کد خبر : ۲۶۳۱۷۴
نسبت به سال گذشته؛
۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:در بخش خرید تضمینی میزان خرید گندم نسبت به سال گذشته ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار تن افزایش داشت که رشد ۵۸ درصد را نشان می‌دهد

رشد ۵۸ درصدی خرید گندم در سال جاری

بورس نیوز: مرتضی سعادتی کیا، مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره وضعیت گندم کشور، اظهار کرد: طبق آمار‌ها نیاز سالانه کشور به گندم برای نان بین ۹ تا ۱۰ میلیون تن و مصارف صنف و صنعت حدود ۲ میلیون تن است که امسال از این میزان ۷.۴ میلیون تن از محل تولید داخلی تامین شده و مابقی باید از محل واردات تامین می‌شود.

وی افزود: ۴.۶ میلیون تن گندم وارداتی مربوط به سال گذشته است، زیرا دولت سال گذشته تنها ۴.۵ میلیون تن گندم از محل تولید داخل خریداری کرده بود و برای اینکه کشور با کمبودی مواجه نشود و از سوی دیگر برای حفظ ذخایر استراتژیک باید گندم مورد نیاز کشور را از محل واردات تامین می‌کرد.

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: برنامه واردات ما این‌گونه است که ثبت سفارش گندم را برای ذخایر استراتژیک و مصرف جاری کشور داریم و اکنون کشتی‌ها در مراحل مختلفی مانند آماده برای تخلیه، منتظر تخلیه، در حال تخلیه در بنادر کشور و... هستند.

سعادتی کیا با یان اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران متولی خرید کالا‌های اساسی همچون گندم و دانه‌های روغنی است، تصریح کرد: طبق آمار‌ها از ابتدای فصل برداشت تا کنون میزان خرید تضمینی گندم از مرز ۷.۴ میلیون تن عبور کرده است که از این میزان نزدیک ۷.۲ میلیون تن توسط دولت خریده شد و حدود ۲۱۸ هزار تن توسط کارخانه‌های آرد و ماکارونی به طور مستقیم به صورت توافقی خریداری شد.

وی، ارزش گندم خریداری شده توسط دولت را ۸۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تمامی وجوه کشاورزان پرداخت شده است.

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: سال گذشته کل خرید تضمینی گندم ۴ میلیون ۵۳۶ هزار تن بود که علاوه بر آن ۱۵۵ هزار تن آن نیز توسط کارخانه‌های آرد و ماکارونی به طور مستقیم خریداری شده بود.

سعادتی کیا اضافه کرد: در بخش خرید تضمینی میزان خرید گندم نسبت به سال گذشته ۲ میلیون و ۶۳۵ هزار تن افزایش داشت که رشد ۵۸ درصد را نشان می‌دهد و رقم ۸۳ هزار میلیارد تومان نیز به‌تن‌هایی از مجموع ارزش گندم‌هایی که دولت از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ خریداری کرده، ۱۸۰۰ میلیارد تومان بیشتر است.

وی با اشاره به ۷.۴ میلیون تن خرید گندم در سال جاری گفت: این حجم خرید گندم توسط ۱۰۴۲ مرکز در سراسر کشور و از ۵۱۰ هزار کشاورز در قالب یک میلیون و ۴۱۳ هزار محموله تحویل خریداری شد.

این مقام مسوول ادامه داد: قیمت خرید تضمینی گندم پس از سال‌های متمادی ۱۵ شهریورماه سال گذشته یعنی قبل از فصل کشت ۷۵۰۰ تومان اعلام شد که در جلسات بررسی بودجه در مجلس به ۹۵۰۰ تومان تغییر و اصلاح شد، اما دولت سیزدهم در فروردین‌ماه امسال هم‌زمان با جنگ روسیه و اوکراین این رقم را به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: