کد خبر : ۲۶۴۸۲۶
مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز؛
۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
محل منابع دولتی در حال کوچک‌تر شدن است، این موضوع شاید کسری بودجه سال آینده را منجر شود؛ در چنین شرایطی بی شک بازار سهام بهترین گزینه برای تامین کسری بودجه احتمالی دولت شناسایی می‌شود.

منابع دولتی کم شود به بازار دست‌اندازی می‌کند

بورس نیوز: 

مریم محبی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد: همیشه یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند در بازار‌های اقتصاد کشور تأثیرگذار باشد، کسری بودجه است؛ یعنی دولت و مجلس باید به‌گونه‌ای بودجه‌ریزی کنند، که حداقل کسری بودجه را داشته باشیم. با توجه به مطالعاتی که در ۱ تا ۲ سال اخیر انجام‌شده است، در سال ۱۴۰۱ کسری بودجه را شاهد بودیم. در همان سال دولت رسماً برای کسری بودجه مجوز استقراض از بانک مرکزی را دریافت کرد. در حال حاضر هم که تصمیم دولت برای تأمین کسری بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ به ۱۴۰۲ است که در این حالت دولت به‌صورت تنخواه‌گردان اداره می‌شود، تا زمانی که بودجه مشخص شود. در این شرایط باید در نظر داشته باشیم، که وضعیت ناپایدار اقتصادی بسیار بالاست تا حدی که حتی دولت هم در مشخص کردن بودجه دلایل یا شواهد و یا قدرت کافی را ندارد.


وی ادامه داد: سهامداران باید به این موضوع توجه کنند که درآمد‌ها و مخارج دولت از چه محلی است. تا زمانی که این موارد مشخص نباشد، یعنی فضای اقتصادی کشور در هاله‌ای از ابهام است و بودجه مهمترین عامل برای ناپایداری اقتصادی به شمار می‌رود.


منابع دولتی کم شود به بازار دست‌اندازی می‌کند


این فعال بورسی با تأکید بر ریسک بودجه در بازار سهام تشریح کرد: محل منابع درآمدی دولت در حال کوچک شدن است؛ قطعاً بازار سرمایه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازار‌های مالی اولین محلی است که دولت برای تأمین کسری بودجه، چه از محل اخذ کارمزد‌های بیشتر چه از محل مالیات‌های بالاتر و چه از محل واگذاری سهام شرکت‌های دولتی زیان‌ده در بورس و سایر عواملی که می‌توانند فریبنده باشند بورس را ملتهب کند، سرمایه‌گذاران باید این موارد را دنبال کنند، این‌ها بزرگ‌ترین ریسک‌هایی هستند که بازار با آن روبه‌رو است. این مسائل نشاءت گرفته از عدم برنامه‌ریزی مناسب برای تحقق درآمد‌ها و شفاف نبودن وضعیت اقتصادی در آینده است.


دولت پشتوانه استقراض را ندارد


وی با اشاره به اوراق گام تبیین کرد: این اوراق بدهی سررسید شده خواهند بود که هم اصل و هم فرع آن باید از جانب دولت تأمین شود، ولی محل تأمین آن همچنان مشخص نیست؛ بنابراین خود این موضوع هم مزید بر علت خواهد بود و ریسکی را بر بازار سهام تحمیل می‌کند؛ انتشار این اوراق بازمی‌گردد به مشخص نبودن برنامه‌های دولت و عدم شفافیت برای تأمین منابع؛ یعنی دولت با کدام پشتوانه، اوراق بدهی یا در هر قالب دیگری اقدام به استقراض از بانک مرکزی، مردم و یا از بازار‌های مختلف می‌کند.


دلیل اهمیت گاز برای کشور چیست؟


محبی با طرح این سال که چرا گاز برای کشور اهمیت دارد، عنوان کرد: یکی از درآمد‌های دولت از محل فروش منابع طبیعی کشور است، که گاز یکی از این منابع برشمرده می‌شود، عدم سرمایه‌گذاری مناسب و به‌موقع دولت در بهره‌برداری از این میادین باعث شده که کشور در حال حاضر دچار مشکل برای بهره‌برداری از منابع طبیعی شود. یعنی این‌که منابع را دارا هستیم ولی در استفاده از آن قدرتی را نداریم و این صرفاً به عدم سرمایه‌گذاری مناسب در زمان لازم و نبود تخصیص بودجه به این بخش‌ها مربوط می‌شود. این موضوع به‌سادگی می‌تواند درآمد‌های دولت را در آینده کاهش دهد، به نظر می‌رسد شرکت‌های گازی فعال به دلیل عدم دستیابی به درآمد‌های پیش‌بینی‌شده‌ی خود، با مشکلات جدید و غیرقابل‌ پیش‌بینی مواجه خواهند شد تا جایی که درنهایت اثر مستقیم موضوع را بر تولید ناخالص ملی نیز خواهیم دید.


وی در پایان به بورس نیوز گفت: نا ترازی موجود در بخش گاز صرفاً مربوط به مدیریت نادرست منابع در تخصیص بودجه لازم برای توان بهره‌برداری است؛ که این موضوع می‌تواند شرکت‌ها را دچار مشکل و یا حتی پیش‌بینی می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها نه‌تنها قادر به سودآوری نخواهند بود بلکه زیان را هم در مقاطعی شناسایی کنند.

پایان مطلب

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۳
چرا دولت باید از بورس کسری بودجه خودش را تامین کند برود از مسکن تامین کند نه از بورس
بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۳
دولتها چه کسر بودجه داشته باشن یا نداشته باشن همیشه به بورس دست اندازی میکنن چون از همه جا راحتتره که جیب مردمو بزنن.تو بازار سکه و ذلار و ماشین و مسکن هیچ غلطی نمیتونن بکنن ولی هر روز وهمیشه دستشون تو جیب سهامداران خرد و چندرغاز پس انداز مردم تو بورس هست ...100 ملیون تومن پس اندازمو 2-3 سال قبل گذاشتم تو بورس الان شده 15 میلیون تومن.دزدای کثیف .....
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
حتما سهمت وساپا بوده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
#دی آقای ۳ روزه ۳۳۳ روز +۳۳+۳۳+۳۳+۳۳ روز گذشت و ما جز ضرر و بازی با اعصاب و روان از دی چیزی ندیدیم
ناشناس
Germany
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۰
دزدان .در بورس کشور دست اندازی میکنند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: