کد خبر : ۲۶۲۲۳۶
احسان خاتونی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد:
۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
تا زمانی که سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو وجود دارد، جهش بالایی را برای کامودیتی نمی‌توان متصور بود.

عوامل تاثیرگذار بر بازار کامودیتی‌ها کدامند؟

بورس نیوز:

قیمت کامودیتی ها بر بازار سرمایه ما تاثیر به سزایی دارد ، قیمت هایی که در ماه های اخیر دچار تلاطم قابل توجهی شده اند.

احسان خاتونی، کارشناس بازار سرمایه به در خصوص وضعیت قیمت کامودیتی ها و تاثیر این قیمت ها بر بازار سهام به بورس نیوز گفت: تا زمانی که سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو وجود دارد، جهش قیمتی بالایی را برای کامودیتی نمی‌توان متصور بود. اما بحث کمبود و بحران انرژی تعادل ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد کفه ترازوی افزایش نرخ بهره سنگین‌تر از کمبودهاست. در این‌ بین، اما غلات و امثال آن به قیمت قبل بازگشته و بخش بزرگی از افزایش قیمت خود را از دست داده اند.

زمان خرید در بازار کامودیتی ها فرا رسیده است

وی افزود: برخی از کامودیتی‌ها مانند فولاد، سنگ‌آهن و ... از بازار چین تبعیت می‌کنند که شرایط متفاوتی دارند و هم‌زمان با تحریم روسیه از هر دو طرف متضرر می‌شوند. دراین‌بین علاوه بر شرایط اقتصادی چین ، از شرایط تحریمی روسیه متاثرشده و با کاهش قیمت روبه‌رو می‌شوند. درمجموع، شرایط کامودیتی‌ها چندان مطلوب نیست، اما اگر بحث کمبود انرژی در میان نبود بی‌شک کاهش قیمت‌های بیشتری را شاهد بودیم. برخی مؤسسات جهانی معتقدند که هنگام خرید در بازار کامودیتی ها فرا رسیده است، ولی تا زمانی که سیاست‌های فدرال رزرو به سمت افزایش نرخ باشد، چندان انتظار رشد و صعود از کامودیتی‌ها را نباید داشت.

این فعال بازار سرمایه درباره روند قیمتی اوره تشریح کرد: اوره در میان کامودیتی‌ها شرایط متفاوتی دارد، چراکه بخش عمده آن از گاز تولید می‌شود و ۵۰ الی۶۰ درصد ظرفیت اسمی کارخانه‌های اروپایی اوره ساز تعطیل است که منجر به کمبود و نوسان قیمتی شدید آن شده است. 

خاتونی ادامه داد: به نظر می‌رسد اوره در همین محدوده ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار معامله شود. باید گفت شرکت‌های داخلی به دلیل کم بودن قوای منطقه و فروش کالا با تخفیف ، مقداری کمتر از این ارقام کالای خود را به فروش می‌رسانند. 

طرح سهامدار حرفه‌ای رویداد مثبتی در بازار سهام است

این فعال بازار سرمایه در خصوص  موضوع "سهامداران حرفه‌ای" به بورس نیوز گفت : سهامدار حرفه ای اتفاق مثبتی در بازار سهام تلقی می شود ، اما مکانیزم شناسایی آن باید شفاف‌تر شود. عده از فعالان دریکی از کارگزاری‌ها به‌عنوان سهامدار حرفه‌ای شناسایی می‌شوند درصورتی‌که برخی دیگر در کارگزاری  دیگری حرفه‌ای تلقی نمی شوند . به نظر می‌رسد در بخش شناسایی این سهامداران مقداری ناهماهنگی وجود دارد. در بازار جهانی عرضه اولیه به شکل ثبت سفارش از چند روز قبل از عرضه است و سهامدار عمده و یا ناشر به ترتیب ثبت سفارش عرضه را انجام می‌دهند.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: