کد خبر : ۲۶۰۵۲۹
بازرس انجمن انبوه سازان مسکن گفت
۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
بازرس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: طبق جدیدترین آمار‌های سازمان برنامه و بودجه، در شاخص‌های مربوط به ابنیه، با کاهش قیمت مواجه هستیم.

کاهش قیمت در شاخص های مربوط به ابنیه

بورس نیوز: شهاب سعادت نژاد، بازرس انجمن انبوه سازان مسکن اظهار کرد: شاخص تعدیل عددی است که توسط سازمان برنامه و بودجه در هر فصل ارائه می‌شود و نشان دهنده مقدار تورم هر یک از بخش‌ها در رشته‌های مختلف است.

وی افزود: در سال جدید شاخص تعدیل سه ماه سوم و چهارم ۱۴۰۰ اعلام شد، اما این شاخص در رشته ابنیه، کمتر از سه ماه دوم سال گذشته اعلام شد؛ یعنی در این بازه زمانی، در قسمت مصالح و دستمزد و شاخص‌های مربوط به ابنیه در ساختمان‌ها با کاهش قیمت مواجه هستیم.

به گفته بازرس انجمن انبوه سازان مسکن، در چند سال گذشته شاهد افزایش نرخ تورم و گران شدن مصالح ساختمانی به ویژه آهن و سیمان مواجه بوده‌ایم که این افزایش قیمت‌ها را بانک مرکزی هم تایید کرده است، اما هم اکنون شاخص تعدیل کل ابنیه کمتر دوره قبل اعلام شده؛ یعنی پیمانکاران و مشاوران و سازندگان که پروژه‌های دولتی را انجام می‌دهد، مبلغی کمتر از سه ماهه دوم ۱۴۰۰ بابت کار کرد و خرید مصالح و دستمزد‌های خود باید دریافت کنند.

سعادتی نژاد گفت: یکی از علل عدم استقبال سازندگان و انبوه سازان از ساخت طرح مسکن ملی، اعلام قیمت ساخت بسیار پایین آن است که هم اکنون ۴.۷۲ میلیون برای هر متر مربع ساخت محاسبه می‌شود. این عدد حتی بسیار کمتر از اعداد اعلامی سازمان برنامه و بودجه برای ساخت یک متر مربع ساختمان است؛ به طوری که قیمت ساخت یک ساختمان بالای ۵ طبقه در شهر‌های بزرگ با رعایت استاندار‌های موجود در هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان است و با افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی، این قیمت‌ها هم افزایش خواهد یافت.

کاهش قیمت در شاخص های مربوط به ابنیه

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: