کد خبر : ۲۶۵۷۴۴
با پایان ۲۰۲۲ رقم خورد؛
۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵
تقاضای پایین از سوی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا و نگرانی درمورد رکود اقتصاد باعث سقوط قیمت نفت شد، اما نفت ۲۰۲۲ را با دومین افزایش قیمت پی‌درپی سالیانه به پایان رساند.

دومین افزایش قیمت متوالی سالیانه نفت

بورس نیوز: کاهش عرضه نفت در بحبوحه جنگ اوکراین باعث نوسان شدید قیمت آن در ۲۰۲۲ شد. تقاضای پایین از سوی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا و نگرانی درمورد رکود اقتصاد باعث سقوط قیمت نفت شد، اما نفت ۲۰۲۲ را با دومین افزایش قیمت پی‌درپی سالیانه به پایان رساند.

 قیمت نفت در ماه مارس به‌خاطر مختل شدن جریان جهانی به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین افزایش چشمگیری داشت و نفت برنت به ۱۳۹ دلار و ۱۳ سنت رسید، یعنی بالاترین رقم از ۲۰۰۸. اما سیاست افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی دنیا و افزایش نگرانی در مورد رکود اقتصاد باعث سقوط شدید آن در نیمه دوم سال شد.

 نفت برنت ۱۰ درصد درکل ۲۰۲۲ افزایش قیمت داشته است. قیمت نفت خام برنت ۵۰ درصد در ۲۰۲۱ افزایش یافته بود. نفت خام آمریکا هم پس‌از یک افزایش ۵۵ درصدی در ۲۰۲۱، سال جاری را با ۷ درصد افزایش قیمت به پایان می‌رساند. هر دوی این شاخص‌های نفتی در ۲۰۲۱ به‌خاطر کاهش تقاضا برای سوخت در نتیجه همه‌گیری کرونا با کاهش قیمت شدیدی مواجه شدند.

 انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران در سال جدید میلادی هم رویکرد محتاطانه‌ای در پیش بگیرند که نتیجه ادامه روند افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی و رکود احتمالی اقتصاد است.

 نظرسنجی از ۳۰ اقتصاددان و تحلیلگر نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت خام برنت در ۲۰۲۳ برابر با ۸۹ دلار و ۳۷ سنت خواهد بود، یعنی ۴.۶ درصد پایین‌تر از آن‌چه در ماه نوامبر پیش‌بینی شده بود. تخمین زده می‌شود متوسط قیمت نفت خام آمریکا هم برابر با ۸۴ دلار و ۸۴ سنت باشد.

 کاهش قیمت نفت در نیمه دوم ۲۰۲۲ نتیجه بالا رفتن نرخ بهره بانک‌های مرکزی جهت مبارزه با تورم بود که ارزش دلار را افزایش داد. بالا رفتن ارزش دلار خرید کالا‌هایی مانند نفت را که برمبنای آن محاسبه می‌شوند برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر می‌کند. شاخص دلار بیشترین افزایش سالانه خود را از ۲۰۱۵ ثبت کرده‌است.

 محدودیت‌های کرونایی در چین هم امید به بهبود تقاضا را از بین برده بود. بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا و دومین مصرف‌کننده بزرگ دنیا اولین کاهش تقاضا برای نفت را در ۲۰۲۲ پس‌از سال‌ها تجربه کرد. درحالی‌که انتظار می‌رود تقاضای نفت در ۲۰۲۳ با کاهش این محدودیت‌ها رشد داشته باشد، اما افزایش موارد ابتلا به کرونا امید به افزایش فوری واردات نفت چین را از بین برده است.

 تعداد چاه‌های نفت و گاز آمریکا که اولین نشانه تولید این کشور در آینده هستند ۳۳ درصد در کل ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: