کد خبر : ۲۶۳۸۴۳
جدیدترین آمار بانک مرکزی؛
۱۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
جدیدترین آمار بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده حدود ۶.۶ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد حدود بر ۶.۲ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۴ میلیون فقره رمز دار بوده است.

مبادله ۳۳درصدی چک های رمزدار در شهریورماه

بورس نیوز: جدیدترین آمار بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده حدود ۶.۶ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد حدود بر ۶.۲ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۴ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۳.۹ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۶.۱ درصد را چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، بیش از ۴۴۹.۹ هزار میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور حدود ۲۹۹.۸ هزار میلیارد تومان برای چک‌های عادی و بالغ بر ۱۵۰.۱ هزار میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است.

بر این اساس، در کل کشور ۶۶.۶ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۳۳.۴ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

طبق این گزارش، در شهریور ماه امسال در کـل کشـور حدود ۴۰۰ هـزار فقـره چک رمزدار بـه ارزشی حدود ۱۵۰.۲ هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به‌ترتیب ۶.۴ و ۳۴.۳ درصد کاهش داشته است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران حدود ۱۳۰ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۵۰.۷ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۲.۴ درصـد)، اصفهان (۹.۶ درصد) و خراسان رضوی (۸.۷ درصد) وصول شده که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنــین، ۷۱.۶ درصد از ارزش چک‌های فوق در استان‌های تهران (۵۸.۶ درصد)، خراسان رضوی (۸.۷ درصد) و اصفهان (۹.۶ درصد) وصول شده است.

چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

چک‌های رمزدار، چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همچنین می‌تواند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: