کد خبر : ۲۶۱۷۷۱
رئیس کل گمرک:
۰۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
رئیس کل گمرک گفت: رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی با بیان اینکه گمرک پیشرو تجارت خارجی است عنوان کرد: از کنوانسیون‌های جهانی برای ترخیص سریع‌تر کالا‌های مختلف استفاده می‌کنند و تجارت خارجی تحت تأثیر برجام قرار نگرفته و خوشبختانه حجم تجارت رو به افزایش است

گمرک پیشرو تجارت خارجی است

بورس نیوز: علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی، اظهار کرد:‌ وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت با اعتبارات در اختیار توانسته‌اند کالا‌های اساسی برای کشور را تأمین کنند در حال حاضر ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور وجود دارد که تشریفات گمرکی در حال انجام است. همچنین ۵۰۰ هزار تن کالای اساسی در حال تخلیه و بارگیری در اسکله‌ها است. یک میلیون تن کالای اساسی هم در لنگرگاه‌های کشور موجود است که در مرحله قبل از اسکله قرار دارد و در مجموع ۵ میلیون تن کالای اساسی به عنوان یک ذخایر مناسبی برای کشور وجود دارد که برای مردم تهیه شده و دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: روزانه ۱۵۰۰ کامیون حامل کالا‌های اساسی و ۷۰ واگن از طریق ریل از گمرک بندر امام خمینی (ره) ترخیص می‌شوند و ۹۰ درصد کالا‌های ترخیصی مربوط به کالا‌های اساسی است که تشریفات گمرکی آن هم به سرعت انجام می‌شود.

وی ادامه داد:‌یک میلیون تن از کالا‌های باقی مانده در گمرکات مربوط به سال‌های قبل از ۱۳، ۱۰، ۷ و حتی دو سال گذشته باقی مانده است که در چند ماه اخیر با همکاری گمرک مراحل ترخیص آن انجام شده است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی با بیان اینکه گمرک پیشرو تجارت خارجی است عنوان کرد: از کنوانسیون‌های جهانی برای ترخیص سریع‌تر کالا‌های مختلف استفاده می‌کنند و تجارت خارجی تحت تأثیر برجام قرار نگرفته و خوشبختانه حجم تجارت رو به افزایش است و عمده واردات هم مربوط به کالا‌های اساسی و تجهیزات خط تولید است. تراز تجاری کشور هم در بخش واردات و صادرات نزدیک به هم است.

مقدسی با بیان اینکه دومین کشوری که در تجارت جهانی نقش دارد در عین حال بزرگ‌ترین واردکننده کالا است و عمده آن مواد اولیه است که وارد شده و با ارزش افزوده صادر می‌شود بنابراین افزایش واردات برای کشور ما هم، چون عمدتا مواد اولیه و واسطه و تجهیزات تولید است با سرعت ترخیص می‌شود.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی در خصوص ترخیص ۲۴ ساعته محموله سرم بعد از بازدید دادستان از گمرک تهران توضیح داد: در مورد کالای سرم، چون بحث ماندگاری بسیار مهم است باید سریعا ترخیص شده، مجوز‌های بهداشتی گرفته شده و محموله‌های سرم در حال حاضر ترخیص شده و به محض صدور مجوز‌ها کالا‌های بهداشتی ترخیص می‌شوند، چون محموله سرم فاسدشدنی است و باید سریع ترخیص شوند البته در مورد این کالا‌ها قبل از ورود مجوز‌ها گرفته می‌شوند، چون طبق قاعده باید حداقل ۶۵ درصد زمان انقضاء مصرف سرم باقی مانده باشد تا ترخیص شود.

مقدسی در باره کارمزد ۲.۵ درصدی کالا‌های متروکه که در اختیار سازمان املاک تملیکی قرار می‌گیرد بیان کرد: به نظر ما تحمیل ۲.۵ درصد کارمزد باعث افزایش هزینه تولید برای صاحبان کالا و خط تولید می‌شود و ممکن است گاهی به دلیل بروکراسی‌های موجود ترخیص کالا به موقع انجام نشود و کالا به صورت قهری در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرد. مثلا کالا‌هایی که بر اساس ماده ۲۴ قانون گمرکی که نتوانسته در موعد مقرر ترخیص شود مشمول جریمه ۲.۵ درصدی می‌شود که برای بنگاه‌های تولیدی هزینه ایجاد می‌کند.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی درخصوص اتصال این سازمان به سامانه جامع تجارت گفت: در چند ماه اخیر اهتمام ویژه داشتیم که سامانه جامع تجارت تکمیل شود گمرک وظایفی بر عهده دارد سایر دستگاه‌ها مجوزدهنده هستند و به گمرک خط می‌دهند ۸.۵ ترابایت داده گمرک وجود دارد که باید کم کم به سامانه جامع تجارت مرتبط شود در حال حاضر گمرک به این سامانه جامع تجارت وصل است وگرنه ترخیص صورت نمی‌گیرد، اما برخی از رویه‌ها تغییراتی پیدا کرده است و مرجع محاسبه ارز از ترجیحی به ETS تغییر پیدا کرده بنابراین مأخذ حقوق ورودی تغییر می‌کند و این سامانه همانند یک موجود زنده باید مرتب در حال تغییر باشد.

وی این را هم گفت: در حال حاضر عمده سامانه‌ها به یکدیگر متصل هستند حتی به دستگاه‌های ایکس‌ری و دوربین‌های مداربسته متصل هستیم البته باید دستورالعمل‌ها بازنگری شوند ارسال ثبت سفارش‌ها از طریق سامانه جامع تجارت انجام می‌شود و در حال حاضر پته‌های گمرکی در مرحله نهایی قرار دارد.

وی گفت:‌داده‌های همه دستگاه‌های همجوار روی هم رفته به اندازه داده‌های گمرک در سامانه جامع تجارت نیست، اما باید مرحله به مرحله این اتصال صورت گیرد.

وی در مورد کارشناسان مجازی در گمرک گفت: کارشناس مجازی برای این صورت می‌گیرد که کالا‌ها در موارد مختلفی باید ارزیابی شود و توسط کارشناسان مختلف ارزیابی شود، چون ممکن است تالی فساد داشته باشد که باید برطرف شود.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی در مورد میانگین زمان ترخیص کالا‌ها گفت:‌سرعت ترخیص به طور میانگین ۳۴ ساعت است البته در مورد محموله‌هایی مانند واکسن در ۷ دقیقه یا کمتر ترخیص می‌شود و آن‌ها مشمول حمل یکسره هستند گمرک فقط نظارت می‌کنند البته مجوز‌های بهداشت باید صادر شود، اما میانگین زمان ترخیص کالا‌ها ۳۴ ساعت است باید این زمان هم کاهش پیدا کند و همکاران ما هم باید سرعت کار خود را بیشتر کنند.

مقدسی در مورد کشف قاچاق سوخت گفت:‌محموله اخیر از سوخت قاچاق توسط همکاران گمرک کشف شد و مهمترین علت این پدیده تفاوت قیمت سوخت بین کشور ما و کشور‌های همسایه است که قاچاق صورت می‌گیرد و گاهی قاچاقچیان سوخت را تحت عنوان کالا‌های دیگر اظهار می‌کنند و یا حتی در تانکر‌های سوخت جداره‌های مختلف قرار می‌دهند که موقع اظهار کالا مایع‌ای که نیاز به مجوز ندارد ارائه می‌کنند در حالی که در جداره‌های دیگر سوخت قاچاق می‌کنند، اما همکاران گمرک با تجربه‌ای که دارند موارد قاچاق را کشف می‌کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: