کد خبر : ۲۶۴۵۳۶
در بازارهای جهانی؛
۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
بهای معاملات نفت برنت ۲۱ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش یافت.

سقوط قیمت نفت پس از انتشار خبر سقف قیمت نفت روسیه

بورس نیوز: بهای معاملات نفت برنت ۲۱ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۸۵ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز چهارشنبه با دو دلار و ۹۵ سنت معادل ۳.۳ درصد کاهش قیمت، بسته شده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۷۷ دلار و ۷۸ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا شب گذشته با سه دلار و یک سنت معادل ۳.۷ درصد کاهش، بسته شده بود.

سقوط هر دو شاخص پس از انتشار این خبر روی داد که سقف قیمت برنامه‌ریزی شده برای نفت روسیه ممکن است بالاتر از سطح قیمت فعلی بازار باشد. یک مقام اروپایی گفت: گروه هفت به دنبال اعمال سقف قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه برای نفت دریابرد روسیه است. با این حال، مقامات اتحادیه اروپا هنوز روی قیمت مشخصی به توافق نرسیده‌اند.

ویویک دهار، تحلیلگر بانک کامن ولث در این باره گفت: بازه قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار، بالاتر از قیمتی است که بازار پیش بینی می‌کرد و ریسک مختل شدن عرضه جهانی را کاهش می‌دهد. اگر اتحادیه اروپا با این بازه قیمت موافقت کند، قیمت نفت پیش بینی شده از سوی این بانک برای سه ماهه چهارم، پنج دلار در هر بشکه پایین برده می‌شود. در پیش بینی بانک کامن ولث، فرض گرفته شده است که تحریم‌های اتحادیه اروپا به همراه اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه، عرضه جهانی را به اندازه‌ای مختل خواهد کرد که مایه نگرانی نسبت به رشد اقتصاد جهانی می‌شود.

معامله گران می‌گویند بعضی از پالایشگاه‌های هندی و چینی قیمت پایین‌تر از این سقف پیشنهاد شده را برای نفت اورال روسیه که گرید نفتی صادراتی اصلی این کشور است، پرداخت می‌کنند.

دولت‌های اتحادیه اروپا گفتگو درباره سقف قیمت را روز پنج شنبه یا جمعه، از سر می‌گیرند.

عامل دیگری که بر کاهش قیمت تاثیرگذار بود، رشد ذخایر فرآورده‌های نفتی آمریکا و تشدید کنترل‌های کرونا در چین بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر بنزین و سوخت‌های دیگر در آمریکا، هفته گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. این افزایش نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه در بازار را برطرف کرد. اما ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۸ نوامبر، به میزان ۳.۷ میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، رشد این ذخایر به میزان ۱.۱ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.

استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی اس پی آی نوشت: اگر تحریم‌های نفت از سوی اتحادیه اروپا را کنار بگذاریم، تا زمانی که قرنطینه در چین وجود دارد، روند صعودی قیمت‌های نفت محدود خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، چین روز چهارشنبه بالاترین شمار روزانه ابتلا به کووید ۱۹ از زمان آغاز پاندمی در حدود سه سال گذشته، را گزارش کرد. مقامات محلی، کنترل‌ها برای مهار شیوع بیماری را تشدید کرده و به نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به رشد اقتصادی و تقاضا برای سوخت در این کشور افزودند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: