کد خبر : ۲۶۱۸۵۳
رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷
بسیاری از کالاها و خدمات از جمله برخی تجهیزات مورد نیاز در صنعت سنگ آهن، بیش از حد گران شده و اگر با احیای برجام، نرخ ارز کاهش داشته باشد، باید دولت روی قیمت گذاری این محصولات هم نظارت کند. متاسفانه تجهیزات صنعتی و معدنی مشمول هیچ گونه نظارت و قیمت گذاری نیستند و در بازار به صورت غیر منطقی قیمت گذاری شده اند. در صورت نظارت بر قیمت تجهیزات، میتوان روی کاهش هزینه های تولید زنجیره فولاد نیز حساب کرد.

فرصتی که تحریم ها از صنعت سنگ آهن ایران گرفته...

بورس نیوز:

اخبار مثبت مربوط به مذاکرات معمولا روی گروه خودرویی و بانکی تاثیرگذار بوده و فعالان بازار سرمایه به برخی گروه‌های کامودیتی محور از جمله سهم‌های سنگ آهنی اقبالی نشان نمی‌دهند.

مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با بورس نیوز، در خصوص تاثیر احیای برجام روی این صنعت بیان کرد: تمامی محصولات زنجیره فولاد از سنگ آهن و کنسانتره و... تا محصولات پایین دستی این صنعت به یکدیگر مرتبط اند و وقتی یک حلقه از این زنجیره تحت تاثیر رویدادی قرار بگیرد، سایر حلقه‌ها هم متاثر خواهند شد. قطعا صنعت سنگ آهن هم از احیای برجام منتفع خواهد شد؛ کما اینکه در سال‌های تحریم بخش‌هایی از این صنعت به سبب کاهش سرمایه گذاری‌ها و... آسیب دیده است. هر گونه حرکتی به سمت احیای برجام و ایجاد شرایط متعادل و امکان همکاری با شرکت‌های خارجی، به نفع صنعت سنگ آهن خواهد بود.

کارشناس صنعت سنگ آهن اضافه کرد: با وجود افزایش تولید فولاد در کشور، باز هم در مقاطعی عرضه سنگ آهن بیش از نیاز بازار داخل بوده و نیاز به صادرات است. با توجه به مشکلات ناشی از تحریم، صادرات هزینه مضاعفی به شرکت‌های سنگ آهنی تحمیل کرده و احیای برجام احتمالا فرصتی برای تسهیل و کاهش هزینه‌های صادرات خواهد بود. ضمن اینکه در سنوات گذشته به واسطه تحریم‌ها ورود ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز برای اکتشاف و توسعه معادن مختل شده و تجهیزات وارد شده هم عمدتا محصولات درجه ۲ یا ۳ چینی بوده اند، احیای برجام به این حوزه هم کمک خواهد کرد. البته شرکت‌هایی که در شرایط تحریم، بازار انحصاری داشتند، از لغو تحریم‌ها و رقابت با شرکت‌ها و محصولات خارجی لطمه دیده و بخشی از شرکت‌های پایین دستی صنعت فولاد شامل چنین مشکلی خواهند شد. اما در مورد شرکت‌های سنگ آهنی با توجه به تقاضای بالای صنعت فولاد کشور، چنین دغدغه‌ای مطرح نیست. نکته منفی احیای برجام اینجاست که احتمالا با همچنان در زمینه انتقال ارز و اتصال به شبکه سوییفت با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.

اکبریان در رابطه با تاثیر کاهش احتمالی نرخ ارز تحت تاثیر احیای برجام و همچنین کاهش قیمت‌های جهانی در ماه‌های اخیر در سودآوری شرکت‌های سنگ آهنی گفت: به هر حال اعلام خبر از توافق و احیای برجام تاثیر روانی بر نرخ ارز خواهد داشت، اما طبق تحلیل اکثر کارشناسان اقتصادی، کاهش نرخ ارز مقطعی بوده و بعد از مدت کوتاهی نرخ ارز دوباره به ارزش ذاتی خواهد رسید. واقعیت این است که حتی با فرض احیای برجام بعید است که در کوتاه مدت اتفاق تاثیر گذاری در اقتصاد کشور ما رخ دهد که نرخ ارز کاهش پایدار و بادوامی را تجربه کند. نکته حائز اهمیت اینکه بسیاری از کالا‌ها و خدمات از جمله برخی تجهیزات مورد نیاز در صنعت سنگ آهن، بیش از حد گران شده و اگر با احیای برجام، نرخ ارز کاهش داشته باشد، باید دولت روی قیمت گذاری این محصولات هم نظارت کند. متاسفانه تجهیزات صنعتی و معدنی مشمول هیچ گونه نظارت و قیمت گذاری نیستند و در بازار به صورت غیر منطقی قیمت گذاری شده اند. در صورت نظارت بر قیمت تجهیزات، میتوان روی کاهش هزینه‌های تولید زنجیره فولاد نیز حساب کرد.

 

برچسب ها: کچاد کگل
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: