کد خبر : ۲۶۱۴۴۳
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
آنچه بیش از احتمال کاهش نرخ ارز، گروه های کامودیتی محور بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده، متغیرهای خارجی بوده است.

چشمک بورس به دلالان بازار ارز

بورس نیوز:

اگرچه درچند روز گذشته نمادهای گروه خودرویی و بانکی رنگ سبز به تن کرده اند؛ اما سهم های صنایع کامودیتی محور با بی مهری بازار مواجه شده اند‌. به نظر می رسد دغدغه احتمال کاهش نرخ ارز تحت تاثیر توافق، علت عدم جذابیت سهم های کامودیتی محور بازار سرمایه باشد.

مسیح زرگر، خرازی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: آنچه بیش از احتمال کاهش نرخ ارز، گروه های کامودیتی محور بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده، متغیرهای خارجی بوده است. رکود صنایع چین، تورم ناشی از افزایش هزینه های انرژی در اروپا و نیز افزایش بازدهی اوراق قرضه در آمریکا ریسک بزرگی بر سر صنایع کامودیتی محور بازار محسوب می شوند. علاوه بر این ها، احتمال کاهش نرخ ارز بعد از توافق هم شاید در کوتاه مدت(چند هفته) از جذابیت صنایع کامودیتی محور بکاهد. البته معتقدم در صورت توافق نرخ ارز کاهش چندانی نخواهد داشت و بانک مرکزی با مدیریت بازار ارز مجال نوسان چندانی به بازار ارز نخواهد داد.

کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: قیمت محصولاتی همچون سنگ آهن و فولاد و... از محصولات جهانی نشأت می‌گیرد و کاهش قیمت‌های جهانی روی قیمت این محصولات در بازار ما هم تاثیرگذار خواهد بود. ضمن اینکه صنایع بزرگ تولیدی ما در یک ماه گذشته با معضل قطعی برق هم مواجه بوده اند و این قطعی برق هم اثر منفی بر تولید و سودآوری این شرکت ها خواهد داشت. با این تفاسیر به نظر می رسد واکنش بازار سرمایه به سهم های صنایع کامودیتی محور و عدم جذابیت این سهم ها برای سرمایه گذاری منطقی است.

وی ادامه داد: در زمان امضای برجام سال (۱۳۹۴) در مقطع کوتاهی سهم های گروه خودرویی و بانکی و لیزینگی مورد اقبال بازار قرار گرفت و رشد قابل توجهی داشتند. اما به نظر می‌رسد رشد سال ۱۳۹۴ در برخی از این سهم‌ها امسال تکرار نخواهد شد. در نظر داشته باشید که شرایط لیزینگی ها با شرایط سال ۱۳۹۴ کاملاً متفاوت است. بانک ها هم در سال های اخیر بخش قابل توجهی از سود خود را از محل درآمد سرمایه‌گذاری‌ها و نرخ تسعیر ارز شناسایی کرده‌اند و اگر چشم انداز نرخ ارز صعودی نباشد، بانک ها شانسی برای تکرار چنین سودهایی نخواهند داشت. نکته اینجاست که نقدینگی موجود در بازار سرمایه در چند روز گذشته به سمت گروه خودرویی و بانکی حرکت کرده و فعلاً نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه نشده است. اما در صورت احیای برجام و کاهش جزئی نرخ ارز، شاید برای مدت کوتاهی(حداکثر چند هفته) نقدینگی از بازار ارز راهی بازار سرمایه شود و تحرکات مثبتی در این بازار شاهد باشیم.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: