کد خبر : ۲۶۶۵۱۳
رئیس سازمان برنامه و بودجه:
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: ریشه تورم در بودجه سنواتی شناسایی شده و در سال آینده کسری بودجه نخواهیم داشت.

میرکاظمی

به گزارش بورس نیوز، سیدمسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست علنی روز جاری مجلس در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور با اشاره به کسری بودجه در سال جاری اظهار کرد: در بودجه عمومی کشور، منابع و مصارف ۹۵ درصد با قانون همپوشانی داشت و تنها ۵ درصد مغایرت میان عملکرد و قانون داشتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: از آنجایی که مجلس سقف بودجه را در سال ۱۴۰۱، تغییر نداد کمترین مغایرت را داشتیم و یکی از ویژگی‌هایی که باعث کنترل منابع و مصارف شد، پیش بینی منابع قابل وصول بود. در این بین ۲۰۰ همت اعتبار عمرانی و اشتغال‌زایی تخصیص یافت و پرداخت شد.

وی با بیان اینکه منابع مالی بودجه ۱۴۰۲، ۱۹۸۴ همت پیش بینی شده، بیان کرد: ۷۰۰ همت از درآمد مالیاتی دریافت شده است که با توجه به میزان درآمد ناخالص ملی، این عدد، رقم زیادی نبوده و حتی اعتقاد داریم ظرفیت مالیاتی بیش از این است، اما بر اساس توان مالیات گیری سازمان مالیاتی کشور، این رقم پیش بینی شده که باید گفت GDP سایر کشور‌ها ۹ تا ۲۵ درصد است در حالی که ما تنها ۳.۷ درصد دریافت می‌کنیم و اطمینان داریم درآمد مالیاتی قابل وصول است.

میرکاظمی با اشاره به درآمد نفتی افزود: درآمد نفتی ۶۰۳ همت پیش بینی شده که برخی می‌گویند ممکن است میزان فروش نفت و یا قیمت دلار تغییر یابد و این رقم محقق نشود که باید بگویم، عدد ۶۰۳ همت با ترکیبی از تغییرات پیش بینی شده که قابل احصا و با کمترین مخاطره است. از سوی دیگر در خصوص واگذاری اموال و سهام لازم است توضیح دهم که ۲ قسط سهام ستاره خلیج فارس، سال آینده وصول می‌شود و با توجه به مصوبه فروش اموال در جلسه سران درآمد از فروش اموال دولت به دلیل عدم ورود دستگاه‌ها و کُند شدن موضوع در این امر افزایش می‌یابد.

این عضو کابینه سیزدهم با اشاره به واریز ۴۰ درصدی از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملی گفت: استقراض از صندوق نداریم و در صورت کسری بودجه به سمت بودجه جاری یا تملک دارایی نخواهیم رفت از سوی دیگر، تراز عملیاتی مدیریت شده است. در سنوات گذشته برخی هزینه‌ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه دیده می‌شد که از جنس هدفمندی نبود. ۱۵۰ همت از این هزینه‌ها از تبصره ۱۴ به بدنه بودجه انتقال یافت و با در نظر گرفتن ۶۵ تا ۷۰ همت، ترمیم حقوق، تسریع تراز عملیاتی اتفاق نخواهد افتاد و کمتر از ۲۰ درصد رشد هزینه‌ها خواهیم داشت که نشان می‌دهد دولت مسیر درستی را در پیش گرفته است.

وی با بیان اینکه با تنش آبی، توسعه جاده‌های روستایی، راه آهن، بیمارستان، دانشگاه و خوابگاه روبرو هستیم، ادامه داد: ۳ هزار همت پروژه نیمه تمام داریم که در تبصره‌ها مشارکت مردم به طور جدی دیده ایم. در قانون برنامه هفتم نیز مشارکت عمومی و خصوصی برای طرح‌های نیمه تمام را به طور جدی لحاظ خواهیم کرد. اگر روش تأمین اعتبار برای پروژه‌ها را تغییر ندهیم و مردم را به میدان نیاوریم، عدم تخصیص منابع به پروژه‌ها تکرار می‌شود و همچنان نگران نیمه تمام ماندن پروژه‌ها خواهیم بود.

میرکاظمی با تأکید بر تلاش برای ثبات اقتصادی گفت: ریشه تورم را شناسایی کردیم، بخشی از آن در منابع و مصارف است که آن را مدیریت خواهیم کرد و این امر مانع استقراض خواهد شد که فشار بر مردم کاهش خواهد یافت، زیرا اعتقاد داریم برای اداره دولت نباید به مردم فشار اقتصادی وارد شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تأکید بر اینکه میزان پایه پولی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کاهش پیدا خواهد کرد، توضیح داد: با تکالیف و تبصره‌هایی که در سایر عوامل تورم ایجاد کرده ایم، بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها را مدیریت خواهد کرد که با این کار افزایش پایه پولی کنترل می‌شود همچنین از مجلس می‌خواهیم اجازه دهد مدیریت تبصره‌ها بر اساس آیین نامه تدوین شده از سوی دولت پیش برود تا بتوانیم پایه پولی را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت، گفت: این ارز باعث افزایش هزینه‌ها بر مردم می‌شد چرا که وزارتخانه‌ها برای جبران کسری بودجه، ارز ۴۲۰۰ تومانی را در بازار به قیمت ۲۷ هزار تومان به فروش می‌رساندند و این باعث تورم می‌شد. این روند باعث افزایش ۴۰۰ هزار میلیاردی پایه پولی می‌شد که سال آینده این عامل افزایش تورم را نخواهیم داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان تأکید کرد: سال آینده تسویه ۲۵۰ میلیارد تومانی بدهی خواهیم داشت. امسال ماهیانه ۱۸۰ میلیارد اوراق منتشر کردیم و ماهیانه ۱۵ همت اوراق، تسویه کردیم و ۳۳۰ همت به صندوق‌ها کمک کرده ایم که با در نظر گرفتن ۱۸۰ همت کمک به سازمان تأمین اجتماعی، ۳۴۵ همت پرداخت شده در حالی که دولت هیچ نقشی در این موارد نداشته است.

میرکاظمی با تأکید بر اینکه ریشه تورم در بودجه سنواتی شناسایی شده است، گفت: در سال آینده کسری بودجه نخواهیم داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: