کد خبر : ۲۶۳۷۱۵
احسان مرادی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز عنوان کرد:
۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
حسین حریریان
جلسه‌ای ۳ ساعته با حضور رئیس و مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار و اعضای کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری ایران برگزار شد، این جلسات به صورت دوره‌ای برگزار و در آن نظرات طرفین برای بهبود شرایط صنعت تامین سرمایه ارائه می‌شود. از طرفی انتشار اخبار مبنی بر تصویب ۱۰ فرمان برای حمایت از سهامداران، گمانه‌زنی درباره ادامه روند بازار سرمایه را افزایش داده است.

سود 25 درصد بازار را به حاشیه برده است

نگاه مجزا به بازار سهام بی اثر است/ برای حمایت از بازار سهام نرخ بهره کاهش یابد

احسان مرادی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تشریح کرد: تمرکز بسته‌های حمایتی باید بر تعامل بین بازار پول و سرمایه باشد و نگاه مجزا به این دو بازار بی اثر است. این دیدگاه تنها مختص به بازار سرمایه نیست بلکه به شرایط اقتصادی کل کشور مربوط است. هنگامی که بانک‌ها ۲۵ درصد سپرده قبول می‌کنند و تا زمانی که اوراق گام ۲۰ همتی و با نرخ تنزیل ۲۷ الی ۲۸ درصد در حال معامله است، دیگر نمی‌توان از بازار سهام انتظاری برای رشد یا رونق داشت.

وی افزود: وزیر اقتصاد باید تعادل بین بازار پول و سرمایه را برقرار کند و تا هر زمانی که به یک بخش بها داده شود وضعیت به همین صورت باقی خواهد ماند. سازمان بورس و اوراق بهادار خواسته‌های خود را بیان کرده و در شرایط فعلی متولی این امر وزیر اقتصاد است. موضوع سوددهی بالا در بانک‌ها بسیار روشن و شفاف است، متصدیان امر یا واقعا در جریان نیستند یا اینکه نمی‌خواهند در جریان قرار بگیرند.

سود ۲۵ درصد بازار را به حاشیه برده است

مرادی مطرح کرد: هنگامی که سرمایه‌گذاری بدون ریسک با سوددهی بالا در بازار پولی امکان‌پذیر باشد، خرید و فروش سهم در بازار سرمایه هیچ جذابیت برای سرمایه‌گذاران ندارد. این موضوع نشانگر وضعیت نامناسب اقتصادی در کشور است و مسئله سود و زیان عده‌ی از خرید و فروش سهام در بازار سرمایه نیست، مسئله مشکلات جدی بنگاه‌های اقتصادی است که چرخه تولید را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 وی در پایان به بورس نیوز گفت: در این بین، اما جلساتی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارائه نظرات شرکت‌های تامین سرمایه جهت تعامل بهتر میان سازمان بورس و تامین سرمایه ها برگزار می‌شود. این جلسات به صورت دوره‌ای برگزار و نظرات تامین سرمایه‌ها برای بهبود شرایط صنایع مطرح می شود.

 

پایان مطلب

سهامدار خرد دزد زده
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۰
جلسات الکی برای موزخوری.
فریاد اعتراض سهامداران کف خیابان
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۳
سردبیر و خبرنگار و مسئولان محترم 5 مورد زیر را پیگیری کنید.مشکل میلیونها سهامدار بورس و سهام عدالت را رفع کنید.
الف - 4 شرکت شبندر شپنا شتران شبریز سود سهامداران خود را تا شهریور ماه واریز کردن.سود صندوق پالایش هم واریز شده.حالا چرا صندوق پالایش متعلق به وزارت نفت سود سهامداران خود را پرداخت نمیکند و میخواهد با 6 ماه تاخیر در آخر سال در اسفند ماه سود سهامداران را واریز کند؟
چرا سود سهامداران صندوق پالایش 6 ماه در حسابهای صندوق دولتی پالایش بخوابد؟با سودهایی که متعلق به ملت است چه کاری دارند انجام می دهند؟چرا سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اقتصادی و اصل 90 مجلس و وزارت اقتصاد و وزارت نفت(سهامدار اصلی صندوق پالایش) و دیوان محاسبات جلوی سو استفاده مدیران صندوق پالایش از سودهای سهامداران این شرکت را نمیگیرند؟تازه صندوق پالایش یکم 2 سال است سهامدارانش را متضرر هم کرده و هنوز به قیمت ناو خود نرسیده.اساسنامه هم عملیاتی نکرده اند.چرا دولت پاسخگوی سهامداران بورس نیست؟قوه قضاییه و مجلس چرا نظارت نمیکند؟
ب - رئیس سازمان بورس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس چندین بار اعلام کردن سود سنواتی سهامداران در سالهای قبل از اردیبهشت 1401 به حساب سهامداران واریز میشود.الان 8 ماه از سال 1401 گذشته و از 700 شرکت بورسی و فرابورسی 550 شرکت بورسی و فرابورسی سود سنواتی سهامداران را واریز نکرده اند.یعنی 80 درصد شرکتها هنوز سود سنواتی سالهای قبل سهامدارانشان را در حساب های خصوصی خود نگه داشته اند و پاسخگوی سهامداران و وراث سهامداران نیستند.شرکتهای ونفت ثبهساز و ثامید سه تا از اون شرکتها هستند که سودهای سنواتی سهامداران را واریز نکرده اند.صدها شرکت ریز و درشت را شامل میشود.
سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 مجلس و وزارت اقتصاد و کمیسیون اقتصادی مجلس هم نظارتی ندارند.استیضاح و سوال و تحقیق تفحص هم انجام نمی دهند؟!
بعد میگویند اعتراض نکنید.بخدا این پولهایی که در سالهای گذشته در حساب شرکتها مانده صاحب داره.پول زحمت کشیده مردم و سود میلیونها سهامدار پیر و جوان و زن و مرد است.چرا به حق حقوق میلیونها سهامدار رسیدگی نمیکنید؟
ج - جلوی معاملات رباتی و الگوریتم در بورس تهران که توسط عده ای خاص و نورچشمی انجام میشود و باعث ضرر به سرمایه بقیه سهامداران معمولی در بورس شده را بگیرید.این معاملات خلاف معاملات عادلانه است.این جرم و تخلف آشکار است.
د - سود سهامداران عدالت و سهامداران بورس حداکثر ظرف یکهفته تا یکماه بعد از مجمع سالیانه شرکتها باید واریز شود.اینکه شرکتها 8 ماه تا یکسال این سودها را در اختیار دارند و پاسخگوی سهامداران نیستن جرم و تخلف است.مجلس و دستگاه قضایی و دولت باید با این فساد شرکتها و سو استفاده از سودهای سهامداران بورس و سهامداران عدالت برخورد کنند.
س - سهام عدالت افراد متوفی قرار بود بهمن 1400 و بعد اردیبهشت 1401 و بهد شهریور 1401 به وراث منتقل شود.چرا وزارت اقتصاد 3 بار وعده دروغ به مردم می دهد بعدش هم پاسخگو نیستند.
چرا خبرگزاری شما و حتی صدا و سیما این 5 مورد را از مسئولان پیگیری قاطع نمیکنید؟بخشی از معترضان در کف خیابان همین سهامداران متضرر و ناراضی هستند.بعد میگویید اعتراض نکنید.جلوی ظلم و فساد را بگیرید هیچ کس اعتراض نمیکند.اگر میخواهید جو سیاسی آرام شود پیگیر بورس و سهام عدالت و حقوق سهامداران باشید.بنفع مردم و نظام است.
یاحق
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: