کد خبر : ۲۶۶۵۲۳
وزیر اقتصاد:
۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱
وزیر اقتصاد گفت: در حال حاضر، دولت هر چه ارز در اختیار دارد، به قیمت نیمایی برای خرید کالای اساسی در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد، بنابراین حتی اگر قیمت ارز، به دو برابر رقم کنونی هم افزایش یابد، نفعی متوجه دولت نمی‌شود.

دولت از افزایش قیمت ارز منتفع نمی شود

بورس نیوز: سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسئله افزایش نرخ ارز، دغدغه جدی و به حق جامعه است، اظهار کرد: روزانه ارقام مشخصی برای تأمین واردات کالای اساسی و کاهش اثرات منفی ناشی از بی ثباتی نرخ ارز، در سامانه نیما تخصیص می‌دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی موظف است ارز مورد نیاز برای تأمین کالا‌های اساسی را، حتماً با نرخ نیمایی انجام دهد، بیان کرد: دغدغه شماره یک شخص رئیس جمهور و مجموعه دولت، تأمین کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور با نرخ ارز نیمایی است و امیدواریم هر چه زودتر مشکلات رفع شود.

خاندوزی درخصوص برخی شبهات که گفته می‌شود دولت از محل افزایش نرخ ارز منتفع شده و هزینه‌های خود را تأمین می‌کند، ادامه داد: در حال حاضر، دولت هر چه ارز در اختیار دارد، به قیمت نیمایی برای خرید کالای اساسی در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد، بنابراین حتی اگر قیمت ارز، به دو برابر رقم کنونی هم افزایش یابد، نفعی متوجه دولت نمی‌شود.

وی افزود: کنترل نرخ ارز، همواره برای دولت، بسیار مهم و با ارزش تلقی شده و اصولاً یکی از شاخص‌های بسیار مهم برای اقتدار هر دولتی، ایجاد ثبات در نرخ ارز است.

وزیر اقتصاد در پاسخ به انتقاد برخی دیگر که می‌پرسند، چرا اثرات افزایش درآمد نفت در اقتصاد کشور دیده نمی‌شود نیز گفت: یکی از دلایل این امر، افزایش هزینه‌های دولت برای تأمین منابع ناشی از تکالیف جدید، مبنی بر ترمیم حقوق کارکنان دولت و افزایش رقم هدفمندی یارانه‌ها به منظور جبران افزایش نرخ کالا‌های اساسی است.

وی افزود: در قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال ۱۳۸۸ محل تأمین اعتبار پرداخت یارانه‌ها، افزایش نرخ حامل‌های انرژی تعیین شده بود، اما در طول سال جاری، هیچ افزایشی در نرخ حامل‌های انرژی رخ نداده و برای همین، دولت ناچار به استفاده از درآمد‌های ناشی از افزایش قیمت نفت شد.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از همکاری و حمایت مجلس شورای اسلامی در اصلاح و تصویب قوانین مالیاتی اظهار داشت: برای اولین بار در طول تاریخ چند دهه، امسال به عنوان دومین سال پیاپی، موفق شدیم، با وجود کاهش نرخ مالیات بیش از ۱۰۰ درصد وصولی مالیاتی داشته باشیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به موفقیت‌های حاصله در خصوص اخذ مالیات بر ارزش افزوده از طریق راه اندازی صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی و کشف فرار‌های مالیاتی ابراز امیدواری کرد، دولت در سال ۱۴۰۲ نیز موفق به تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی وصول مالیات شود.

خاندوزی با اشاره به ارقام بالای پیش بینی بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور از ناحیه واگذاری سهام دولت در شرکت‌های دولتی و نیز مولد سازی دارایی‌های دولت و با تأکید بر اینکه در این خصوص، باید با جدیت کامل به دنبال تحقق درآمد‌ها باشیم، عنوان کرد: متأسفانه در این خصوص و به ویژه مولدسازی دارایی‌های دولت، همواره، عملکرد پایینی داشته‌ایم، اما با توجه به اعتماد مقام معظم رهبری و تفویض کامل اختیار به وزارت اقتصاد در این ارتباط، بسیار امیدواریم در سال آتی در زمینه مولد سازی دارایی‌های دولت، بتوانیم درآمد‌های پیش بینی شده را محقق کنیم.

وزیر اقتصاد در زمینه عملکرد دولت در خصوص انتشار اوراق خزانه اسلامی در سال جاری، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ تراز فروش اوراق خزانه منفی است، گفت: امسال بیش از مقدار فروش اوراق، بازپرداخت آن‌ها را انجام داده‌ایم و همین باعث شده تراز ما منفی باشد.

وی افزود: سال آینده با استفاده از ابزار‌های مختلف تلاش خواهیم کرد نه تنها این تراز منفی نباشد، بلکه آن را مثبت کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: