کد خبر : ۲۶۵۲۹۶
وزارت بازرگانی آمریکا انجام داد؛
۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
وزارت بازرگانی آمریکا ۳۶ شرکت چینی در عرصه فناوری‌های تک از جمله تولیدکنندگان تجهیزات هوانوردی، تراشه‌های رایانه‌ای و مواد شیمیایی را به فهرست سیاه کنترل صادرات افزود و علت آن را نگرانی‌ها درباره «امنیت ملی، حقوق بشر و منافع آمریکا» اعلام کرد.

۳۶ شرکت چینی در فهرست سیاه تجاری

بورس نیوز: وزارت بازرگانی آمریکا ۳۶ شرکت چینی در عرصه فناوری‌های تک از جمله تولیدکنندگان تجهیزات هوانوردی، تراشه‌های رایانه‌ای و مواد شیمیایی را به فهرست سیاه کنترل صادرات افزود و علت آن را نگرانی‌ها درباره «امنیت ملی، حقوق بشر و منافع آمریکا» اعلام کرد.

شامل شدن این شرکت‌ها در «فهرست نهادها» به آن معناست که گواهی‌ها و مجوز‌های صادرات برای هر شرکت آمریکایی که تلاش کند با آن‌ها داد و ستد کند، باطل خواهد شد.

در برخی موارد، شرکت‌هایی که در دیگر کشور‌ها هستند نیز لازم است که با الزامات مربوط برای جلوگیری از انتقال فناوری‌ها به کاربرد‌هایی که در چارچوب کنترل صادرات ممنوع اند، همخوانی داشته باشند.

این اقدام وزارت بازرگانی آمریکا نشان دهنده سختگیرانه‌تر شدن تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از چین، به ویژه ارتش آن کشور، از دستیابی به فناوری‌های پیشرفته از جمله تراشه‌های رایانه‌ای بسیار پیشرفته و سلاح‌های با سرعت فراصوت (هایپرسانیک) است. این آخرین اقدام در روند تنش طولانی مدت محدودیت‌های آمریکا بر فناوری چین است که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شد و در دوره دولت جو بایدن، رئیس جمهور کنونی ادامه یافته است.

در همین حال، دولت بایدن درصدد افزودن بر توانمندی‌های تولیدی آمریکا در عرصه نیمه هادی‌ها و دیگر فناوری‌های پیشرفته است.

بر اساس این اسناد، شرکت فناوری حافظه یانگتسه، تولیدکننده تراشه رایانه، که در شهر ووهان در مرکز چین واقع است، و واحد آن در ژاپن به علت خطر مهم دخالت داشتن در فعالیت‌هایی که در تضاد با امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی ایالات متحده هستند، در این فهرست قرار گرفته اند.

اواخر ماه گذشته، آمریکا فروش تجهیزات ارتباطاتی ساخت شرکت‌های چینی هوآوی و زی تی ایی را ممنوع کرد و بر استفاده از برخی از سامانه‌های نظارت تصویری ساخت چین، از جمله هانگژو هایکویژن ممنوعیت گذاشت و علت آن را خطر غیرقابل پذیرشی به امنیت ملی دانست.

برخی از تامین کنندگان تجهیزات عمده هوانوردی در این زمینه شامل شدند تا آن‌ها را از دستیابی به دانش فنی و محصولاتی که به توسعه سلاح‌های فراصوت و دیگر توانمندی‌های نظامی چین کمک می‌کند، منع کند.

در ابتدای این ماه، چین شکوائیه‌ای را به سازمان تجارت جهانی علیه آمریکا بر سر اقدام‌های کنترل صادراتش برای تراشه‌های رایانه‌ای تحویل داد. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که پکن این شکایت را برای محافظت از منافع مشروع خود صورت داده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: