کد خبر : ۲۶۰۸۳۶
رئیس کل گمرک گفت:
۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
رئیس کل گمرک مهمترین مشکل صادرات را صدور مجوز‌های متعدد عنوان کرد و در بحث واردات هم تعدد رویه‌ها نسبت به گمرکات سایر کشور‌ها را عمده‌ترین مشکل عنوان نمود.

صدور مجوز‌های متعدد؛ مشکل صادرات

بورس نیوز: علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک درخصوص بحث کالا‌های اساسی با تاکید بر ترخیص ۹۰ درصدی کالا‌های اساسی تا اعلام کد رهگیری بانکی اظهار کرد کرد: اخیرا با توجه به مصوبه تنظیم بازار مجوز ۱۰ درصد مابقی کالا‌های اساسی هم داده شده است.

رئیس کل گمرک در ادامه گفت: در حال حاضر ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود هست که تشریفات گمرکی آن‌ها به سرعت در حال انجام است و ۴۰۰ هزار تن در اسکله‌ها در حال تخلیه و بارگیری است و دستگاه‌های مرتبط در این خصوص هماهنگ هستند تا به وفور در دسترس مردم قرار بگیرد.

وی در خصوص عملکرد گمرک در حوزه مبارزه با قاچاق کالا افزود: در بحث قاچاق، ابتدا ترفند‌ها را احصا کردیم و بدنبال این هستیم که تخلفات را به حداقل برسانیم، البته طبق قانون امور گمرکی مواردی مربوط به تخلفات گمرکی است و مواردی هم مربوط به قاچاق کالا می‌شود. در حال حاضر با سامانه‌هایی که وجود دارد سعی کردیم که تخلفات کمتر شود و مدیریت ریسک در ترخیص کالا‌ها اعمال می‌شود.

مقدسی بیان کرد: در حال حاضر ۱۶ دستگاه ایکس ری کامیونی و ۱۰۴ دستگاه ایکس ری پالتی در گمرکات داریم که البته این تعداد باید افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد افزود: در بحث تجهیز گمرکات به دستگاه‌های ایکس ری سعی کردیم از بخش خصوصی هم کمک بگیریم. در حوزه کشفیات طی چهارماهه سالجاری ۹۵۰ پرونده قاچاق کالا به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان تشکیل شده است و علاوه بر این همکاران ما در بحث مواد مخدر و قاچاق اتباع خارجی کشفیات قابل توحهی داشته اند. همچنین در حوزه مبارزه با پولشویی هم گمرک بسیار فعال بوده است.

رئیس کل گمرک ایران همچنین به برنامه‌های گمرک جهت ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان و بهره گیری از تجهیزات تولید شده توسط این شرکت‌ها با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: گمرک تسهیلات بسیار خوبی در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار داده است و علاوه بر این ما خریدار محصولات دانش بنیان‌ها هم هستیم.

مقدسی در ادامه در پاسخ به مشکلات رویه مسافری در گمرکات گفت: در ۲۹ مرز هوایی داریم که گمرکات ما در آنجا مستقر هستند و با ارائه تسهیلات لازم تلاش شده تشریفات گمرکی مسافران در کمترین زمان انجام گیرد به عنوان مثال گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) که یکی از گمرکات پردد مسافری است با همکاری سازمان‌های مرتبط دو سالن برای انجام تشریفات گمرکی اختصاص داده شده است.

وی مهمترین مشکل صادرات را صدور مجوز‌های متعدد عنوان کرد و در بحث واردات هم تعدد رویه‌ها نسبت به گمرکات سایر کشور‌ها را عمده‌ترین مشکل عنوان نمود.

وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت سامانه جامع گمرکی گفت: سامانه جامع گمرکی با سازمان‌های مرتبط با گمرک ارتباط دارد و مجوز‌ها را به صورت الکترونیکی دریافت می‌کند، همچنین به سامانه جامع تجارت هم متصل هست و تبادل دیتا انجام می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به عملکرد گمرک در حوزه صادرات و واردات و تشریح عملکرد تجارت خارجی در چهارماهه سال جاری و اقلام عمده صادراتی از ترانزیت خارجی ۵ میلیون تنی کالا خبر داد.

رئیس کل گمرک در ادامه به ارتقای رتبه گمرک در حوزه فن آوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: رتبه گمرک بر اساس تازه‌ترین گزارش شورای اجرایی فن آوری اطلاعات کشور ۸ پله صعود کرده و از رتبه ۳۳ به رتبه ۲۵ ارتقا یافته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: