کد خبر : ۲۶۴۴۲۱
محمد پروانه، کارشناس بازار سهام پاسخ می‌دهد؛
۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲
در معاملات روز گذشته گروه خودرویی، بسیاری از نمادها با تقاضا همراه شدندو روندی مثبت به خود گرفتند. برخی معتقدند که عرضه امروز بعضی از محصولات تولید داخل در بورس کالا عامل این تحرکات در صنعت خودرو بوده است.

بازگشتی امید بخش/ شاخص به ۱.۶ میلیون واحد می‌رسد؟

بورس نیوز:

محمد پروانه، کارشناس بازار سرمایه در خصوص بازگشت شاخص کل به کانال یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار واحد چنین گفت: ابتدا افزایش نرخ دلار آزاد در کنار افزایش قیمت‌های جهانی منجر به رشد قیمت سهام حاضر در بورس اوراق بهادار شد. افزایش نرخ دلار و چشم‌انداز رشدی آن، تحت تأثیر عوامل سیاسی داخلی و خارجی، رشد نقدینگی و … موجب افزایش انتظارات تورمی خواهد شد که این افزایش درنهایت منجر به صعود درآمد و سودآوری شرکت‌ها می‌شود، که درنتیجه تمام این عوامل در کنار هم باعث رشد شاخص شد.


وی افزود: از سمت دیگر پایین بودن p/e تحلیلی شرکت‌ها و ارزنده بودن سهام آن‌ها به لحاظ بنیادین، عامل دیگری برای رشد بازار بود. با توجه به تورم آمریکا و سیاست‌های مورد انتظار آن، همچنین سیاست‌های چین در خصوص کرونا و … به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت نرخ‌های جهانی در محدوده‌های فعلی باقی بماند. در خصوص قیمت دلار نیز انتظار رشد و یا کاهش شدیدی وجود ندارد که این فاکتور‌ها تثبیت شاخص در محدوده فعلی را در پی خواهد داشت.


برخی خودرو‌های پرتیراژ در بورس کالا عرضه می‌شود


این فعال بازار سهام تشریح کرد: عرضه برخی از خودرو‌های تولید داخل در هفته جاری، همچنین انتشار اخباری در خصوص عرضه خودرو‌های پرتیراژ در بورس و پیش‌بینی معامله این خودرو‌ها در محدوده نزدیک به قیمت بازار، منجر به رشد درآمد شرکت‌های خودروساز و در نهایت کاهش زیان این شرکت‌ها خواهد شد. از سوی دیگر، در روز گذشته تحت تاثیر چنین اخباری و انتظارات ناشی از آن، سهام شرکت خودروساز داخلی با صف خرید مواجه شد، سایر شرکت‌های گروه هم تحت تاثیر معاملات آن روند مثبتی داشتند.


شاخص به ۱.۶ میلیون واحد می‌رسد؟


پروانه، آینده بازار سهام را چنین توصیف کرد: ارزش ذاتی سهام بسیاری از شرکت‌ها به شدت بالاتر از قیمت فعلی است، با توجه به انتظارات تورمی، نرخ دلار، قیمت‌های جهانی، به نظر می‌رسد تا انتهای سال شاخص رشد مناسبی را تجربه کند و به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد برسد.


چند گروه مستعد رشد را بشناسید


وی در پایان به بورس نیوز گفت: با بررسی وضعیت بازار‌های موازی و شرایط فعلی بازار سرمایه نتیجه می‌گیریم، که در حال حاضر بهترین مقصد برای سرمایه گذاری بازار سرمایه است؛ از طرفی صنعت کاشی و سرامیک و شرکت‌های فلزات اساسی و به خصوص گروه روی مستعد پیشتازی تا پایان سال هستند.

پایان مطلب/

سهامدار خرد دزد زده
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
شاخص واقعی حدود 300 هزار استاین قلابیه و برای فریب ساخته شده.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: