کد خبر : ۲۶۴۶۰۵
محمد کمالی، کارشناس بازار سهام مطرح کرد؛
۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰
انتظار می‌رود هم‌زمان با برگزاری مجامع حداقل یک واحد رشد در سهام بنیادی را شاهد باشیم، از طرفی برای کلیت بازار نیز احتمال ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد را متصور هستم.

رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی در انتظار بازار

بورس نیوز: 

محمد کمالی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد: در کوتاه‌مدت انتظار خاصی از بازار ندارم؛ البته حمایت از بازار سهام، توسط صندوق‌های توسعه و تثبیت برخلاف ادوار قبل بسیار زیاد شده است. صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار سرمایه اجازه اصلاح به بورس نمی‌دهند، اگر این اتفاق رخ دهد، بسیاری از سرمایه‌گذاران که شاهد رشد و نگران بازار بودند، منابع جدید وارد می‌کنند و قدرت صندوق‌ها هم در کنترل آتی بازار بهتر می‌شود. با توجه به حمایت‌های که صورت می‌گیرد، انتظار اصلاح جدی حداقل تا پایان یافتن منابع صندوق‌های توسعه و تثبیت از بازار نمی‌رود. البته با توجه به رشد خوب دلار نیمایی و احتمال ادامه‌دار بودن آن انتظار می‌رود که سودآوری شرکت‌ها هم به‌تبع آن افزایش یابد تا جایی که کلیت بازار در روندی آرام و صعودی به کار خود ادامه دهد.


رشد ۲۰ تا ۳۰ درصدی در انتظار بازار


این فعال بازار سهام تشریح کرد: باید به این موضوع اشاره کرد، که دلار نیما با نرخی متفاوت از سامانه خود در حال معامله است، صنعتگران محدوده این نرخ را ۲۸ تا ۲۹ هزار بیان می‌کنند. به نظر می‌رسد بورس، سهام را با دلار نیمایی ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان نرخ‌گذاری کند، چراکه با نزدیکی به انتهای سال EPS forward شرکت‌ها مبنای ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود هم‌زمان با برگزاری مجامع حداقل یک واحد رشد در سهام بنیادی را شاهد باشیم، از طرفی برای کلیت بازار نیز احتمال ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد را متصور هستم.


محرک قوی بازار دلار است


کمالی در بخش دیگر سخنان خود گفت: اگر در بودجه اتفاقاتی عجیبی مانند افزایش نرخ حامل‌های انرژی، مالیات و عوارض رخ ندهد، با پیش‌فرض ثبات عوامل بنیادی محرک اصلی بازار سهام موضوع رشد نرخ دلار خواهد بود. از سویی هر نوع کنش سیاسی در بازار سهام واکنش خاص خود را دارد، این دست کنش‌ها اگر با بازار گره بخورد، بورس اطمینان نسبت به ثبات آینده را از دست می‌دهد همچنین میل به سرمایه‌گذاری در آن کاسته می‌شود و سرمایه‌گذاران وارد بازار‌های موازی خواهند شد. به‌عنوان‌مثال قطعنامه شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که می‌تواند، اعتراضات را گسترش دهد و از طرفی عامل افزایش نرخ دلار شود.


صنایع پر پتانسیل کدامند؟


وی در پایان به بورس نیوز گفت: با فرض ثبات تمام عوامل (نهاده تولید، مالیات، عوارض و تمام عوامل تأثیرگذار بر سودآوری شرکت‌ها) شاید بتوان تک سهم در صنعت پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت یافت و محتمل است که یک واحد رشد سودآوری در برخی سهام این صنعت تا پایان سال عاید سرمایه‌گذاران شود. در صنعت فلزات اساسی، سیمان، پالایشگاه و روانکار می‌توان سهامی را یافت که مناسب بازدهی تا پایان سال باشد. البته که اکثر صنایع در نقاط خوبی قرار دارند تا جایی که کلیت بازار به قیمت بوده و مناسب خرید است.

حسین حریریان

پایان مطلب

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
شتر بینددر خواب پنبه دانه
به همین خیال باش
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: