کد خبر : ۲۶۰۸۷۹
تورم در ترکیه؛
۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
انتظار می‌رود تورم در ترکیه در ماه جاری میلادی حدود ۸۱ درصد باشد و در پایان ۲۰۲۲ تنها تا ۷۰ درصد پایین بیاید.

کاهش ارزش لیر ترکیه و تورم ۸۱ درصدی

بورس نیوز: انتظار می‌رود تورم در ترکیه در ماه جاری میلادی حدود ۸۱ درصد باشد و در پایان ۲۰۲۲ تنها تا ۷۰ درصد پایین بیاید. هزینه بالای انرژی و کالا در جهان و کاهش ارزش لیر همچنان قیمت‌ها را در ترکیه بالاتر می‌برد.

تورم در ترکیه از پاییز سال گذشته روبه‌افزایش بوده‌است، یعنی از زمانی‌که لیر ارزش خود را پس‌از کاهش تدریجی نرخ بهره بانک مرکزی تا ۱۴ درصد، از دست داد.

مشکلات اقتصادی به‌وجودآمده درنتیجه حمله روسیه به اوکراین و ادامه ضعف لیر باعث شده قیمت‌ها در سال جاری میلادی افزایش بیشتری داشته باشند. لیر ۴۴ درصد از ارزش خود را در سال گذشته میلادی از دست داد و ۲۷ درصد هم در سال جاری سقوط کرده‌ است.

نظرسنجی رویترز از ۱۰ مؤسسه تحقیقاتی، متوسط تورم سالیانه در ماه ژوئیه در ترکیه را ۸۰.۵۰ درصد نشان می‌دهد. پیش‌بینی این مؤسسات بین ۷۹.۴۵ و ۸۲.۵۰ درصد متغیر بوده‌است.

این بالاترین رقم تورم از اوت ۱۹۹۸ است، یعنی زمانی‌که تورم سالیانه به ۸۱.۴ درصد رسیده بود و ترکیه تلاش می‌کرد به دهه‌ها تورم بالا پایان دهد.

متوسط پیش‌بینی این مؤسسات از تورم ماهیانه ۲.۹۰ درصد بوده‌است یعنی بین ۲.۲۸ تا ۴ درصد.

پیش‌بینی می‌شود تورم تا پایان سال جاری میلادی تا ۷۰ درصد کاهش یابد.

دولت ترکیه اعلام کرد با توجه به برنامه اقتصادی جدید، تورم کاهش خواهد یافت. در این برنامه، اولویت بر نرخ پایین بهره جهت تقویت تولید و صادرات و رسیدن به مازاد حساب جاری است.

اردوغان گفت انتظار می‌رود تورم تا فوریه و مارس سال آینده میلادی به سطح قابل‌قبولی برسد. بانک مرکزی ترکیه پیش‌بینی خود برای تورم در پایان ۲۰۲۲ را تا ۶۰.۴ درصد بالا برده‌ است. این بانک قبلاً رقم ۴۲.۸ درصد را اعلام کرده بود.

قانون‌گذاران و اقتصاددان‌های مخالف طرح‌های اردوغان اعتبار گزارش اداره آمار ترکیه را زیر سوال برده و ادعا می‌کنند تورم بسیار بالاتر از اطلاعات رسمی است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: