کد خبر : ۲۶۵۸۰۵
حمید اسدی، کارشناس حقوقی در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد؛
۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
انتقادی که به بورس کالا گرفته می‌شود، عدم نیاز ارجاع موضوع (نرخ ارز محاسباتی برای قیمت پایه کالا‌ها) به ستاد تنظیم بازار است. باوجوداینکه ستاد تنظیم بازار صلاحیت تصمیم‌گیری درباره موضوع را دارد، ولی مطرح‌شدن آن در این ارگان اقدام غلطی بود. با توجه به این‌که دخالت بی‌مورد دولت باعث آسیب به بازار سرمایه می‌شود، سازمان در راستای حمایت از حقوق سهامداران موضوع را باید از طریق دادستانی کل کشور پیگیری کند تا شکایت‌ها منجر به تعقیب کیفری یا انضباطی برای متخلفین شود.

نقدی به بورس کالا/ سازمان پیگیر مداخلات دولت باشد

بورس نیوز: 

حمید اسدی، کارشناس حقوقی در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد: طبق ماده ۲ در قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ۱۳۸۴ ارکان سیاست‌گذار و قانون‌گذار در بازار سرمایه شورای عالی بورس و سازمان بورس هستند. یعنی این دو رکن حق رگلاتوری تعیین مقررات، قوانین، دستورالعمل و سایر موارد مربوط به بازار سرمایه را دارند. در مورد ابلاغیه نرخ ارز محاسباتی برای قیمت پایه کالا‌ها در بورس، هیچ ابلاغی خارج از شورای عالی بورس و سازمان بورس پذیرفته نیست؛ ابلاغیه‌ها صرفاً از دو رکن شورای عالی بورس و سازمان بورس انجام می‌شود و بانک مرکزی در موضوعات این‌چنین نمی‌تواند به‌طور مستقیم مقررات گذاری کند چراکه صلاحیت رگلاتوری در بازار سرمایه را ندارد.


بیشتر بخوانید: اقدام یک جانبه و بدون هماهنگی بورس کالا ابطال استوی ادامه داد: با توجه به تبدیل اختیاراتی که در دستورالعمل اجرای نحوه انجام معاملات در بورس کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا مصوبه هیئت‌مدیره سازمان انجام‌شده است، بورس کالا اختیارات تائید یا عدم تائید محاسبه فرمول قیمت پایه محصولات خود را دارد، در این حالت با توجه به ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور رگلاتوری نهاد دیگری پذیرفته نیست. درنتیجه بورس کالا در مورد محاسبه ارز نیما اختیارات قانونی دارد و تنها نهادی که می‌تواند نسبت به این موضوع تصمیمی فرا وزارتخانه‌ای بگیرد، ستاد تنظیم بازار است.


نقدی به بورس کالا


این حقوقدان بیان کرد: انتقادی که به بورس کالا وارد بوده، عدم نیاز ارجاع موضوع (نرخ ارز محاسباتی برای قیمت پایه کالا‌ها در بورس) به ستاد تنظیم بازار است. باوجوداینکه ستاد تنظیم بازار صلاحیت تصمیم‌گیری درباره موضوع را دارد، ولی مطرح‌شدن آن در این ارگان اقدام اشتباه و غلطی است. اگر ارگانی باید این موضوع را در ستاد تنظیم بازار طرح کند آن ارگان بورس کالا نیست. محتمل است، بانک مرکزی این کار را انجام دهد چراکه این دعوای بین بازار سرمایه و پول است، باید گفت طرح این موضوع در ستاد تنظیم بازار از اساس غلط بوده چراکه بورس کالا نباید مسئولیت خود را محدود کند. زمانی که موضوعی در ستاد تنظیم بازار مطرح نیست چرا باید به طرز عجولانه و با پیش‌دستی آن را عنوان کرد و تصمیم‌گیری در مورد موضوع را به بخش دیگر واگذار کرد.


سازمان پیگیر مداخلات دولت باشد


اسدی در پایان به بورس نیوز گفت: بحث (در این مورد خاص نرخ محاسبه قیمت پایه محصولات بورس کالا) مصوبه دولت و آیین‌نامه وزیران در دیوان عدالت اداری قابلیت ابطال دارد، اما مطابق با ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها، دولت نمی‌تواند درباره کالا‌های پذیرفته‌شده در بورس قیمت‌گذاری کند و به دنبال آن‌هم نمی‌تواند برای ارز صادراتی آن‌ها مقررات گذاری کند. با توجه به این‌که دخالت بی‌مورد دولت باعث آسیب به بازار سرمایه می‌شود، سازمان بورس در راستای بند ۱۱ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار و در راستای حمایت از حقوق سهامداران موضوع را باید از طریق دادستانی کل کشور (این دست مطالب جز منافع و مصالح جامعه است) پیگیری باشد تا شکایت‌ها منجر به تعقیب کیفری یا انضباطی برای متخلفین شود.

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: