان و شرایط نرمال موکول کنید تا شاخ و برگ‌هایی که به دلیل گرما، آبیاری زیاد و خشکی هوا، زرد و یک رنگ و یا خشک شده اند را هرس کنید.

مراقب سوختن گیاهان باشید

باید توجه داشت که نور خورشید در روز‌های تابستان بسیار قوی است و روز‌ها بسیار گرم می‌باشد. به همین دلیل آبیاری در زیر نور خورشید موجب می‌شود که قطرات آب روی برگ گیاهان مانند یک ذره بین عمل کرده و اشعه نور خورشید ب قدرت بیشتری به گیاه بتابد، در نتیجه موجب سوختن قسمت‌هایی از سلول‌های برگ شود که به تدریج به گیاه آسیب می‌رساند و از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کند. در صورت آبیاری در زیر نور خورشید، توجه بیشتری به بر گیاهانی همچون گل رز داشته باشید، زیرا لکه‌های سیاه در روی گیاهان قابل مشاهده هستند.

گلدان گیاه را تعویض نکنید

در روز‌های خیلی گرم نباید اقدام به تعویض گلدان کنید مخصوصا گلدان گیاهانی مانند فیکوس که به ریشه وابسته هستند را نباید تعویض کنید. زیرا در بشتر اوقات، در اثر گرمای زیاد برگ‌ها آسیب می‌بینند و اگر گلدان را نیز در این روز‌ها تعویض کنید، شوک بیشتری به گیاه وارد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: