بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان برنامه تولید ۵ میلیون تن گندله و ۳/۵ میلیون تن کنسانتره را در سال ۱۴۰۱ خواهد داشت که با توجه به شرایط تولیدی، هدف دستیابی به ظرفیت اسمی در تولید کارخانه گندله سازی می‌باشد.
کد خبر : ۲۶۵۹۵۷

تولید و فروش گندله در فولاد سنگان / چالش‌های پیش رو

بورس نیوز: محمد زمانیان، معاون مالی فولاد سنگان اظهار کرد: با توجه به پایش‌های متوالی این شرکت، میزان تولید و فروش برنامه ریزی شده محقق و گفتنی است میزان رشد سود خالص و عملیاتی به ترتیب بیش از سیزده و بیست درصد پیش بینی می‌گردد.

معاون مالی فولاد سنگان ادامه داد: با توجه به بحران‌های جاری در دنیا، میزان تقاضای فولاد کاهش یافته که متعاقبا کاهش نرخ فولاد را در پی داشته و نکته قابل توجه در این حوزه، افزایش سودآوری فولاد سنگان است که نقطه قوت آن، تولید پایدار کارخانه کنسانتره سازی است، که امسال نسبت به سال قبل افزایش تولید را پی داشته و افزایش ۱۳۸ درصدی تولید نسبت به مشابه سال قبل، از دلایل افزایش سودآوری فولاد سنگان خواهد بود.

وی به دیگر دلایل افزایش سودآوری اشاره کرد و افزود: افزایش تولید، موجب کاهش بهای تمام شده گندله می‌گردد که این موجب افزایش سود آوری فولاد سنگان در حوزه تامین پایدار این محصول بوده و کاهش میزان قیمت سنگ، ریکاوری سنگ در بخش تولید از دیگر دلایل افزایش سودآوری فولاد سنگان است.

 چالش‌های حوزه سودآوری

اولین موضوع در حوزه چالش‌های سودآوری، حمل و نقل است و با توجه به مشکلات حوزه زیرساختی (ریلی و جاده ای) عدم توجه کافی به این حوزه استراتژیک، بدون شک موجب اختلالات جدی در حوزه تولید و البته سودآوری خواهد شد.

معاون مالی فولاد سنگان با اشاره به مشکلات این حوزه یادآور شد: تولید روزانه گندله در فولاد سنگان حدود ۱۸ الی ۲۰ هزار تن گندله بوده و ارسال محصول نهایتا در روز ۱۰ هزار تن است (بصورت جاده و ریلی) که همواره بیش از هشت هزار تن محصول (گندله) در پایل‌های ذخیره باقی مانده و اگر به موقع ارسال و فروخته نشود، بدون شک منابع مالی ما دچار مشکل شده و پروژه‌های توسعه‌ای و دیگر برنامه‌ها را مختل می‌کند.

وی با یادآور شدن دیگر موانع موجود، گفت: بی شک بحث تامین قطعات یدکی از موارد مورد تاکید در روند تولید است که فولاد سنگان با عنایت به تجارب شرکت‌های دانش بنیان و سازندگان بومی، بسیاری از قطعات را مهندسی معکوس نموده و البته بعضی از قطعات، نیازمند واردات است که بحث تامین ارز، انتقال ارز و ارسال محصول انتخاب شده از دیگرموانع روند تسریع در کار است.

 زمانیان در ادامه به سرمایه گذاری‌های فولاد سنگان اشاره کرد و افزود: فولاد سنگان با توجه به سودآوری مناسب، سعی در تثبیت منابع و سرمایه گذاری در پروژه‌های توسعه‌ای نموده که درافق چهار ساله (در قالب برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت) که در بخش ارزی و ریالی حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود که در سال ۱۴۰۱، حدود هشت هزار در طرح‌های زیرساختی و سرمایه‌ای خواهد بود.

معاون مالی فولاد سنگان در ادامه مباحث فوق، اشاره کرد: در بخش زیرساخت‌ها تامین پایدار برق، آب و گاز مورد نظر خواهد بود که انشالله بتوانیم تامین پایدار موارد ذکر شده را داشته باشیم و در بخش توسعه‌ای (افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی، کارخانه کنسانتره هماتیت به ظرفیت ۲ میلیون و پانصد هزار تن و سرمایه گذاری در دیگر حوزه‌ها که انشالله در اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: موارد اشاره شده در حوزه‌های سرمایه گذاری، به نظرم بایستی به فال نیک گرفته شود، کما اینکه سرمایه گذاری‌های فولاد مبارکه در این منطقه در حوزه‌های متفاوت موجب افزایش رفاه عمومی که از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است، شده که با تلاش و کوشش تمامی همکاران، حمایت مدیریت محترم، سرمایه گذاری متناسب و استفاده از منابع خدادادی، انشالله شاهد افزایش رونق اقتصادی در منطقه و کشور خواهد شد.

 

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.