کد خبر : ۲۶۶۴۶۸
سید جواد درواری، کارشناس بازار در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد؛
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸
پس از انتشار اطلاعیه در خصوص عدم اعمال حجم مبنا در برخی از نماد‌های معاملاتی در بازار پایه فرابورس ایران از روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ و اطلاعیه در خصوص اعمال/عدم اعمال حجم مبنا در برخی از نماد‌های معاملاتی در بازار‌های اول و دوم فرابورس ایران از روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ ابهاماتی در همین راستا مطرح شد، که واکنش فعالین بورسی را به همراه داشت.

صدور اطلاعیه‌ها بدون در نظر گرفتن تمام جوانب

بورس نیوز: 

سید جواد درواری، کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار پایه شرایط و الزامات فرابورس را دارا نیستند، ممکن است نسبت به شرکت‌های بورسی و فرابورسی شفافیت کافی را نداشته باشند، درنتیجه ریسک سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها بالاست. در این روز‌ها شنیده‌های حاکی از سودجویی برخی از افراد برای سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها به گوش رسیده است. البته پس از محدود شدن دامنه نوسان در این بازار‌های چند نکته مطرح می‌شود، ابتدا مطابق مباحث مالی افرادی که انتظار سود بیشتر را دارند باید متحمل ریسک بیشتر شوند، که خود برای تصمیمات سازمان سؤال ایجاد می‌کند که آیا این موضوع مدنظر قرارگرفته شده است. موضوع بعد ورود به ساختار دستوری است که متولیان به‌واسطه حضور افراد سودجو در این شرکت‌ها برای محدودیت معاملات اطلاعیه ساده بدون اطلاع‌رسانی قبلی صادر می‌کنند.


بیشتر بخوانید: اقداماتی که ممکن است منجر به دست‌کاری شودوی افزود: ابهام اینجاست که آیا برای این دست اقدامات نظرسنجی از فعالین بازار (کارگزاری‌ها، صندوق‌ها، سبدگردان‌ها و مشاور سرمایه‌گذاری‌ها) انجام‌شده است. بااین‌وجود که دیگر ابزار‌های هم برای جلوگیری از دست‌کاری در اختیار سازمان قرار دارد. چراکه هرزمانی که پیش‌بینی و ظن دست‌کاری در نمادی دیده‌شده است با تعلیق آن مواجه شده‌ایم.


مبنای حداقل معاملات چیست؟


این فعال بازار سرمایه بیان کرد: حداقل معاملات برای دستورات ورودی ۵ میلیون تومان تعیین‌شده، چه معیاری برای آن دیده‌شده است. آیا این بند تأثیری بر بازار سازی دارد باوجوداینکه مطابق با اعلام فرابورس بسیاری از نماد‌های بازار پایه حجم‌مبنا دارند، البته که به نظر می‌رسد این اقدام مقداری با برنامه‌های متولیان در سازمان بورس درباره حجم‌مبنا مغایرت است، درمجموع آینده این موضوع در ابهام قرار دارد. سال‌های قبل ورود اشخاص برای معاملات قرارداد آتی سکه برخی از کارگزاری‌ها را متضرر کر، د که منجر به الزام گذراندن دوره آموزشی برای سرمایه‌گذاران جدید قرارداد آتی سکه شد. این مورد می‌تواند قبل از ورود به بازار پایه هم اجرا و ریسک‌های آن برای افراد شفاف شود.


با نظر و اجتماع با فعالین باید راه‌کار ارائه داد


درواری در بخش دیگر سخنان خود تبیین کرد: به نظر می‌رسد در بدنه سازمان اتفاقاتی در حال رخ دادن است چراکه در ادوار قبل هم شاهد آن بوده‌ایم که دستورالعملی انتشار و به‌صورت آزمایشی اجرا پس از مدتی هم ملغی می‌شود، این شرایط بی‌شک به بازار آسیب می‌زند. بورس کشور به سفته‌باز نیاز دارد از طرفی با ورود پول بزرگ کد‌ها محدود می‌شود. برای کنترل سودجویان در هر بازاری باید از روش‌های دیگری استفاده کرد و با اجماع و نظر فعالین راه‌کاری یافت که با تغییر شرایط بازار نیازی به تحول نداشته باشد. سازمان باید تمام جوانب را بررسی کند و با دیگر ابزار‌های نظارتی به مبارزه با این موضوع بپردازد.


زمان اصلاح قوانین فرارسیده است


وی در پایان به بورس نیوز گفت: بازار دوره صعود، نزول و حتی رکود خود را پشت سر گذاشته است، به نظر می‌رسد که سازمان باید به دنبال نظرسنجی و همه‌پرسی باشد تا قانون و دستورالعمل کلی صادر شود که بازار با روال منطقی خود پیش رود. اینکه بازار و حجم‌مبنا محدود و عنوان شود که برخی از سرمایه‌گذاران سودجو در بعضی از بازار‌ها مشغول فعالیت هستند، راه‌حل مناسبی نیست. سرمایه‌گذاران باید خود بپذیرند که بورس زیان را هم به همراه دارد و همواره سود محقق نمی‌کند که این موضوع با آموزش مرتفع می‌شود. انتشار دستورالعمل و اطلاعیه در هر مقطع زمانی برای شرایط آن برهه و بازهم تغییر آن در دیگر وضعیتی به بی‌اعتمادی در بازار سرمایه را دامن می‌زند و کلیت بورس را متأثر خواهد کرد. امید است تصمیمات سازمان آینده‌نگر و منافع تمام فعالین بازار سرمایه را در نظر گرفته‌شده باشد.

پایان مطلب

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
دولت دلال یا دلال دولت مسئله اینست.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
این دولت 6 کلاسه همون دولت مموتیه که اعتقاد داشت بورس قمارخونست.ولی بازار سیاه دلار سکه مسکن خودرو...باید حمایت بشن تا جیب اینا پر تر بشه.لعنت بر هر چی دزد سازمان یافته است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: