معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان:
۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
تولاییان با تشریح موفقیت های شرکت ذوب آهن با محوریت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا معتقد است تلاش ۶ ساله ذوب آهنی‌ها نیمی از تولید محصولات را ارزش افزا و صنعتی کرده است.

تلاش ۶ ساله ذوب آهنی‌ها ۵۰ درصد از تولید محصولات را صنعتی کرد

بورس نیوز: تولاییان با تشریح موفقیت‌های شرکت ذوب آهن با محوریت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا معتقد است تلاش ۶ ساله ذوب آهنی‌ها نیمی از تولید محصولات را ارزش افزا و صنعتی کرده است.

این شرکت به عنوان پایه گذار اصلی صنعت فولاد و دانش فولادسازی در ایران و با دارا بودن مجموعه‌ای کامل از خطوط نورد، یکی از ارکان اصلی توسعه صنعتی کشور محسوب می‌شود و جایگاه قدرتمند فنی آن بر هیچ ایرانی پوشیده نیست. وجود کارخانجات کوچک و بزرگ فولادی در ایران عزیزمان بدون تردید به برکت دانش و تجربه مهندسین و کارشناسان خبره این شرکت است که امروز منشأ خیر و برکت هستند.

مهرداد تولاییان معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان به تشریح موفقیت‌های این شرکت با محوریت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

تولاییان گفت: دانش و تخصص در این مجتمع عظیم صنعتی به اندازه‌ای توسعه یافته و به روز شده که در طی ۶ سال گذشته، نزدیک به نیمی از سبد محصولات ذوب آهن اصفهان از پروفیل‌های ساختمانی به محصولات با ارزش افزوده بالا و محصولات صنعتی تبدیل شده‌اند. این تحولات به طور کامل با استفاده از دانش و عمدتاً تجهیزات داخلی صورت گرفته است.

در مجموعه مهندسی نورد (بخش خدمات فنی و طراحی کالیبراسیون) مهندسین و متخصصین توانمندی حضور دارند که (در حد یک دانشکده طراحی پروفیل) و از لحاظ تحقیقاتی نیز بر پایه اصول مهندسی مانند یک نهاد R&D قوی عمل می‌کنند و پیش از اینکه پروفیل جدیدی با سعی و خطا در طراحی و با هزینه‌های گزاف میلیاردی در تامین و تراش غلتک و آماده سازی کارگاه تولید شود، با نرم افزار‌های طراحی و شبیه سازی از جمله آباکوس با دقت بالای ۹۵ درصد، این فرایند شبیه سازی خواهد شد که نمونه بسیار بازر آن طراحی و تولید ریل زبانه سوزن یا همان SWITCH RAIL است که در همان گام اول نرمال و تحویل شرکت ایرید شد که در دنیا تنها چهار کشور قادر به تولیدآن هستند.

وی افزود: در اولین گام حدود ۶ سال قبل برای اولین بار آرک معدنی V ۲۱ که کسی انتظار تولید آن را نداشت و از خارج وارد می‌شد به همت تلاشگران این شرکت تولید و به بازار عرضه شد و به دنبال آن در سال گذشته آرک معدن TH ۳۶ با گرید ۳۱ Mn ۴ نیز تولید گردید. علاوه بر این میلگرد‌های آلیاژی ۷۰ CR ۲ با قطر ۸۰ میلی متر و اندکی پس از آن از قطر ۲۵ تا ۶۰ نیز تولید شده‌اند. در بخش فولادسازی نیز تنوع قابل توجهی در گرید‌های فولادی داشته‌ایم. به نحوی که طیف وسیعی از فولاد‌های مختلف از جمله فولاد مخصوص ریل، فولاد‌های سری SAE، فولاد‌های آلیاژ بور و … تولید گردیده است. همچنین طراحی و تولید شمش با مقطع پیچیده بیم بلانک در بخش فولادسازی انجام گردیده است.

ویترینی از ۱۳ محصول با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان برخی از مهمترین محصولات با ارزش افزوده بالا که در ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند را چنین برشمرد: انواع ریل‌های استراتژیک راه آهن و متر و۶۰ E ۱- ۴۶ E ۲-۵۴ E ۱-۴۹ E ۱، ریل معدن R ۱۸، ریل زبانه سوزن ۶۰ E ۱ A ۱، تولید انواع تیرآهن‌های بال پهن از H ۱۴۰ تا H ۳۰۰ (امکان تولید تا سایز ۴۰ این نوع تیرآهن در هیچ کارخانه‌ای از منطقه نیست و در اصل حافظ امنیت مطلق سازه‌ها و جان انسان‌ها می‌باشند)، انوع کلاف‌های صنعتی از قطر ۵.۵ تا ۱۶ (ساده و آجدار) که بخش عمده آن‌ها در صنایع پیچ و مهره، الکترودسازی و … کاربرد دارند، انواع ورق سازه‌های صنعتی تا پهنای ۳۰۰ میلی متر و از ضخامت ۱۰ الی ۱۰۰ میلی متر که بهترین و ایمن‌ترین محصول برای ساخت تیر ورق با روش‌های صحیح و اصولی می‌باشند و به دلیل نداشتن لبه برش و فصل مشترک جوش، بسیار مقاوم‌تر و ایمن‌تر از متریال‌های معمول هستند، انواع ناودانی که در صنایع و ماشین سازی کاربرد دارند (به عنوان مثال شاسی و پایه برای رولر‌های خطوط تولید و...) و انواع تیرآهن‌های نیمه سبک بال نیم پهن I-۷ که نقش مهمی در سبک سازی سازه دارند از جمله محصولات با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن اصفهان به شمار می‌روند.

تولید ۱۰ محصول با ارزش افزوده بالا در نقشه راه ذوب آهن ۱۴۰۱

این مقام مسئول اظهار کرد: بدون تردید چشم انداز ذوب آهن اصفهان چرخش و ایجاد انعطاف بیشتر به سمت محصولات جدید است و برنامه داریم در سال ۱۴۰۱ با قدرت بسیار زیاد و با حمایت و تاکید مدیر عامل شرکت برای خلق ارزش بیشتر از مواد اولیه کمتر، حداقل ۱۰ محصول جدید و با ارزش را به بازار عرضه کنیم از جمله تولید انبوه آرک TH ۳۶ و TH ۲۹ که محصولات بسیار مهمی در صنعت معدن به شمار می‌روند و در معادن با عمق‌های زیاد پرکاربرد هستند، توسعه تیرآهن‌های بال پهن تا سایز ۴۰، مشارکت در تولید مجموعه کامل سوزن ریل و مطالعه و طراحی تجهیزات تولید ریل‌های HT در برنامه این شرکت قرار دارند.

ارزش آفرینی ۱.۵ تا ۳ برابری محصولات با ارزش افزوده بالا در ذوب آهن

تولاییان در پاسخ به این سوال که محصولات با ارزش افزوده بالا چه میزان ارزش آفرینی برای ذوب آهن دارند چنین گفت: میزان ارزش آفرینی این محصولات که در قالب حاشیه سود، قابل تعریف است، در بعضی از محصولات ویژه حداقل ۱.۵ تا ۳ برابر محصولات معمولی است و در شرایطی که با کمبود منابع و انرژی مواجه هستیم تنها راه بقا ایجاد ارزش بیشتر با منابع کمتر است.

تاثیر کمبود برق بر تولید

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان گفت: میزان برق قابل محاسبه هر کارگاه بر اساس نُرم مصرف و متناسب با نوع پروفیل تولیدی (میلگرد، تیرآهن، ریل و …) از ۹۰ تا ۱۲۸ کیلو وات ساعت به ازای یک تن محصول است. بر این اساس میانگین برق مصرفی در کارگاه‌های نورد شرکت، با توجه به تولید سالیانه حدود ۴/۲ میلیون تن و ماهیانه ۲۰۰ هزار تن محصول نوردی، حدود ۱۱۰ کیلو وات بر تن برآورد می‌شود.

وی در خصوص قطعی‌های مکرر برق در سال گذشته که صنعت فولاد کشور و از جمله ذوب آهن اصفهان را با محدودیت تولید مواجه ساخت نیز افزود: قطعی‌های برق دلایل گوناگونی داشته است مانند محدودیت آب در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ که عموماً باعث کاهش تولید برق در کارخانه شد، افزایش شدید مصرف برق در اوج گرما و عدم توازن تولید و مصرف در کشور، محدودیت در زمستان به دلیل کمبود دریافت گاز طبیعی و همچنین افزایش مصرف در شبکه در اوج سرما از جمله این دلایل هستند. در مجموع سالانه به دلیل محدودیت‌های برق ناشی از دلایل فوق، تولید محصول نهایی در سال‌های اخیر تحت تاثیر قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: