کد خبر : ۲۶۱۷۴۱
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:
۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۷
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش می‌بایست متوقف شود و تداوم این شیوه فروش به مصلحت نیست.

تداوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه به مصلحت نیست

بورس نیوز: علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ضمن اینکه تداوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش بر اساس قیمت‌های دستوری را به مصلحت ندانست، اظهارکرد: عرضه خودرو در بورس کالا اقدامی ارزشمند است که مجلس از آن حمایت می‌کند و موجب تثبیت وضعیت تولید و فروش خودرو و همچنین کمک به بهبود وضعیت بازار و اقتصاد جامعه است.

وی با توجه به زیان ۱۱۷ هزار میلیارد تومانی خودروسازان به واسطه سیاست‌های نادرست دولت و قیمت‌گذاری دستوری، عرضه خودرو در بورس کالا را اقدامی ارزشمند دانست که مجلس از آن حمایت می‌کند و افزود: عرضه در بورس مسیری برای تثبیت وضعیت تولید و فروش خودرو و همچنین کمک به بهبود وضعیت بازار و اقتصاد جامعه است. این در حالی است که اکنون با تبدیل خودرو از یک کالای مصرفی به سرمایه‌ای، دلالان و سودجویان به این بازار ورود کرده و از آن سوء استفاده می‌کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: همواره معتقد بوده‌ایم که در حال حاضر سود تولید و فروش خودرو در بازار نصیب دلالان شده و زیان آن عاید شرکت‌های خودرویی شده است. اگر دولت وضعیت فروش خودرو را ساماندهی نماید و سودی که به جیب دلالان سرازیر می‌شود، در اختیار خودروساز قرار بگیرد، این شرکت‌ها می‌توانند در راستای کاهش زیان و ارتقای کیفیت خودرو عمل نمایند.

نماینده مردم نهاوند در خانه ملت همچنین سامانه یکپارچه فروش خودرو که توسط وزارت صمت پیاده سازی شد و با اختلالات در سامانه و خطا در اعلام نتایج همراه بوده که علاوه بر نارضایتی مصرف‌کنندگان، تعهداتی خارج از برنامه فروش را برای ایران خودرو ایجاد کرد، گفت: این موضوع که هر کالایی که قیمت آن دستوری باشد نتیجه نخواهد داد به اثبات رسیده است. باید صنعت خودرو از قیمت‌گذاری دستوری رهایی یابد و مجوز تعیین قیمت خودرو بر اساس عرضه و تقاضای بازار صادر شود تا بدین ترتیب قیمت واقعی شود.

شهبازی ضمن تاکید بر اینکه فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش می‌بایست متوقف شود و تداوم این شیوه فروش به مصلحت نیست، خاطرنشان کرد: سود حاصل از فروش خودرو می‌بایست در جهت بهبود وضعیت تولید بکار گرفته شود و عرضه خودرو در بورس کالا به تحقق این هدف کمک می‌کند. همان طور که صنعت سیمان پس از ورود سیمان به بورس کالا ساماندهی شد و بسیاری از بازار‌های دلالی برچیده شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: