داریوش شهیدی مدیرعامل پیشین ذوب آهن اصفهان عنوان کرد:
۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
داریوش شهیدی، مدیرعامل اسبق ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از چهره‌های تاثیرگذار زنجیره آهن و فولاد کشور شناخته می‌شود.

ذوب آهنی‌ها در حفظ تولید و پشتیبانی از جبهه‌های جنگ، خوش درخشیدند

بورس نیوز: داریوش شهیدی، مدیرعامل اسبق ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از چهره‌های تاثیرگذار زنجیره آهن و فولاد کشور شناخته می‌شود. مدیری جهادی که نام او با کلید واژه‌هایی نظیر جنگ تحمیلی، حفظ تولید و پشتیبانی از جبهه‌ها عجین شده است.

وی در دوران جنگ تحمیلی به عنوان مدیرعامل ذوب آهن اصفهان معرفی شد. دورانی که این مجتمع عظیم صنعتی دو بار مورد حمله موشکی دشمن قرار گرفت، اما ذوب آهن اصفهان با هدایت ایشان و همدلی کارکنان، بدون وقفه به تولید ادامه داد. به پاس این تلاش‌ها و مجاهدت ها، داریوش شهیدی در چهارمین جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران به عنوان چهره تاثیرگذار زنجیره آهن و فولاد کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

در حاشیه این آیین داریوش شهیدی  بیان کرد: عامل دوام و بقای ذوب آهن اصفهان در دوران جنگ، همان شاخص‌هایی است که بقاء و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران را رقم زد. ویژگی‌هایی نظیر ایمان، شجاعت، میهن دوستی، از خود گذشتگی، دانش و تجربه که در وجود تک تک کارکنان ذوب آهن اصفهان به واقع نهادینه شده بود و این عزیزان به پشتوانه عنایات الهی دو جبهه تولید و دفاع از میهن را با تقدیم شهدای بی شمار و با افتخار حفظ نمودند. وی در خصوص نقش مدیران وقت ذوب آهن اصفهان در هماهنگی برنامه‌ها برای حفظ تولید نیز افزود: مدیران شرکت به عنوان هماهنگ کننده، برنامه ریز و هدایتگر همواره در کنار همکارانِ با انگیزه خود حضور داشتند و به اتفاق توانستند آن دوران سخت و پر مخاطره را پیروز مندانه پشت سر بگذارند.

مدیرعامل پیشین ذوب آهن اصفهان در خصوص بمباران کارخانه در آن دوران ادامه داد: بعد از بمباران ها، روزی یک نفر از سرکارشناسان روس مراجعه کرد و گفت به ما اعلام کردند، ایران را ترک کنیم. تعهداتی که داشتند را به آن‌ها متذکر شدیم، اما بالاخره محیط کارخانه را ترک کردند و بر پایه همان ویژگی‌ها و شاخص‌هایی که ذکر شد، ذوب آهن اصفهان بدون وقفه جریان تولید را ادامه داد، به نوعی که تعجب همان کارشناسان روس بعد‌ها از پایداری و توسعه کارخانه در دل آن روز‌های سخت برانگیخته شد.

وی بیان کرد: صنعت فولاد کشور، تا همیشه ریشه در ذوب آهن اصفهان دارد، کارخانه‌ای که با تربیت هزاران نفر نیروی انسانی متخصص، ایجاد زیرساخت‌های عمرانی در استان اصفهان و کشور، احداث شهر فولادشهر، ساخت و بهره برداری از صنایع متعدد فولادی در اقصی نقاط ایران و... به واقع همچون مادری مهربان و بخشنده از وجود خودش برای توسعه و آبادنی ایران عزیز بخشیده است. شهیدی تصریح کرد: ذوب آهن اصفهان به دلیل تولید به روش کوره بلند از یارانه انرژی برخوردار نیست و لذا قیمت تمام شده محصولات این کارخانه در مقایسه با سایر روش‌های تولید فولاد بسیار بالاتر است. قطعی برق و گاز در تابستان و زمستان نیز آسیب‌هایی بسیاری را به صنایع فولادی و به ویژه این تولید کننده کوره بلندی وارد ساخته است و لذا نیاز است سیاست گذاران برای حل چالش انرژی صنایع فولادی عادلانه و با راهکار عملیاتی و همچنین مبتنی بر آینده نگری، وارد میدان شوند.

مدیرعامل پیشین ذوب آهن اصفهان گفت: این کارخانه با دور اندیشی برای تامین برق مورد نیاز خط تولیدش، سه نیروگاه احداث کرد، اما با افزایش بی رویه قیمت گاز صنایع فولادی، به واقع تولید برق هم در این کارخانه کمتر توجیه دارد.

وی در خصوص طرح‌های توسعه کارخانه در شرایط کنونی تصریح کرد: متوازن نمودن ظرفیت بخش‌های مختلف خط تولید با هدف استفاده کامل از سرمایه گذاری‌های انجام شده و نیز رفع موانع موجود، از جمله ضروری‌ترین اقدامات در شرایط فعلی به شمار می‌روند.

شهیدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع پیگیری تملک معادن از سوی ذوب آهن اشاره داشت و گفت: در سال‌های اولیه، معادن زیر نظر ذوب آهن اصفهان قرار داشتند و بعد از انقلاب هم شرکت ملی فولاد ایران در جایگاه مجمع کلیه شرکت‌های معدنی و تولیدی قرار گرفت و تصمیم‌های آن برای همه شرکت‌ها فصل الخطاب بود. با چنین ساختاری مشکلات بین معادن و واحد‌های تولیدی مانند ذوب آهن نیز با سهولت بیشتری حل و فصل می‌شد. بعد‌ها با خصوصی شدن این شرکت‌ها و انتقال بخش‌هایی از سهام آن‌ها به اشخاص حقوقی دیگر، با وجود آنکه برخی منافع مانند استقلال، انگیزه سودآوری و فعالیت اقتصادی شرکت‌ها بیشتر شد، اما حل اختلافات بین دو بخش تولید و معدن نیز به دلیل تضاد منافع، جدی‌تر و پیچیده‌تر شده است، اما بحمدا... ذوب آهن اصفهان در دوره فعلی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خط تولید اقدامات بسیار خوبی انجام داده است و انشاا... این روند، جریان پایداری برای تامین مواد اولیه کارخانه ثبت می‌کند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: