کد خبر : ۲۶۰۹۲۳
وزارت کشاورزی مکلف شد؛
۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: وزارت جهاد مکلف شد لایحه قانون آبخیزداری را با قید فوریت تدوین و به هیأت دولت ارائه کند.

تدوین لایحه قانون آبخیزداری و ارائه به دولت

بورس نیوز: سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اهداف این لایحه اظهار کرد: در بحث سیل‌های اخیر طبیعتاً یکی از موضوعات مهم بحث آبخیزداری و آبخوان داری است که امروز در این حوادث طرح می‌شود؛ لذا امروز جلسه‌ای در دفتر معاون اول در خصوص برنامه‌های اجرایی آبخیزداری و آبخوان داری برقرار بود؛ یکی از راه حل‌هایی که ما بتوانیم از سیلاب‌ها جلوگیری کنیم، این است که بتوانیم فعالیت‌ها و طرح‌های آبخیزداری را در بالادست حوضه‌های آبخیز کشور اجرایی کنیم.

حوضه‌های آبخیز کشورمان، حدود ۱۳۵ میلیون هکتار است که در طول سال‌های گذشته حدود ۳۵ میلیون هکتار آن تا به امروز کار آبخیزداری اش صورت گرفته و تقریباً ۹۰ میلیون هکتار اراضی باقی مانده است.

وی ادامه داد: بر اساس روال جاری اگر بخواهیم کار آبخیزداری ۹۰ میلیون هکتار اراضی را انجام دهیم که الآن در قانون بودجه سالانه حدود یک و نیم میلیون هکتار تا یک و ۷۰۰ ما کار آبخیزداری انجام می‌دهیم تقریباً یک زمان طولانی برای ۹۰ میلیون هکتار ما در اختیار خواهیم داشت که این تقریباً می‌توانیم بگوییم مسأله‌ای نیست؛ یعنی یک عدد حدود ۴۰ - ۴۵ سال یا بیشتر از آن؛ لذا ما باید یک تغییر مقیاسی در ابعاد کارمان بدهیم و حداقل بتوانیم سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون هکتار از اراضی آبخیزداری کشور را انجام دهیم تا ظرف ۱۰ سال بتوانیم در یک شرایط پایداری در بحث حوضه‌های آبخیز برسیم؛ لذا بر این اساس، چون در کشور قانون آبخیزداری نداریم ظرف دو هفته آینده بر اساس تصمیم این جلسه که در جلسه هیأت دولت، رئیس جمهور هم بر آن تأکید کردند لایحه قانون جامع آبخیزداری را به هیأت دولت ارائه خواهیم کرد که در آنجا ما می‌توانیم اولاً به هم افزایی‌هایی که در بحث مدیریت حوضه‌های آبخیز لازم است بپردازیم.

وی افزود: بعضی اتفاقاتی که در حوضه‌های آبخیز می‌افتد و منشأ سیلاب‌ها هم می‌شود به عدم همگرایی بخش‌های مختلفی که در حوضه‌های آبخیز حضور دارند و کار می‌کنند بر می‌گردد؛ لذا لازم است همگرا شوند، و در این قانون به آن پرداخته خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دومین نکته بحث مردمی سازی آبخیزداری است که رئیس جمهور بر آن تأکید کردند و ما را موظف کردند در راستای طرح‌های آبخیزداری حرکت کنیم، لذا ظرفیت‌هایی که باید از مشارکت مردم بهره ببریم، یک ضوابط قانونی نیاز دارد در بحث بهره برداری از آبی که در طرح‌های آبخیزداری استحصال می‌شود و در این قانون به آن پرداخته خواهد شد. لازم است رهیافت جدیدی را با مقیاس جدیدی در حوزه آبخیزداری پیش ببریم، در تأمین مالی بخشی را که هم اکنون به عنوان سازمان مدیریت یا بحث‌های بحرانی در سال در خسارت‌ها داریم هزینه می‌کنیم این می‌تواند بیاید در اجرای طرح‌های آبخیزداری و در کنار مشارکت‌های مردمی؛ ما می‌توانیم سهمیه‌های مالی بهتری را برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در این قانون ببینیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: