کد خبر : ۲۶۲۳۸۳
وزیر انرژی آذربایجان:
۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
وزیر انرژی آذربایجان اعلام کرد کل حجم صادرات گاز به اروپا در سال جاری میلادی به ۱۲ میلیارد مترمکعب می‌رسد، یعنی ۳۱ درصد افزایش نسبت‌به ۲۰۲۱.

صادرات گاز آذربایجان به اروپا ۳۰ درصد افزایش یافت

بورس نیوز: در شرایطی که اتحادیه اروپا به‌دنبال کاهش وابستگی به انرژی روسیه در بحبوحه حمله این کشور به اوکراین است، آذربایجان صادرات گاز طبیعی خود به این قاره را ۳۰ درصد در سال جاری میلادی افزایش می‌دهد.

پرویز شهبازوف، وزیر انرژی آذربایجان گفت باکو در ۸ ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۷.۳ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به اروپا صادر کرده‌است.

وی گفت: «کل حجم صادرات گاز به اروپا در سال جاری میلادی به ۱۲ میلیارد مترمکعب می‌رسد، یعنی ۳۱ درصد افزایش نسبت‌به ۲۰۲۱».

شهبازوف همچنین از ۱۰ درصد افزایش تولید گاز در کشور خبر داد و اظهار داشت تولید گاز آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی تا ماه اوت به ۳۰.۶ میلیارد مترمکعب رسیده‌است.

رییس کمیسیون اروپا در هفتم سپتامبر پیشنهاد تعیین سقف قیمت برای واردات گاز از روسیه را ارائه داد. اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرده صادرات گاز به کشور‌هایی را که با این طرح موافقت کنند، متوقف خواهد کرد.

اتحادیه اروپا و باکو در ماه ژوییه یادداشت تفاهمی برای دوبرابر کردن واردات گاز از آذربایجان تا حداقل ۲۰ میلیارد متر مکعب تا ۲۰۲۷ امضاء کردند.

این توافق همچنین شامل توسعه کریدور گاز جنوبی می‌شود که از آذربایجان، گرجستان، ترکیه و یونان می‌گذرد.

سران اتحادیه اروپا در ماه مه برای ممنوعیت واردات نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی به توافق رسیدند تا به نوعی این کشور را به‌خاطر حمله به اوکراین مجازات کرده باشند.

اما این اتحادیه ممنوعیت واردات گاز از روسیه را به تعویق انداخت. اروپا ۴۰ درصد از نیاز گاز خود را از روسیه وارد می‌کند.

روسیه ارسال گاز به اروپا را کاهش داده و مانع احیای ذخایر گازی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا می‌شود؛ بنابراین اتحادیه اروپا طرحی جهت کاهش تقاضا برای گاز آماده کرده تا زمستان را پشت سر بگذارد.

غرب مسکو را متهم به استفاده از انرژی به‌عنوان یک سلاح کرده، اما پوتین ضمن رد این اتهام، اتحادیه اروپا را مقصر اختلال به‌وجودآمده در عرضه گاز به این قاره می‌داند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: