کد خبر : ۲۶۲۴۸۷
علی بخشنده، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲
کرونا بازار کامودیتی را در سطح جهانی با تقاضای نهفته مواجه کرده بود و بعد از رفع محدودیت‌ها این بازار روند طبیعی خود را آغاز کرد.بازار کامودیتی هم تحلیل‌ناپذثر است

بورس نیوز:

علی بخشنده، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، تشریح کرد: در شرایط فعلی اعمال دوباره محدودیت‌های قوی در چین تقاضا را در بازار کامودیتی کم کرده، اما بر اثر جنگ روسیه بازار کامودیتی ها چند ماهی می‌شود که دچار پیچیدگی و پیش‌بینی‌ناپذیری شده است. برجام و جنگ اروپا هم بی‌تأثیر نبود و بازار کامودیتی را به تأثیرپذیری از مباحث سیاسی منجر کرده است. اقدامات چین در تایوان هم تا حدودی در بازار کامودیتی‌ها تاثیرگذار بود تمام این عوامل در کنار هم منجر به پیش‌بینی‌ناپذیری این بازار شده است.

وی افزود: به دلیل انتشار لحظه ای اخبار غیر سیستماتیک و تغییرات مداوم قیمت‌ها در بازار کامودیتی، هیچ‌کسی اتفاقات این بازار را نمی‌تواند پیش‌بینی کند. از سوی دیگر تمام کامودیتی‌ها روند رو به بالا نداشته‌اند. نفت که یکی از نماد‌های تأثیرگذار بازار کامودیتی شناخته می‌شود، در نوسانی میان ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری به سر می‌برد. باید گفت بازار کامودیتی نیز جهت خود را مشخص نکرده است. با توجه به بحث قطع گاز روسیه که تأثیر زیادی بر مشتقات نفتی داشته باید منتظر تصمیمات این کشور ماند. باوجود افزایشی بودن قیمت گاز موجودی انبار ایونتورایی آمریکا وارد بازار می‌شود.

بخشنده با تأکید بر ریسک‌های غیر سیستماتیک عنوان کرد: این دست ریسک‌ها باعث شده که تمام اقدامات در این حوزه چه از منظر افزایش یا کاهش نرخ بهره یا دیگر آمار‌های اقتصادی برروی بازار کامودیتی‌ها تاثیرگذارد. با وجود افزایش استخراج نفت در آمریکا شاهد هستیم ، قیمت نفت بالا می‌رود. در چنی شرایطی فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره باعث شده به صورت مقطعی شاخص‌ها کمی نزولی شود، گزارشگران، اما در گزارشات خود به آن چندان اهمیتی نمی‌دهند. باید گفت تنها در صورت بهبود شرایط سیاسی تحلیلگران می‌توانند بازار کامودیتی را تحلیل کنند.

وی افزود: قطع گاز دراروپا منجر به ریزش بورس‌های اروپایی شد و نرخ یورو بعد از ۲۰ سال به زیر قیمت دلار رسید که این دست ریسک‌ها ژئوپلوتیک هستند و برای تحلیل نمی‌توان فقط عامل‌های اقتصادی را در نظر گرفت ریسک‌های سیاسی نیز در حال جهت دادن به بازار کامودیتی است و تاثیر شاخص‌های اقتصادی را کمرنگ می‌کند.

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: