بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
بورس در دوراهی برجام
در بازار سهام به دلیل دوراهی برجام و ابهامات ناشی از آن سهامداران با تردید مواجه هستند و خرید خود را به تعویق انداخته‌اند.
کد خبر : ۲۶۲۳۸۰

بورس در دوراهی برجامی//منتشر نشود//

رامین خدابنده، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد: تا زمانی که ابهام و ندانستن در بورس وجود دارد کندی در روند آن نیز مشاهده می‌شود. این نگرانی تنها مختص به بورس تهران نیست بلکه در دیگر بازار‌ها نیز شاهد این موضوع هستیم. در بازار سهام به دلیل دوراهی برجام و ابهامات ناشی از آن سهامداران با تردید مواجه هستند و خرید خود را به تعویق انداخته‌اند. در شرایط فعلی اگر خریدی نباشد به تبع آن تقاضا نیز کم می‌شود. عرضه روند صعودی خود را دارد، اما کسی نمی‌داند تقاضا به کدام سمت حرکت می‌کند و با توجه به ضرر‌های قبل ابتدا مسیر حرکت خود را مشخص خواهد کرد.

وی افزود: پس نتیجه می‌گیریم در شرایط فعلی میان عرضه و تقاضا تعادلی وجود ندارد. حجم نقدینگی که مهمترین شاخصه بازار شناخته می‌شود، پایین است. در چنین حالتی روندی آرام را در بازار سهام تجربه می‌کنیم که عمده بازار نیز حرکتی چندانی نخواهد داشت.

این فعال بازار سهام بیان کرد: شورای حکام به دنبال تشکیل جلسه است که نتیجه آن نیز ابهامات را می‌افزاید. باید منتظر مشخص شدن نظر کنگره هم ماند و همچنین در منطقه قطر تمایلی به رفع این ابهامات دیده نمی‌شود. چراکه به دنبال برگزاری جام جهانی است. موضوع ابهام برجام در تمام بازار‌های مالی دیده می‌شود. حتی در بازار سکه و ارز شاهد آن رونق قبل نیستیم، ولی در بازار سهام این ابهام سهم است.

وی ادامه داد: کشور به دلیل احتیاج منطقه به نفت در حال فروش این محصول است، در چنین حالتی ارزپاشی صورت می‌گیرد، بنابراین توافق برجام جنبه‌های مختلفی پیدا می‌کند. نحوه توافق و شمایل آن مهم است باید در این باره شفاف‌سازی شود، به نظر نمی‌رسد شفاف سازی رخ دهد چراکه نهاد‌های زیادی درگیر ماجرا هستند. در این بین، اما به نظر می‌رسد در صورت توافق برجامی شکی وارد می‌شود و دلار رشد می‌کند.

خدابنده تشریح کرد: ابهام برجام باید مرتفع شود، زیرا تمام نظریات را با انحراف زیادی مواجه کرده است. از سوی دیگر برجام طیف‌های مختلف دارد، جهت این طیف باید مشخص شود. اگر این توافق به سازمان ملل نرود می‌توان نرخ دلار را پیش‌بینی و صنایع پیشتاز را هم معرفی کرد. اگر سازمان ملل اقدامی نکند باز هم بورس می‌تواند یکی از پیشنهادات سرمایه‌گذاری باشد. اگر سازمان ملل مراودات با ایران را ممنوع کند مرحله خطرناک است و در بررسی گذشته شاهد این موضوع خواهد بود.

 

پایان مطلب

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
اخبار مرتبط
علی سعدوندی در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد:

بازار سهام به کدام سمت حرکت خواهد کرد؟

علی سعدوندی در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:

طولانی ترین دوره تورم تاریخ بشر در ایران

پرورش نسلی با سواد مالی در ۵ یا ۷ سال آینده
مدیر آموزش شرکت اطلاع رسانی و آموزش بورس:

پرورش نسلی با سواد مالی در ۵ یا ۷ سال آینده

محمدرضا پوررضایی، رئیس مرکز آموزش سازمان بورس در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد:

صدور ۲۴ هزار گواهینامه حرفه‌ای در سطوح هفت گانه

ارسال نظر
نظرات بینندگان
حسن
Iran (Islamic Republic of)
چهارشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
شما فهمیدی منظور ایشان چیست