کد خبر : ۲۶۶۲۰۹
دانیال آستانه، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز؛
۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت اصلاح ماده ۵۸، هلدینگ‌ها جهت عمل به این ماده حداکثر ۲۰ درصد سود حاصل از فروش سهام پرتفوی را می‌توانند تقسیم کنند و بقیه آن باید به‌حساب اندوخته منتقل و افزایش سرمایه دهند.

قانونی برای جلوگیری از ورشکستگی

بورس نیوز:

دانیال آستانه، مدیر نظارت شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بیان کرد: حوزه فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری یا هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در خرید، فروش و نگهداری اوراق بهادار و کسب سود تقسیمی از محل این اوراق است. در شرکت‌های سرمایه‌گذاری با توجه به پرتفوی بورسی، سهامداران شرکت سرمایه‌گذار غیر هلدینگی انتظار سود تقسیمی و سود حاصل از سرمایه‌گذاری رادارند. ولی شرکت هلدینگ با فرض سهامداری بلند مدت تشکیل می‌شود و متعهد است بلند مدت شرکت داری کند. در ماده ۵۸ قانون آمده است، که سود حاصل از سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها به میزان ۲۰ درصد تقسیم شود و ۸۰ درصد آن به‌شرط سرمایه‌گذاری مجدد در شرکت باقی بماند، این موضوع منجر به تداوم فعالیت شرکت می‌شود.
وی افزود: در علم تجارت تداوم فعالیت باید همیشه در نظر گرفته شود، تقسیم سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری در شرکت هلدینگ، فرض تداوم فعالیت در آن را با خطر مواجه می‌کند و ممکن است تکرر این روند مانع شرکت داری در هلدینگ شود؛ بنابراین ماده ۵۸ کمک می‌کند، پس از تقسیم سود سرمایه‌گذاری ۸۰ درصد از آن با فرض سرمایه‌گذاری مجدد در سهام دیگر شرکت‌ها داخل شرکت باقی بماند که تداوم فعالیت هلدینگ را منجر شود.

 


بیشتر بخوانید: رئیس کل جدید بانک مرکزی با بورس در تقابل است؟


 

تنها بخشی از عایدی سرمایه‌گذاری قابلیت تقسیم دارد


مدیر نظارت شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی تشریح کرد: عایدی که حاصل از فروش سرمایه‌گذاری است، باید به اندوخته ماده ۵۸ منتقل شود و به‌عنوان اندوخته سرمایه در ترازنامه شرکت نگهداری شود، اما تنها ۲۰ درصد از آن قابلیت تقسیم را دارد. زمانی که جمع این اندوخته‌ها برابر با نیمی از سرمایه شرکت شد هلیندگ‌ها می‌توانند درخواست افزایش سرمایه بدهند و عدد را به سرمایه پایدار تبدیل کنند. ماده ۵۸ از سنوات قبل در اساسنامه شرکت‌ها از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار گنجانده‌شده بود و در شرایط موجود دستخوش تغییرات شد. از طرفی عملکرد سود و زیان شرکت بررسی می‌شود و بر اساس زیان انباشته آن نحوه برخورد با اندوخته متفاوت است.

در قانون جدید زیان انباشته پوشش داده می‌شود

آستانه در پایان به بورس نیوز گفت: در قانون قبل شرکت‌ها موظف بودند تمام سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری را به‌حساب اندوخته منتقل کنند، ولی در قانون جدید باید زیان انباشته پوشش داده شود و مابقی مبلغ به صندوق اندوخته برگردد. همچنین این قانون جدید تسری دستورالعمل به سال‌های بعد را هم دارد، اگر به‌واسطه زیان انباشته مبلغی برای اندوخته شرکت کسر، در سال‌های بعد باید جبران شود. اما در جای دیگر اگر زیان انباشته جبران شد، ولی همچنان مانده انباشته و ذخیره سرمایه هم وجود داشته باشد امکان محاسبه مانده ذخیره انباشته برای جلوگیری از ماده ۱۴۱ شدن وجود دارد.

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: