کد خبر : ۲۶۶۶۴۱
اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد؛
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران سومین دارنده بزرگ ذخایر نفت جهان در سال ۲۰۲۱ بوده است.

ایران؛ سومین دارنده بزرگ ذخایر نفت جهان

به گزارش بورس نیوز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور در جدیدترین گزارش خود از آمار ذخایر نفت و گاز جهان، کل ذخایر نفت ایران در پایان سال ۲۰۲۱ را ۲۰۹ میلیارد بشکه برآورد کرده که این رقم بیشتر از همه کشور‌های جهان بجز دو کشور ونزوئلا و عربستان بوده است.

بر اساس گزارش این نهاد دولتی آمریکا، ایران سومین دارنده بزرگ ذخایر نفت جهان در سال ۲۰۲۱ بوده است. ونزوئلا با ذخایر ۳۰۴ میلیارد بشکه در رتبه نخست جهان از این نظر قرار داشته و عربستان با ۲۶۲ میلیارد بشکه در رتبه دوم قرار داشته است. ذخایر نفت ایران و ونزوئلا نسبت به سال قبل از آن تغییری نداشته، اما عربستان با افزایش ۳ میلیارد بشکه‌ای ذخایر نفت خود در سال ۲۰۲۱ مواجه شده است.

کانادا با ذخایر ۱۶۸ میلیارد بشکه‌ای بعد از ایران در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است و عراق با ۱۰۷ میلیارد بشکه، امارات با ۱۰۷ میلیارد بشکه، کویت با ۱۰۲ میلیارد بشکه، روسیه با ۸۰ میلیارد بشکه، آمریکا با ۶۱ میلیارد بشکه و لیبی با ۴۸ میلیارد بشکه به ترتیب پنجمین تا دهمین دارندگان بزرگ ذخایر نفتی جهان شناخته شده‌اند.

ذخایر نفت کانادا در این سال ۲ میلیارد بشکه کاهش و ذخایر نفتی امارات ۹ میلیارد بشکه افزایش یافته است. ذخایر نفتی آمریکا نیز ۸ میلیارد بشکه معادل ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده است. سایر کشور‌ها همچون ایران تغییری در این زمینه نداشته‌اند.
در میان دارندگان ذخایر گازی جهان، روسیه با ذخایر ۱۶۸۸ تریلیون فوت مکعبی در رتبه اول قرار داشته و ایران با ذخایر ۱۲۰۳ فوت مکعبی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

ذخایر گازی ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن ۳ تریلیون فوت مکعب افزایش یافته است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش سال قبل خود ذخایر گازی ایران را ۱۲۰۰ تریلیون فوت مکعب برآورد کرده بود.

قطر با داشتن ۸۴۳ تریلیون فوت مکعب گاز در رتبه سوم جهان از این نظر قرار داشته و آمریکا با ۴۳۳ تریلیون فوت مکعب، ترکمنستان با ۴۰۰ تریلیون فوت مکعب، عربستان با ۲۹۸ تریلیون فوت مکعب، امارات با ۲۷۳ تریلیون فوت مکعب، چین با ۲۴۷ تریلیون فوت مکعب، نیجریه با ۲۰۳ تریلیون فوت مکعب و ونزوئلا با ۱۹۷ تریلیون فوت مکعب به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

ذخایر گازی آمریکا نیز همچون ذخایر نفتی این کشور در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته و با افت ۵.۴ درصدی معادل ۲۵ تریلیون فوت مکعبی مواجه شده است. ذخایر گازی عربستان نیز ۱۰ درصد برابر با ۳۵ تریلیون فوت مکعب کاهش داشته است. ذخایر گازی ونزوئلا نیز ۳ تریلیون فوت مکعب افت داشته است؛ اما ذخایر گازی امارات ۲۶ درصد معادل ۵۸ تریلیون فوت مکعب افزایش پیدا کرده است. سایر کشور‌ها تغییری در ذخایر گازی خود نداشته‌اند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: