بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
در بازدید مدیران عامل بانک صادرات، فرابورس و گروه سرمایه گذاری سپهر صادرات و جمعی از مدیران بانک ملی ایران از بخش‌های مختلف شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بر لزوم عرضه هر چه سریعتر سهام این شرکت به عنوان بزرگترین عرضه تاریخ بورس تاکید شد.
کد خبر : ۲۶۵۰۲۰
نویسنده :
مینا علیزاده

گام های جدی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در مسیر پیوستن به بازار سرمایه

بورس نیوز: در بازدید مدیران عامل بانک صادرات، فرابورس و گروه سرمایه گذاری سپهر صادرات و جمعی از مدیران بانک ملی ایران از بخش‌های مختلف شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بر لزوم عرضه هر چه سریعتر سهام این شرکت به عنوان بزرگترین عرضه تاریخ بورس تاکید شد و شرایط این واگذاری مورد بررسی قرار گرفت.

طی این بازدید یک روزه دکتر ایمانی مدیر عامل بانک صادرات با تاکید بر حمایت همه جانبه سهامداران شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به توسعه پایدار و افزایش بهره‌وری تاکید کرد و ادامه داد: بانک‌های صادرات و ملی به عنوان سهامداران اصلی نگاهی حمایتی به توسعه نیشکر دارند و همه ظرفیت‌های خود را برای پشتیبانی از این شرکت به کار خواهند گرفت. وی افزود: به مدیران نیشکری اعلام کردیم که به عنوان یک نهاد مالی، تمام قد در تامین منابع مالی و ارزی و همچنین خدمات بانکی در کنار این مجموعه هستیم. ایشان شرکت توسعه نیشکر را صنعتی بزرگ و مادر در کشور دانست که هم در حوزه کشاورزی و هم صنعتی از افتخارات این مرز پرگهر محسوب می‌شود.

وکیلی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات نیز بر استمرار پشتیبانی و حمایت از شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تاکید کرد و گفت بانک‌های ملی و صادرات در سال مزین به تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین تسهیلات ویژه‌ای برای صنعت نیشکر در نظر گرفته اند. وی با بیان اینکه در حمایت از توسعه متوازن و پایدار صنعت نیشکر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد افزود همراهی دو بانک بزرگ و همچنین بخش سهامداری، پشتیبانی محکم برای این شرکت است و این همراهی و حمایت نقش مهمی در فعالیت‌های شرکت نیشکر دارد. وی تلاش برای تحقق شعار سال را سرلوحه فعالیت‌های این گروه مالی عنوان کرد و گفت حرکت در این مسیر موتور پیشران کشور در حوزه تولید و ایجاد اشتغال است.

نجارزاده قایم، مقام مدیر عامل بانک ملی از دیگر حاضران در این بازدید نیز با اشاره به پیش رو بودن این بانک در خروج از بنگاه داری در سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین گفت بانک ملی ایران آماده هرگونه همکاری برای واگذاری واحد‌های تولیدی تملیکی با شرط حفظ اشتغال موجود به متقاضیان دارای اهلیت و بر اساس قانون رفع موانع تولید است همچنین ایشان گفت اگر از عرضه سهام شرکت توسعه نیشکر در فرابورس حمایت مناسبی صورت گیرد منجر به بزرگترین عرضه تاریخ بورس خواهد شد ایشان گفت در نظام بانکی به دنبال بنگاه‌داری نیستیم و مطابق قانون سیاست‌های بانک مرکزی همه بانک‌ها جهت خروج از بنگاه‌داری برنامه‌ریزی شده اند و فرایند خروج از بنگاه‌داری در بانک ملی ادامه دارد.

شیرازی، مدیر عامل فرا بورس نیز در این نشست بیان کرد: عموم مردم تصورشان از نیشکر بر این است که مملو از مشکلات و چالش‌هاست، این در حالی است که دقیقا برعکس است و نیشکر صنعتی شکوفا با چشم‌انداز روشن است. وی برنامه ریزی در حوزه صنعت و کشاورزی را دشوار توصیف کرد و افزود: کار بزرگی در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی انجام شده است چرا که هم چالش‌های بخش صنعت و هم کشاورزی را دارد.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: در صورت پذیرش توسعه نیشکر، این شرکت شرکتی بزرگ در فرابورس خواهد بود و لذا از هم‌اکنون باید ساختار‌های لازم در این شرکت ایجاد شود تا بتوانند الزامات بورسی شدن را فراهم کنند. شیرازی اظهار امیدواری کرد که با همکاری سهامداران در چند ماه آینده مقدمات پذیرش این شرکت در فرابورس و عرضه اولیه آن انجام شود.

فروزان مهر، مدیر عامل شرکت طرح و توسعه آینده پویا نیز به نقش کلیدی شرکت توسعه نیشکر در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت این شرکت به لحاظ اشتغال و ارزش افزوده‌ای که برای اقتصاد ایجاد می‌کند نقش موثری در اقتصاد کشور دارد و از مجموع ۱۴ میلیون تن محصولات زراعی و باغی استان خوزستان که سبب شده این استان در صدر تولیدکنندگان کشاورزی کشور قرار گیرد، بیش از ۷ میلیون تن نیشکر و محصول خدمات این شرکت است همچنین ایشان به پیش بینی افزایش ضریب استحصال شکر در این صنعت اشاره کرده و خاطرنشان کرد این صنعت به سمت پایداری حرکت میکند. سپس از ضرورت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری سخن گفت و تاکید کرد یکی از سیاست‌های محوری در راستای اجرای ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، خروج بانک‌ها از بنگاه داری و فراهم کردن شرایط برای واگذاری سهام شرکت‌های زیرمجموعه در بازار سرمایه است که فرایند خروج شرکت‌های زیر مجموعه بانک ملی و مقدمات کار برای عرضه سهام توسعه نیشکر نیز در فرابورس فراهم شده است.

در پایان این دیدار یک روزه بر لزوم هر چه سریعتر عرضه سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تاکید شد و در خصوص حل برخی معضلات و مسایل این شرکت نیز تاکید شد.

شایان ذکر است شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با ارزش برآوردی بیش از یکصد هزار میلیارد تومان یکی از مهمترین شرکت‌های فعال در کشور به شمار می‌رود که با ایجاد حدود ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۲۵ هزار شغل غیر مستقیم نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌نماید.

این شرکت با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن شکر بزرگترین تولید کننده شکر کشور بوده و در صنایع جانبی خود نیز ظرفیت تولید تولید تخته صنعتی از باگاس یا تفاله نیشکر با ظرفیت ۱۳۲ هزار متر مکعب ام دی اف، تولید سالانه ۶۰ هزار تن خوراک دام از باگاس، تولید سالانه ۱۰ هزار تن خمیر مایه از ملاس یا قند مایع، تولید سالیانه ۳۳ میلیون لیتر الکل اتیلیک وتولید و تامین ۲۰۰ تن گوشت قرمز و طرح تولید سالیانه ۲۴۰ هزار تن کاغذ را دارا می‌باشد.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
سهام «سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات» برای سرمایه‌گذاری بلندمدت چقدر ارزنده است؟

"وسپهر" زیر ذره‌بین

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.