کد خبر : ۲۶۲۱۶۰
در بازارهای جهانی؛
۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و ۳۲ سنت معادل ۱.۴۲ درصد کاهش به ۹۱ دلار و ۵۱ سنت رسید.

احتمال از دست رفتن کانال ۹۰ دلاری قیمت نفت

بورس نیوز: افزایش نگرانی در مورد رکود اقتصاد دنیا و کاهش تقاضا برای سوخت به‌دنبال وضع دوباره محدودیت‌های کرونایی در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا و انتظار افزایش دوباره نرخ بهره بانک‌های مرکزی باعث کاهش قیمت نفت در روز چهارشنبه شد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و ۳۲ سنت معادل ۱.۴۲ درصد کاهش به ۹۱ دلار و ۵۱ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با یک دلار و ۵۲ سنت معادل ۱.۷۵ درصد کاهش، ۸۵ دلار و ۳۶ سنت معامله می‌شود.

این در حالی است که قیمت نفت در روز دوشنبه پس‌از تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید در ماه اکتبر افزایش‌یافته بود.

تحلیلگران عقیده دارند باوجود چالش‌های اقتصادی بسیار در دنیا، کاهش قیمت نفت دور از انتظار نبوده‌است. به‌جز اطلاعات مثبت اقتصادی در مورد بخشش خدمات آمریکا، رشد اقتصاد در سایر بخش‌ها و نقاط دنیا شرایط مساعدی ندارد و این به‌معنای فشار بر قیمت نفت است.
سیاست کرونای صفر چین شهر‌هایی مانند چنگدو با ۲۱ میلیون نفر جمعیت را در قرنطینه نگه‌داشته و رفت‌وآمد مردم و درنتیجه تقاضای نفت در دومین مصرف‌کننده بزرگ دنیا را محدود کرده‌است.

سرمایه‌گذاران روند افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی جهت مهار تورم را هم زیر نظر دارند. انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا در اجلاس روز پنجشنبه نرخ بهره را به‌شدت افزایش دهد. اجلاس فدرال‌رزرو آمریکا هم در ۲۱ سپتامبر برگزار خواهد شد.

بالا رفتن ۰.۵ درصدی ارزش دلار به‌خاطر اطلاعات مثبت اقتصادی در مورد بخش خدمات آمریکا بر قیمت نفت تاثیر گذاشته‌است. قیمت نفت براساس دلار محاسبه می‌شود؛ بنابراین افزایش ارزش دلار خرید این کالا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر می‌کند.

از طرف دیگر، خبر کاهش ذخایر نفت آمریکا از قیمت نفت حمایت خواهد کرد. انتظار می‌رود ذخایر نفت خام آمریکا ۷۳۳ هزار بشکه در هفته منتهی به دوم سپتامبر کاهش‌یافته باشد. این چهارمین هفته پیاپی کاهش در ذخایر نفت این کشور است.

طبق گزارش وزارت انرژی آمریکا، ذخایر استراتژیک نفتی این کشور ۷.۵ میلیون بشکه در هفته منتهی به دوم سپتامبر کاهش‌یافته و به ۴۴۲.۵ میلیون بشکه رسیده‌است، یعنی پایین‌ترین سطح از نوامبر ۱۹۸۴.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: