سه‌شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
تخصیص یک میلیون هکتار زمین در برزیل به کشاورزان ایرانی
رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل گفت: جنوب برزیل محل مناسبی برای کشت گندم و برنج است. برزیل‌ها آمادگی دارند زمینی به مساحت یک میلیون هکتار در اختیار ما قرار بدهند و کشاورزان ایرانی در صورت تمایل می‌توانند این زمین را خریداری کنند.
کد خبر : ۲۶۳۲۹۳

تخصیص یک میلیون هکتار زمین در برزیل به کشاورزان ایرانی

بورس نیوز: فخرالدین عامریان، رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل از حمایت یک بانک سرمایه‌گذار برزیلی از کشاورزان فراسرزمینی ایرانی خبر داد و اظهار کرد: این بانک اعلام آمادگی کرده است که ۸۰ درصد از سرمایه ایرانیانی که می‌خواهند در زمینه کشت فراسرزمینی در برزیل فعال شوند را تامین و ۲۰ درصد را سرمایه‌گذار ایرانی فراهم کند تا در حوزه‌های مختلف کشاورزی فراسرزمینی از جمله دامپروری و کشتارگاه فعالیت کنند.

وی درباره میزان تخصیص زمین در برزیل افزود: جنوب برزیل محل مناسبی برای کشت گندم و برنج است. برزیل‌ها آمادگی دارند زمینی به مساحت یک میلیون هکتار در اختیار ما قرار بدهند و کشاورزان ایرانی در صورت تمایل می‌توانند این زمین را خریداری کنند. مطابق با نظام‌نامه‌ای که وزارت کشاورزی ابلاغ کرده، خرید محصولات فراسرزمینی تضمین شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با بیان این که هم اکنون نهاده‌های دامی، سویا، ذرت، کنجاله سویا، شکر، گوشت و کنسانتره‌های میوه از برزیل وارد می‌کنیم، افزود: اقدامات اولیه برای واردات پنبه از این کشور در حال انجام است. از سوی دیگر زمینه‌ها برای صادرات میوه از جمله خرما و کشمش از ایران به برزیل فراهم شده است.

عامریان همچنین گفت: وزیر کشاورزی برزیل طی سفری که به ایران داشتند، برای واردات زعفران و میوه‌های ایرانی ابراز تمایل کردند. اتاق مشترک ایران و برزیل با همکاری سفیر ایران مسئله صادرات میوه را به اتمام رساندند و صادرات میوه ایران به برزیل آغاز می‌شود، اما در زمینه زعفران، سرمایه‌گذاران زعفران ایرانی برای ورود به این بازار اقدامی نکردند و ما پیشنهادی در زمینه صادرات زعفران به برزیل از سوی فعالان این حوزه نداشتیم.
رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر روند صادرات گفت: مشکلات بانکی با برزیل برای کالا‌هایی که با پول و ارز جابه جا می‌شوند همچنان ادامه دارد.

عامریان با بیان اینکه مذاکره‌ای برای ایجاد پول مشترک برای تجارت ایران و برزیل مطرح نشده است، تصریح کرد: تشکیل کمیسیون مشترک ایران و برزیل برعهده سازمان برنامه و بودجه است. اگر این کمیسیون مشترک برقرار شود، بسیاری از مشکلات مبادلات پولی، تجاری و کمرگی حل و تراز تجاری چندین برابر افزایش پیدا می‌کند.

به گفته رییس اتاق مشترک ایران و برزیل، باید حقوق ورودی کالای ایرانی به برزیل کاهش پیدا کند و این مهم را نمایندگان برزیلی در مجلس‌شان پیگیری می‌کنند و تا به امروز در عمل اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

عامریان برزیل را یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد غذایی در جهان معرفی کرد و افزود: برزیلی‌ها بر این باورند که غذای یک هشتم مردم جهان را تامین می‌کنند. واردات ما از برزیل قابل توجه است و حجم قابل توجهی از نیاز ما در زمینه ذرت و سویا از برزیل تامین می‌شود، اما شایسته است که حداقل یک دوم از عدد واردات، به این کشور صادرات داشته باشیم.

رییس اتاق مشترک ایران و برزیل ادامه داد: بخش خصوصی تا جایی که می‌تواند کار‌ها را پیش می‌برد، اما برای توسعه تجارت دولت باید ورود کند. برزیل به محصولات پتروشیمی و ۳ میلیون تن اوره ایران نیاز دارد. ارزش صادراتی ۳ میلیون تن اوره حدود ۲ میلیارد دلار می‌شود، اما هنوز موفق نشدیم که این حجم اوره را به برزیل صادر کنیم.

عامریان همچنین گفت: پیش از آغاز تهاتر اوره به برزیل، صادرات ما به این کشور کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار بود، اما بعد از تهاتر، صادرات به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر