بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
سعید صمدی، دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:

دو دلیل که می توان به شرایط زغال سنگی ها خوش بین بود

دو دلیل که می توان به شرایط زغال سنگی ها خوش بین بود
زغال سنگ بعد از نفت و گاز، دومین منبع مهم انرژی در جهان محسوب می‌شود و اولین سوخت فسیلی که بشر آن را مورداستفاده قرار داده است.
کد خبر : ۲۶۲۵۴۶
نویسنده :
مینا علیزاده

از صادرات زغال‌سنگ تا تعدیل قیمت در بازار داخلی / زغال‌سنگی‌ها را دنبال کنید


بورس نیوز:

زغال سنگ بعد از نفت و گاز، دومین منبع مهم انرژی در جهان محسوب می‌شود و اولین سوخت فسیلی که بشر آن را مورداستفاده قرار داده است. چین اصلی‌ترین تولیدکننده زغال‌سنگ در دنیاست. بعد از چین، آمریکا و هند در دیگر رتبه‌های تولید زغال سنگ قرار دارند. با خبر آزاد سازی صادرات زغال سنگ ، وضعیت این گروه به یکباره دگرگون شد و برخلاف وضعیت بازار سرمایه ، زغالی ها جامه سبز به تن کردند. برخی شنیده ها از واردات عمده زغال سنگ توسط کشورهای اروپایی برای مقابله با سرمای زمستان حکایت می کند.

در همین راستا سعید صمدی، دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز گفت: یکی از دلایل سبزپوشی زغال‌سنگی‌ها می‌تواند افزایشی بودن نرخ این کامودیتی در سطح جهانی باشد. چراکه تنها کامودیتی که در این روز‌ها روند افزایشی دارد زغال سنگ است و در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش دو برابری قیمت را تجربه کرده است. از سوی دیگر زغال‌سنگ مجوز صادرات دریافت کرده، اما عملیات اجرایی آن هنوز آغاز نشده است.

وی افزود: البته موضوع صادرات زغال‌سنگ نیاز به زمان دارد و موفقیت شرکت‌ها در این زمینه جای ابهام باقی می‌گذارد، ولی دولت مجوز صادرات را به شرکت های زغال سنگی داده است و  احتمالاً موضوع مجوز صادرات و افزایش نرخ جهانی از عوامل تأثیرگذار بر سبزپوشی این گروه در بازار سهام بوده است.

ورود زغال سنگ ایران به بازارهای جهانی

صمدی با اشاره به پیشنهاد آلمان برای خرید زغال‌سنگ تشریح کرد: مذاکراتی در این خصوص صورت گرفته، اما صادرات زغال‌سنگ در ایران مبحث نوظهوری است. باید گفت ورود زغال‌سنگ ایران به بازار‌های جهانی با پیچیدگی زیادی همراه خواهد بود و باید شرکت‌ها برای صادرات زغال‌سنگ این پیچیدگی‌ها را پشت سر بگذارند. در صورت امکان صادرات با توجه به اختلاف قیمت میان بازار داخل و خارج شرایط بهتر می‌شود، اما فراهم بودن زیرساخت برای صادرات در ایران امری مهم است.

وی ادامه داد: در بحث زیرساخت پررنگ‌ترین موضوع بازاریابی است، خریداران این محصول به دنبال قرارداد‌های بلندمدت هستند، اما در ایران با توجه به تغییرات لحظه‌ای که در قانون رخ می‌دهد، امکان عقد قرارداد بلندمدت وجود ندارد. تحریم از آن دست ریسک‌های است، که مانعی برای صادرات این محصول ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است با عقد قرارداد بلندمدت و ممنوع شدن صادرات شرکت‌ها متحمل زیان شوند.

دو دلیل برای مثبت بودن آینده زغال سنگ

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران با اشاره به مثبت بودن آینده این محصول گفت: دو دلیل برای مثبت بودن آینده زغال سنگ وجود دارد که قطعاً در قیمت داخلی آن تاثیر خواهد گذاشت ، ابتدا اختلاف قیمت داخلی و بازار جهانی این محصول است و دوم بحث آزاد شدن صادرات زغال سنگ ، ولی اگر این اتفاقات رخ ندهد شرایط چندان مطلوب نخواهد بود.

 

پایان مطلب

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
سود‌های تخیلی و افزایش سرمایه‌ای مضحک در "ثنور"

سکوت ، مشارکت در فساد یا بی سوادی کارشناسان

صعود ۲ الی ۳ ماهه بازار سهام از اواسط مهر
هابیل خاوری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:

صعود ۲ الی ۳ ماهه بازار سهام از اواسط مهر

نرخ دلار به کمک بازار سهام می آید
آرش علوی، عضو هئیت رئیسه اتاق بازرگانی کرمان در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:

نرخ دلار به کمک بازار سهام می آید

ارسال نظر