کد خبر : ۲۶۶۸۷۰
مدیرعامل بورس انرژی:
۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۷
مدیرعامل بورس انرژی گفت: از مدت‌ها پیش موضوع معامله‌پذیر شدن برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دستور کار بورس انرژی بود که با همکاری ساتبا و انجمن نیروگاه تجدیدپذیر زیرساخت‌های لازم جهت عرضه برق این نیروگاه‌ها مهیا شده و برق این نیروگاه‌ها در یک تابلوی جداگانه در بورس معامله خواهد شد.

زیرساخت عرضه برق سبز در بورس انرژی فراهم شد

به گزارش بورس نیوز، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی اظهار کرد: از مدت‌ها پیش موضوع معامله‌پذیر شدن برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دستور کار بورس انرژی بود که با همکاری ساتبا و انجمن نیروگاه تجدیدپذیر زیرساخت‌های لازم جهت عرضه برق این نیروگاه‌ها مهیا شده و برق این نیروگاه‌ها در یک تابلوی جداگانه در بورس معامله خواهد شد.

نقوی تفاوت نظام قیمت‌گذاری برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حرارتی و همچنین ظرفیت اندک نیروگاه‌های تجدیدپذیر در نسبت با کل برق تولیدی کشور را به عنوان دو مورد از چالش‌های بازار برق برشمرد و بیان کرد: امیدواریم با راه‌اندازی بازار تجدیدپذیر‌ها در بورس انرژی ایران شاهد بالا رفتن جذابیت سرمایه‌گذاری در این بخش باشیم.

وی با بیان اینکه دو راهکار در بورس انرژی ایران در همین راستا طراحی شده است، ادامه داد: یک طرح این است که یک نیروگاه مجازی طراحی شود. یعنی مجموعه‌ای از نیروگاه‌ها تجمیع شوند و یک نیروگاه عرضه‌کننده در بورس باشد و طرح دیگر صدور گواهی تجدیدپذیر (REC) است که زیرساخت هر دو طرح در بورس انرژی ایران آماده شده است.

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به لزوم تعیین تکلیف موضوع سوخت نیروگاه‌ها بیان کرد: یکی از پیشنهادات جدی این است که اگر نرخ سوخت نیروگاه‌ها را آزاد کنیم و در ازای آن اجازه دهیم آن‌ها برق خود را به‌صورت رقابتی و متناسب با راندمانشان بفروشند (که با این اتفاق نیروگاه‌ها متناسب با راندمان، قیمت برق متفاوتی خواهند داشت)، ضمن اصلاح ساختار مالی آنها، صرفه‌جویی مناسبت‌تری در سوخت نیروگاه‌های حرارتی اتفاق خواهد افتاد. ضمن اینکه صنایع هم به منابع پایدارتر برق دست پیدا می‌کنند.

وی درباره ابزار‌های بورس انرژی ایران برای تامین مالی تجدیدپذیر‌ها اظهار کرد: اوراق سلف موازی استاندارد، صندوق پروژه و گواهی صرفه‌جویی تامین مالی از ابزار‌های بورس انرژی ایران برای تامین مالی تجدیدپذیر‌ها هستند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران دو نوع گواهی صرفه‌جویی محقق‌شده و گواهی صرفه‌جویی تامین مالی را برشمرد و افزود: گواهی صرفه‌جویی محقق‌شده در پروژه‌هایی کاربرد دارد که صرفه‌جویی در آن‌ها انجام شده و پس از آن گواهی صرفه‌جویی تخصیص پیدا می‌کند. گواهی صرفه‌جویی تامین مالی نیز بدین صورت است که در ابتدای پروژه منجر به صرفه‌جویی، با اخذ تضامین لازم، این گواهی صادر می‌شود تا سرمایه‌گذار با انگیزه تامین مالی بتواند این گواهی‌ها را در چارچوب قرارداد سلف در بورس بفروشد و در انتهای دوره، صرفه‌جویی انجام شده را تحویل بگیرد.

به گفته نقوی، تمام مراحل راه‌اندازی گواهی صرفه‌جویی محقق‌شده در بورس و سایر سازمان‌ها و نهاد‌های مرتبط طی شده است و با همکاری ساتبا و مدیریت شبکه زیرساخت‌های آن طراحی شده است، اما لازم است که توانیر درخواست پذیرش را برای بورس انرژی ایران ارسال کند و تضامین لازم را ارائه کند. دغدغه‌ای که خریداران این گواهی‌ها دارند این است که در سررسید آن، تحویل اتفاق نیفتد یا روی قبوضشان اعمال نشود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: امیدواریم به‌زودی اقدامات لازم توسط توانیر و شرکت ملی گاز ایران انجام شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: