کد خبر : ۲۶۲۲۳۶
احسان خاتونی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد:
۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
تا زمانی که سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو وجود دارد، جهش بالایی را برای کامودیتی نمی‌توان متصور بود.

عوامل تاثیرگذار بر بازار کامودیتی‌ها کدامند؟

بورس نیوز:

قیمت کامودیتی ها بر بازار سرمایه ما تاثیر به سزایی دارد ، قیمت هایی که در ماه های اخیر دچار تلاطم قابل توجهی شده اند.

احسان خاتونی، کارشناس بازار سرمایه به در خصوص وضعیت قیمت کامودیتی ها و تاثیر این قیمت ها بر بازار سهام به بورس نیوز گفت: تا زمانی که سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو وجود دارد، جهش قیمتی بالایی را برای کامودیتی نمی‌توان متصور بود. اما بحث کمبود و بحران انرژی تعادل ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد کفه ترازوی افزایش نرخ بهره سنگین‌تر از کمبودهاست. در این‌ بین، اما غلات و امثال آن به قیمت قبل بازگشته و بخش بزرگی از افزایش قیمت خود را از دست داده اند.

زمان خرید در بازار کامودیتی ها فرا رسیده است

وی افزود: برخی از کامودیتی‌ها مانند فولاد، سنگ‌آهن و ... از بازار چین تبعیت می‌کنند که شرایط متفاوتی دارند و هم‌زمان با تحریم روسیه از هر دو طرف متضرر می‌شوند. دراین‌بین علاوه بر شرایط اقتصادی چین ، از شرایط تحریمی روسیه متاثرشده و با کاهش قیمت روبه‌رو می‌شوند. درمجموع، شرایط کامودیتی‌ها چندان مطلوب نیست، اما اگر بحث کمبود انرژی در میان نبود بی‌شک کاهش قیمت‌های بیشتری را شاهد بودیم. برخی مؤسسات جهانی معتقدند که هنگام خرید در بازار کامودیتی ها فرا رسیده است، ولی تا زمانی که سیاست‌های فدرال رزرو به سمت افزایش نرخ باشد، چندان انتظار رشد و صعود از کامودیتی‌ها را نباید داشت.

این فعال بازار سرمایه درباره روند قیمتی اوره تشریح کرد: اوره در میان کامودیتی‌ها شرایط متفاوتی دارد، چراکه بخش عمده آن از گاز تولید می‌شود و ۵۰ الی۶۰ درصد ظرفیت اسمی کارخانه‌های اروپایی اوره ساز تعطیل است که منجر به کمبود و نوسان قیمتی شدید آن شده است. 

خاتونی ادامه داد: به نظر می‌رسد اوره در همین محدوده ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار معامله شود. باید گفت شرکت‌های داخلی به دلیل کم بودن قوای منطقه و فروش کالا با تخفیف ، مقداری کمتر از این ارقام کالای خود را به فروش می‌رسانند. 

طرح سهامدار حرفه‌ای رویداد مثبتی در بازار سهام است

این فعال بازار سرمایه در خصوص  موضوع "سهامداران حرفه‌ای" به بورس نیوز گفت : سهامدار حرفه ای اتفاق مثبتی در بازار سهام تلقی می شود ، اما مکانیزم شناسایی آن باید شفاف‌تر شود. عده از فعالان دریکی از کارگزاری‌ها به‌عنوان سهامدار حرفه‌ای شناسایی می‌شوند درصورتی‌که برخی دیگر در کارگزاری  دیگری حرفه‌ای تلقی نمی شوند . به نظر می‌رسد در بخش شناسایی این سهامداران مقداری ناهماهنگی وجود دارد. در بازار جهانی عرضه اولیه به شکل ثبت سفارش از چند روز قبل از عرضه است و سهامدار عمده و یا ناشر به ترتیب ثبت سفارش عرضه را انجام می‌دهند.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: