کد خبر : ۲۶۱۶۴۰
مهمترین گام‌های قانون چک انجام و این قانون تکمیل شد؛
۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷
رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از مهمترین ابزار پرداخت چک است که حتما باید معتبر باشد و آثار اقتصادی خوبی هم داشته باشد.

بورس نیوز: علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از "سامانه محچک" با بیان اینکه این سامانه یکی از پیچیده‌ترین سامانه بانکی است که امروز افتتاح شد، اظهار کرد: با اجرای سامانه محچک امکان مسدودی حساب‌ها به میزان مبلغ کسری چک فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه شاهد تحولی مهم در صنعت بانکداری هستیم که امیدواریم نیاز به ابزار نقدی هم کاهش پیدا کند، تصریح کرد: هرچند با اقدامات قبلی بانک مرکزی مانند سامانه صیاد امکان ثبت و استعلام و تایید چک فراهم شد و اعتبار خوبی به چک برگشته بود، اما یکی از حلقه‌های مفقودی که وجود داشت با سامانه محچک تکمیل شد.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه مهمترین گام‌های قانون چک انجام و این قانون تکمیل شد، افزود: یکی از مهمترین ابزار پرداخت چک است که حتما باید معتبر باشد و آثار اقتصادی خوبی هم داشته باشد.

وی افزود: با اجرای سامانه محچک تشکیل پرونده‌های قضایی هم کاهش پیدا خواهد کرد و قاضی و دستگاه قضا نیز مانند بانک می‌تواند به صورت آنلاین حساب را مسدود کند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اوراق گام هم مشابه سامانه محچک عمل می‌کند به نحوی که در فضای تولیدی و صنعتی کشور نقش معاملات اعتباری را بازی خواهد کرد چرا که می‌تواند نیاز به منابع نقدی را کاهش داده و از فشار به منابع بانکی جلوگیری کند.

صالح آبادی با بیان اینکه با تسهیل دستورالعمل اوراق گام در شورای پول و اعتبار به محض صدور اوراق در بازار سرمایه قابل معامله است، گفت: با این اتفاق در یک‌ماه اخیر ۷ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان اوراق گام صادر شد که نسبت به ماه‌های گذشته سرعت آن بسیار قابل توجه است.

وی با تاکید بر اینکه ابزار‌های نوین فناوری ضمن اعتبار بخشی به معاملات پولی و بانکی تعداد پرونده‌های قضایی را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد، گفت: از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون اقتصادی مجلس هم در همراهی بانک مرکزی تشکر می‌کنیم و امروز می‌توانیم بگوییم اجرای کامل قانون جدید چک انجام شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: