بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
سازمان بورس به دنبال انتشار آرای تخلفات
رئیس سازمان بورس گفت: یکی از موارد و اقدامات مهم برای اولین بار در بازار سرمایه که سازمان بورس به تازگی دنبال کرده، انتشار آرای تخلفات است که بر این اساس، به فعالان بازار سرمایه اعلام خواهد شد که چه ناشرانی در سازمان بورس آرای تخلف دارند.
کد خبر : ۲۶۱۷۶۷

سازمان بورس به دنبال انتشار آرای تخلفات

بورس نیوز: مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مهمترین اقدامات در بازار سرمایه پس از حضور خود در این سازمان اظهار کرد: دولت سیزدهم بازار سرمایه را در شرایط بسیار سختی تحویل گرفت، شرایطی که تبعات آن کماکان دامن بازار سرمایه را گرفته است. ایجاد اعتماد در بازار سرمایه همواره به صورت آهسته آهسته اتفاق می‌افتد، اما از بین رفتن آن به صورت یک‌باره است، اتفاقی که به دلیل عملکرد ضعیف دولت قبل در مورد بازار سرمایه و تعداد زیادی از سهامداران در سال‌های گذشته رخ داد و سهامداران بسیاری لطمه دیدند. بنابراین، اولین اولویت دولت سیزدهم، کاستن از میزان التهابات در بازار سرمایه بود. با انجام اقدامات مهم، یک اطمینان نسبی دربازار سرمایه از اسفندماه سال گذشته ایجاد شد که در ماه‌های بعد این روند ادامه داشت و همین آرامش نسبی، باعث شد تا ورود پول حقیقی به بازار سرمایه هم افزایش یابد. ناگفته نماند عوامل متعددی در بازار سرمایه تأثیرگذار بوده که یکی از این موارد مهم، بازار‌های جهانی و جنگ اوکراین و روسیه بود که باعث شد رکود اقتصادی درجهان ایجاد شود.

رئیس سازمان بورس بیان کرد: این اتفاق منجر به ریزش قیمت جهانی از جمله در فلزات اساسی، نفت و پتروشیمی شد و بر روند شرکت‌های بورسی در داخل کشور هم اثرات خود را گذاشت و بخشی از رشد بازار هم از دست رفت، هرچند که آمار‌های سه ماهه اول امسال نشان دادکه شرکت‌ها سودآوری خوبی داشته و از لحاظ بنیادین، شرکت‌ها و بازار سرمایه در شرایط خوبی قرار دارند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که بازار سرمایه از لحاظ روانی در یک ثبات نسبی قرارگرفته است و در این مدت کوتاه حضور دولت سیزدهم، انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری راه‌اندازی شده از جمله صندوق‌های اهرمی و تضمین اصل سرمایه. پرداخت سود شرکت‌ها از طریق سامانه سجام پیگیری شده و درحال حاضر سود سهامداران به صورت الکترونیکی پرداخت می‌شود. راه‌اندازی سامانه توثیق سهام به عنوان یک طرح دیگر در مدت زمان کوتاه، اقدام بعدی بوده که انقلابی ایجاد خواهد کرد.

وی درباره اقدام سازمان بورس برای دریافت فهرست دارندگان اطلاعات نهانی شرکت های تاثیرگذار در بورس بیان کرد: در حال حاضر بخشی از دارندگان اطلاعات نهانی در مجموعه خود ناشران حضور دارند، از جمله نهاد‌های مالی، حسابرسان، بازرسان قانونی و دستگاه‌های ذیربط سیاستگذار در امر قیمت‌گذاری بخصوص در مورد مواد اولیه شرکت‌ها یا حتی هر نوع عاملی که بر روند سود و زیان شرکت‌ها تأثیرگذار هستند. همه این سازمان‌ها باید لیست دارندگان اطلاعات نهانی خود را در اختیار سازمان بورس قرار دهند، زیرا سازمان بورس سامانه‌ای را در این راستا تعریف کرده تا اطلاعات دارندگان اطلاعات نهانی، به همراه افراد تحت تکفل خود در این سامانه ثبت خواهد شد. در این پیوست، حتی هر نوع معاملاتی که توسط آن‌ها انجام می‌شود در سامانه مذکور ثبت و رصد خواهد شد که آیا معاملات آنها، ارتباطی با افراد و دارندگان اطلاعات نهانی دارد یا خیر؟

عشقی در این باره خاطرنشان کرد: ازطرف دیگر، دارندگان اطلاعات نهانی سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف مالی باید آمار معاملات خود را از طریق سامانه کدال برای سازمان بورس ارسال کنند که این آمار در بخش نظارتی سازمان بورس بایگانی و رصد می‌شود تا مشخص شود افرادی که ملزم بوده‌اند آیا اطلاعات خود را ارائه داده‌اند یا خیر؟

وی ادامه داد: درحال حاضر بالای ۲۰ سازمان و نهاد، به اطلاعات نهانی دسترسی دارند که سازمان بورس و اوراق بهادار با آن‌ها مکاتبه کرده که تاکنون ۸ سازمان، لیست دارندگان اطلاعات نهانی خود را در اختیار سازمان بورس قرارداده‌اند، هرچند که بخشی از این ارگان‌ها هنوز هم لیست درخواستی را در این خصوص ارائه نکرده‌اند.
در حال حاضر سازمان بورس از طرق مختلف در حال پیگیری بوده تا این سازمان‌ها فهرست دارندگان اطلاعات نهانی را به سازمان بورس اعلام کنند که بعد از قراردادن اطلاعات مذکور در سامانه، امکان نظارت برآن‌ها نیز مهیا شود.

عشقی درخصوص زمان افشای آرای تخلف ناشران توضیح داد: باتوجه به اینکه درحال حاضر تأخیر در افشای اطلاعات ناشران بورسی و همچنین موارد تخلف بسیار کاهش یافته، بنابراین نظارت‌های مستمر سازمان بورس تشدید شده است. یکی از موارد و اقدامات مهم برای اولین بار در بازار سرمایه که سازمان بورس به تازگی دنبال کرده، انتشار آرای تخلفات است که بر این اساس، به فعالان بازار سرمایه اعلام خواهد شد که چه ناشرانی در سازمان بورس آرای تخلف دارند.

وی افزود: به عبارت بهتر، قرار است اسامی افراد  یا ناشرانی که آرای منجر به جریمه نقدی، سلب صلاحیت و امثال این موارد دارند، در بازار سرمایه افشا شود.

رئیس سازمان بورس با اشاره به سهامداران ناشران ورشکسته عنوان کرد: واقعیت این است که وضعیت شرکت‌های اخراجی از بازار سرمایه با شرکت‌های ورشکسته متفاوت است. روند فعالیت در شرکت‌های ورشکسته متوقف بوده ومدیرتسویه باید با سهامداران تسویه کند، اما با توجه به اینکه شرکت‌های اخراج شده از بازارسرمایه سهامی عام هستند، در بازار پایه با محدودیت‌ها وسطح ریسک‌های متفاوت مورد معامله قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: درحال حاضر تمام ابزار‌ها در بازار سرمایه دارای یک سطح از ریسک هستند، بنابراین معامله گران دقت داشته باشند که برخی از ابزار‌ها در بازار سرمایه دارای ریسک کمتر و برخی هم دارای ریسک بیشتر هستند. واقعیت این است که بازار پایه در قیاس با بازار اصلی، دارای ریسک به مراتب بیشتری است. ناگفته نماند که یکی از معضلات در بازار سرمایه سال ۹۹ افرادی بودند که بدون شناخت از مختصات بازار، سهام شرکت‌های حاضر در بازار پایه را خریداری و زیان هم کردند. فراموش نکنیم که شرکت‌های ورشکسته هم در بازار پایه در قالب تابلوی‌های نارنجی و قرمز معامله شدند  که سرمایه‌گذاران باید در معاملات در این سهم‌ها هم دقت بیشتری کنند.

وی درخصوص قراردادهای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بیان کرد: سازمان بورس، نه تنها در مورد این دو باشگاه بلکه در مورد همه ناشران بورسی، شفافیت بیشتر را دنبال می‌کند. با توجه به وضعیت نماد این دوباشگاه در بورس، احکامی که برای این دوشرکت وجود دارد همانند سایر شرکت‌های پذیرش شده در بورس نیست، چون ریسک سرمایه‌گذاری در این دوباشگاه، همچنان بالا است. 

عشقی گفت: دو باشگاه مذکور برای اولین بار وارد بازار سرمایه شده‌اند، بنابراین سرمایه‌گذاران در سرمایه‌گذاری در مورد این دو باشگاه باید دقت کنند و شفافیت در این دوباشگاه باید به صورت پلکانی صورت بگیرد. کنترل داخلی و حسابرسی در این دو باشگاه تا اکنون چندان دقیق نبوده و باید مسیری طی بشود تا به مرز شفافیت برسند ودرآمدزایی خوبی داشته باشند که ممکن است این روند سه سال هم طول بکشد.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
آخرین وضعیت توثیق سهام عدالت
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:

آخرین وضعیت توثیق سهام عدالت

ارسال نظر