کد خبر : ۲۶۰۸۹۱
معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:
۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: منطقی است که نسبت به سال گذشته شاهد افزایش قیمت در برنج ایرنی باشیم، اما امیدواریم مانند سال‌های گذشته در زمان برداشت برنج شاهد کاهش قیمت در بازار باشیم.

امیدواری به کاهش قیمت برنج در زمان برداشت

ورس نیوز: امیر طالبی، معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه امسال کشاورزان شالیکار هزینه‌های زیادی را برای کارگر، کود و سموم متقبل شده اند، اظهار کرد: منطقی است که نسبت به سال گذشته شاهد افزایش قیمت در برنج ایرنی باشیم، اما امیدواریم مانند سال‌های گذشته در زمان برداشت برنج شاهد کاهش قیمت در بازار باشیم.

وی افزود: در بازار‌های جهانی قیمت گندم تا ۵۳۰ دلار برای هر تن هم رسید، ولی الان در فصل برداشت می‌بینیم که قیمت‌ها حول و حوش ۴۵۰ دلار و حتی کمتر از آن است؛ بنابراین در جهان و همه کشور‌ها و همین طور ایران مطمئنا در فصل برداشت محصولات کشاورزی با توجه به این که عرضه بیشتر می‌شود طبیعتا روی قیمت هم اثر خواهد گذاشت.

طالبی گفت: امسال با توجه به تغییرات قیمتی و التهاباتی که در بازار و قیمت برنج بوجود آمد ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفت ممنوعیت واردات را لغو کند و در ۴ ماه آینده با واردات برنج خارجی، زمینه برای تنظیم بازار برنج فراهم خواهد شد.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره تاثیر واردات بر بازار برنج داخلی گفت: با توجه به اینکه روند واردات برنج از زمان خرید تا دریافت آن در داخل کشور حداقل سه ماه به طول می‌انجامد و به دلیل تفاوت قیمتی نسبتا بالا بین برنج ایرانی و خارجی هم اکنون مصرف بیشتر مردم برنج خارجی است، این فاصله زمانی می‌تواند روی قیمت برنج در داخل تاثیرگذار باشد به همین دلیل ستاد تنظیم بازار به این جمع بندی رسید که امسال این ممنوعیت را فعلا لغو کند.

وی افزود: مرجع ذیربط در این باره مصوبات را صادر و به همه‌ی گمرکات ابلاغ کرده است.

طالبی گفت: برنج کاران ایرانی و انجمن برنج ایران مخالف این قضیه است و معتقد است که عملا با شروع فصل برداشت، قیمت به خودی خود کاهش پیدا می‌کرد و نیازی نبود که ممنوعیت واردات را لغو کنیم چرا که تاثیری بر قیمت برنج نخواهد داشت و معتقد بودند که برای تنظیم بازار اگر قرار است برنج وارد شود می‌توانستند این کار را در همان هشت ماهی که فرصت ایجاد می‌شد انجام دهند نه در زمان برداشت برنج داخلی. این لغو ممنوعیت واردات عملا به ضرر تولید کنندگان شده است.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: وظیفه ما ایجاد فضای ارام برای عرضه کالا است. نظر کشاورزان و انجمن برنج ایران کاهش قیمت همزمان با برداشت برنج است که در اینصورت رغبت مصرف کننده داخلی به سمت برنج ایرانی خواهد بود. اما ما نمی‌توانیم مسائل کلان کشور را به، اما و اگر بسپاریم. بازار باید یک شرایط متعادل داشته باشد و مصرف کننده اطمینان خاطر داشته باشد که کالای مورد نظرش را در اسرع وقت تهیه و استفاده خواهد کرد.

طالبی بیان کرد: واردات طبق روال گذشته انجام می‌شود. بخش خصوصی بیشترین حجم واردات را با توجه به تکالیفی که در بخش ذخایر راهبردی کشور دارد انجام می‌دهد.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: برای همه‌ی کالا‌های وارداتی بازرس بین المللی تعیین می‌شود که این بازرس در محل تولید از کالا نمونه برداری می‌کند و این نمونه‌ها در یک آزمایشگاه معتبر اروپایی مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از تایید، این کالا‌ها را خریداری می‌کنیم؛ بنابراین این اطمینان خاطر را بدهم که برابر مشخصاتی که ما در قراردادمان تعیین می‌کنیم کالا را در ایران تحویل خواهیم گرفت؛ بنابراین ما همیشه تلاش کرده ایم کالا‌های درجه یک و در شان مصرف کنندگان ایرانی خریداری کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: