بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
مدیر مهندسی معکوس و ساخت داخل شرکت گل گهر گفت:

تشکیل واحد بومی‌سازی و در برخی موارد عدم امکان تأمین در شرکت گل گهر

مدیر مهندسی معکوس و ساخت داخل شرکت گل گهر گفت: به‌منظور کاهش اثرات تحریم‌ها و تأمین دشوار و هزینه‌بر قطعات یدکی، واحد بومی‌سازی و در برخی موارد عدم امکان تأمین در شرکت گل گهر تشکیل شد.
کد خبر : ۲۶۶۳۴۷

تشکیل واحد بومی‌سازی و در برخی موارد عدم امکان تأمین در شرکت گل گهر

بورس نیوز:  جلال سلیمان‌نژاد، مدیر مهندسی معکوس و ساخت داخل شرکت گل گهر اظهار کرد: به‌منظور کاهش اثرات تحریم‌ها و تأمین دشوار و هزینه‌بر قطعات یدکی، واحد بومی‌سازی و در برخی موارد عدم امکان تأمین در شرکت گل گهر تشکیل شد. این واحد تلاش دارد با فرآیند بومی‌سازی ارزبری زنجیره فولاد را از ۱۰۰ یورو به ۴۰ یورو به ازای هر تن تولید فولاد کاهش دهد.
 
وی افزود: شرکت گل گهر در راستای قانون حداکثر استفاده از توان داخل، تأمین قطعات و تجهیزات را در وهله اول از داخل کشور در دستور کار خود قرار داده و در صورت عدم امکان تأمین از داخل، تلاش نموده تا به‌صورت موازی هم فرآیند بومی‌سازی و هم فرآیند تأمین از خارج را دنبال نماید و در صورت موفقیت طرح‌های بومی‌سازی، تأمین از خارج را متوقف و تأمین کردن از سازنده توانمند داخلی را در اولویت قرار دهد.
 
وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه ادامه داد: تأمین قطعات از خارج دشوار، هزینه بر و در برخی موارد تقریباً غیرممکن است و می‌توان گفت تنها راه در دسترس و اقتصادی، توسعه تأمین و خرید از داخل کشور است. امیدواریم باهم افزایی شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی کشور که نقش لوکوموتیو اقتصاد کشور را دارند، شاهد توسعه بیش‌ازپیش فرآیند تأمین از داخل کشور باشیم.
 
سلیمان نژاد گفت: با توجه به ضعف کیفیت در برخی کالا‌های ساخت داخل، اعتماد به کالای ایرانی دچار خدشه شده است و اگر مصرف‌کننده امکان انتخاب بین نمونه داخلی و خارجی را داشته باشد، نمونه خارجی را انتخاب می‌کند، با این شرایط، شرکت گل گهر تلاش نموده در راستای قانون استفاده حداکثری از توان ساخت داخل، تأمین قطعه از داخل را تسریع نماید، هرچند که تولید کالای باکیفیت داخلی تابع مجموعه‌ای از عوامل است و سازنده داخلی به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت کیفیت را بپذیرد بلکه نیاز است تمام بخش‌های جامعه به‌درستی نقش خود را ایفا نمایند.
 
وی با تاکید بر اینکه مهمترین چالش پیش روی بومی‌سازی موضوع زمان است، افزود: با توجه به تحریم‌ها، مشکل تأمین مواد اولیه گریبان گیر سازندگان داخلی شده است و از سوی دیگر عدم ثبات نرخ ارز نیز باعث تأخیر در تصمیمات سازندگان شده است و مجموعه این عوامل موجب طولانی شدن زمان ساخت و از سوی دیگر ضعف در مستندسازی و عدم امکان حفظ کیفیت و تداوم کیفیت محصولات داخلی گردیده است.
 
مدیر مهندسی معکوس و ساخت داخل گل گهر ادامه داد: با توجه به تحریم‌ها، در صورت بومی‌سازی زمان تأمین قطعات بشدت کاهش پیدا می‌کند و همچنین امکان خدمات پس از فروش و تضمین نیز به وجود می‌آید که مجموعه این عوامل موجب کاهش بهای تمام‌شده محصولات زنجیره فولاد می‌شود.
 
سلیمان نژاد افزود: شرکت گل گهر به عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد اولیه فولاد کشور، تلاش نموده ارز حاصل از فرآیند‌های بومی سازی را به طرح‌های توسعه خود اختصاص دهد و علاوه بر صرفه جویی ارزی، در زمینه توانمندسازی سازندگان داخلی گامی اساسی بردارد.
 
مدیر مهندسی معکوس و ساخت داخل گل گهر گفت: با داخلی سازی و خرید ساخت داخل امکان ایفای بهتر این نقش به وجود خواهد آمد. از سوی دیگر با حمایت شرکت‌های بزرگ معدنی از سازندگان خرد، رویکرد توسعه SME‌ها نیز بهتر اجرا می‌شود و درنتیجه امکان اشتغالزایی بیشتر با توسعه کسب‌وکار‌های کوچک یا همان SME‌ها به وجود خواهد آمد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر