کد خبر : ۲۶۵۳۴۸
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت:
۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۱
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طبق برآورد‌هایی که صورت گرفته هزینه‌ی ساخت بلوک‌های چهار و پنج طبقه تقریبا متری ۷ تا ۸ میلیون تومان است. اما برای بلوک‌های بالای ۱۰ طبقه، هزینه‌ ساخت کمتر از ۱۰ میلیون تومان نیست.

هزینه ۷ تا ۸ میلیون تومانی برای هر متر نهضت ملی مسکن

بورس نیوز: حمیدرضا سهرابی، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: برای آن‌که پروژه‌های نهضت ملی مسکن در وضعیت منطقی قرار گیرند باید واقع‌بین باشیم. اگر با پیمانکار هم قرارداد متری ۵ میلیون تومان ببندیم احتمالا با توجه به بحث تورم تا زمان تحویل واحد، نرخ‌ها دچار تعدیل می‌شود و به عدد ۸ میلیون تومان می‌رسد. البته پروژه‌ها به صورت جداگانه برآورد می‌شود. یعنی قیمت ساخت واحد‌ها برای طرح‌ها و مناطق مختلف، متفاوت است.

وی افزود: طبق برآورد‌هایی که صورت گرفته هزینه‌ی ساخت بلوک‌های چهار و پنج طبقه تقریبا متری ۷ تا ۸ میلیون تومان است. اما برای بلوک‌های بالای ۱۰ طبقه، هزینه‌ی ساخت کمتر از ۱۰ میلیون تومان نیست.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره آخرین روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌های کمتر از ۱۰۰ هزار نفر گفت: در یک قالب، پروژه‌ها به صورت گروه ساخت است. زمینی که وزارت راه و شهرسازی به ما معرفی می‌کند تفکیک می‌کنیم و خدمات زیربنایی و آماده‌سازی را بر روی آن انجام می‌دهیم.

سهرابی ادامه داد: سپس متقاضیان را قرعه‌کشی و در گروه‌های ۳ تا ۴ نفره قرار می‌دهیم. در مواردی نیز خانه‌های تک‌واحدی یا دو طبقه به مردم واگذار و شروع به ساخت می‌کنیم. در موضوع تهیه پروانه و نظارت هم در کنار مردم هستیم. این موارد شامل گروه ساخت است که نزدیک ۴۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: در قالبی دیگر احداث بیش از ۵۰ هزار واحد به صورت امانی یعنی پیمان دستمزد را در دستور کار داریم. بدین صورت که ما پیمانکار می‌گیریم و مصالح و خدمات را تامین می‌کنیم تا قیمت ساخت ارزان‌تر تمام شود و تورم کمتری به آن بخورد.

به گفته سهرابی، مجموع تعهد بنیاد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن سالیانه ۴۰۰ هزار واحد بوده که تا کنون حدود ۳۰۰ هزار واحد شروع شده است. در بخش شهری تا کنون برای ۱۲۰ هزار واحد پروژه تعریف شده و در بخش روستایی نیز ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت می‌شود.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تاثیر نوسانات قیمت مصالح بر روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: در مقطعی که یکدفعه دستمزد افزایش یافت مقداری دچار کندی در اجرا شدیم، اما در حال حاضر پروژه متوقف نداریم.

متوسط ۲۲ درصدی پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های کوچک

سهرابی، میانگین پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌های کوچک و روستا‌ها را ۲۲ درصد دانست و افزود: طبیعتا آغاز به کار طرح‌های جدید، متوسط پیشرفت پروژه را دچار کاهش درصد می‌کند. اما در حال حاضر بیش از ۷۲ هزار واحد از مرحله‌ی فونداسیون عبور کرده است. بیش از ۳۰۰۰ واحد در حین نازک‌کاری و نزدیک ۲۰۰ واحد افتتاح و به مردم واگذار شده است. ۳۰۰۰ واحدی که در مراحل پایانی قرار دارد فروردین ۱۴۰۲ همزمان با سالروز تشکیل حساب صد امام (ره) افتتاح می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: