کد خبر : ۲۶۵۸۸۰
در بازارهای جهانی؛
۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۰
بهای معاملات نفت برنت با ۹۸ سنت معادل ۱.۱ درصد کاهش، به ۸۴ دلار و۹۳ سنت در هر بشکه رسید.

کاهش بهای نفت با تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا

بورس نیوز: بهای معاملات نفت برنت با ۹۸ سنت معادل ۱.۱ درصد کاهش، به ۸۴ دلار و۹۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۷ سنت معادل یک درصد کاهش، به ۷۹ دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه رسید. دلار قوی‌تر، معاملات نفت را برای خریداران غیرآمریکایی، گران‌تر می‌کند.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول یکشنبه هفته جاری اظهار کرد: آمریکا، اروپا و چین که موتور‌های اصلی رشد اقتصاد جهانی هستند، همگی به طور همزمان با کندی رشد اقتصادی روبرو شده‌اند که باعث می‌شود سال ۲۰۲۳ برای اقتصاد جهانی، از سال ۲۰۲۲ دشوارتر باشد.

با این حال، قیمت نفت روز جمعه با بیش از دو درصد افزایش بسته شده بود و نفت برنت برای کل سال ۲۰۲۲، رشد ۱۰.۵ درصدی و وست تگزاس اینترمدیت رشد ۶.۷ درصدی را به ثبت رساند.

به گفته تحلیلگران بانک سوسیته جنرال، اقدام روسیه در ممنوعیت فروش نفت و فرآورده‌های نفتی به کشور‌هایی که مکانیزم سقف قیمت برای صادرات مسکو را اجرایی کرده اند، در هفته منتهی به ۲۷ دسامبر، باعث افزایش معاملات خرید در بازار نفت برنت شد.

ممنوعیت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به کشور‌هایی که به مکانیزم سقف قیمت غربی پیوسته‌اند، از اول فوریه سال ۲۰۲۳ اجرایی شده و تا اول ژوئیه سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت. طبق فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، صادرات نفت از اول فوریه ممنوع خواهد شد، اما تاریخ ممنوعیت صادرات فرآورده‌های نفتی از سوی دولت روسیه تعیین خواهد شد و ممکن است بعد از فوریه باشد.

جریان صادرات نفت روسیه از اروپا، به هند و چین تغییر کرده است و مسکو قصد دارد صادرات دیزل از بندر پریمورسک در دریای بالتیک را در ژانویه به ۱.۸۱ میلیون تن افزایش دهد. با این حال، صادرات فرآورده‌های نفتی از تواپسه، ماه میلادی جاری به ۱.۳۳۳ میلیون تن کاهش پیدا خواهد کرد.

در نظرسنجی رویترز از ۳۰ اقتصاددان و تحلیلگر، پیش‌بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۳، به ۸۹ دلار و ۳۷ سنت و قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به ۸۴ دلار و ۸۴ سنت می‌رسد. این پیش بینی، به دلیل کندی رشد اقتصادی جهانی، پایین‌تر از برآورد قبلی بود.

بر اساس گزارش رویترز، در چین که بزرگترین واردکننده نفت و دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، روز دوشنبه مردم شهر‌های بزرگ با وجود سرما و افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ به فعالیت عادی برگشتند و چشم انداز بهبود اقتصاد و تقویت تقاضای این کشور برای سوخت را تقویت کردند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: