بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
ائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد:

اقبال به صنایع صادرات محور حتی پس از احیای برجام

اقبال به صنایع صادرات محور حتی پس از احیای برجام
بازدهی بازار سرمایه در دو سال اخیر مطلوب فعالان این بازار نبوده است. گروه پتروشیمی بخش قابل توجهی از ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داده اند.
کد خبر : ۲۶۱۷۳۴

برجام و پتروشیمی ها

بورس نیوز:

برخی تحلیل ها در خصوص وضعیت صنعت پتروشیمی مطرح می شود که صنعت پتروشیمی پس از برجام جزو گروه های متضرر خواهد بود و از این اتفاق منفعت نخواهد برد ، حال آنکه بسیاری معتقدند احیای برجام می تواند برای اکثر صنایع مفید فایده باشد . 

فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگو با بورس نیوز، در خصوص تاثیر احیای برجام بر صنعت پتروشیمی بیان کرد: مشکل بازار سرمایه ما ساختاری‌تر از بحث‌های عملیات اقتصادی و تجاری و مالی شرکت‌ها پتروشیمی است و به مشکلات این بازار باید از نگاه سیستماتیک نگاه کرد. امنیت سرمایه گذاری مهم‌ترین نیاز این بازار بوده و دلیل عدم جذابیت سرمایه گذاری در بورس، فراتر از اعداد و ارقامی است که در صورت‌های مالی پتروشیمی‌ها و آینده تجاری شرکت‌ها مشاهده می‌کنیم.

با احیای برجام صنایع صادرات محور هم مورد اقبال قرار خواهند گرفت

کریمایی ادامه داد : موضوع تاثیر احیای برجام بر صنعت پتروشیمی از چند جنبه قابل بررسی است. جنبه نخست آنکه احتمالاً با احیای برجام نرخ ارز کنترل شده و سودآوری شرکت‌های صادرات محور هم تحت تاثیر قرار بگیرد. اما شخصا معتقدم از آنجا که مشکل اصلی بازار سرمایه سیستماتیک و ساختاری و ناشی از امنیت سرمایه گذاری است، مهمترین لازمه حرکت این بازار امنیت سرمایه گذاری در این بازار خواهد بود؛ بنابراین معتقدم اگر چه با احیای برجام شاید در کوتاه مدت نرخ ارز کمی کاهش پیدا کند، اما بعد از احیای برجام امنیت ایجاد شده به سرعت می‌تواند بازار سرمایه را به حرکت وا دارد. با توجه به حجم نقدینگی موجود در کشور و کاهش فضا‌ی واسطه گری، گرایش نقدینگی به سمت سرمایه گذاری‌های مطمئن‌تر افزایش داشته و بازار سرمایه از جمله گزینه‌هایی است که می‌تواند امنیت سرمایه‌گذاران را بیش از پیش تضمین کند. انتظار می‌رود احیای برجام فرصتی برای گشودن راه‌های سرمایه گذاری باشد و مناسب‌ترین بازار برای سرمایه گذاری هم بازار سرمایه خواهد بود. به هر حال صنایع صادرات محور از جمله پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها سهم قابل توجهی از بازار سرمایه را به خود اختصاص داده اند. حتی اگر بلافاصله بعد از احیای برجام حرکت مثبتی در این گروه‌ها مشاهده نکنیم، اما بعد از حرکت گروه خودرویی و بانکی، صنایع صادرات محور بازار سرمایه از جمله پتروشیمی‌ها هم مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

عملکرد شرکت های پتروشیمی به جز متانولی ها قابل قبول است

قائم مقام انجمن کارفرمائی صنعت پتروشیمی در خصوص وضعیت گروه پتروشیمی و عملکرد آنها در سال جاری به بورس نیوز گفت: اگر صنعت متانول را از فضای صنعت پتروشیمی جدا کنیم، مابقی تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی از جمله شرکت‌های گروه اوره ، اتان و الفین، از ابتدای سال جاری عملکرد بسیار خوبی داشته اند. هم قیمت‌های جهانی رشد خوبی داشته و هم وضعیت صادرات مناسب بوده است.

وی ادامه داد : میزان برگشت ارز در سامانه نیما در ۵ ماه گذشته بی سابقه بوده و همین موضوع نشان می‌دهد پتروشیمی‌ها در صادرات نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته اند.

تاثیر منفی احیای برجام بر صنعت پتروشیمی محدود خواهد بود

این کارشناس صنعت پتروشیمی در خصوص وضعیت متانولی ها عنوان کرد : صنعت متانول شرایط متفاوتی نسبت به سایر تولید کننده های پتروشیمی دارد. در مورد مشکلات صنعت متانول هم بد نیست بدانید حجم تولید متانول در دنیا سالانه حدود ۱۵۰ الی ۱۶۰ میلیون تن است؛ اما حجم متانولی که در مبادلات بین المللی تجارت می‌شود، حدود ۴۵ میلیون تن است. متانول نسبت به برخی محصولات دیگر پتروشیمی از جمله اوره محصول متفاوتی است. با توجه به آن که صادرات متانول ایران به خاطر برخی مشکلات، بیشتر روی بازار چین متمرکز شده و چین هم برای تولید متانول از زغال سنگ استفاده می‌کند، تا حدودی توانسته قیمت متانول را کنترل کند. به همین دلیل هم به رغم آن که در نتیجه افزایش نرخ گاز در اروپا، قیمت تمام محصولات پتروشیمی افزایش داشته، قیمت متانول، اما رشد نکرده و البته که این اتفاق قبلا هم سابقه داشته است. اما پیگیر این موضوع هستیم و در بحث قیمت گاز برای صنعت متانول به مراحل خوبی هم رسیده ایم و شاید ظرف یکی دو هفته آینده تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ شود و صنعت تولید متانول هم از شرایط رکودی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کند، خلاصی یابد. اگر در مورد نرخ گاز صنعت متانول تصمیم خوبی اتخاذ شود، ریسک خاصی متوجه بازار سرمایه ما تا پایان سال جاری نبوده و حتی اگر مذاکرات منتج به احیای برجام نشود، جای نگرانی بابت شرکت‌های پتروشیمی وجود ندارد؛ چرا که پتروشیمی‌ها به رغم تحریم‌ها تا این لحظه فعالیت کرده و سودآور بوده اند. تجربه تقریباً ۱۰ ساله تحریم در صنعت پتروشیمی باعث شده تا در صورت تداوم تحریم‌ها و عدم احیای برجام هم ریسک خاصی متوجه این صنعت نباشد. در مجموع می‌توان گفت در صورت عدم توافق، پتروشیمی‌ها می‌توانند با همین روال به فعالیت خود ادامه دهند. احیای برجام در کوتاه مدت (حدود دو هفته) شاید اثر منفی روی صنایع صادرات صنایع دلاری داشته باشد، اما بلافاصله این صنایع هم مورد اقبال بازار قرار گرفته و رشد خواهند کرد.

 

پایان مطلب

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
احیای برجام، به سود یا زیان دارویی ها است؟
یک کارشناس صنعت دارو در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد

احیای برجام، به سود یا زیان دارویی ها است؟

تحول صنعت خودرو در گرو توافق پایدار
یک کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:

تحول صنعت خودرو در گرو توافق پایدار

رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:

نگرانی بزرگ سنگ آهنی ها برطرف می شود؟

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: