کد خبر : ۲۶۶۸۷۴
صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد؛
۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
صندوق بین المللی پول با وجود تحریم‌ها انتظار دارد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ نیز روندی رو به رشد داشته باشد.

رشد ۲ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری میلادی

به گزارش بورس نیوز، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده اقتصاد جهان در سال جاری میلادی به طور متوسط ۲.۹ درصد رشد کند که کمتر از رشد ۳.۴ درصدی ثبت شده در سال ۲۰۲۲ است.

صندوق بین المللی پول همچنین با وجود تحریم‌ها انتظار دارد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ نیز روندی رو به رشد داشته باشد. ایران در سال ۲۰۲۲ رشد اقتصادی سه درصدی را تجربه کرده بود و بر اساس پیش بینی این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ رشد اقتصادی ایران به ۲ درصد خواهد رسید.

بر این اساس صندوق بین المللی پول انتظار دارد اقتصاد ایران برای چهارمین سال متوالی و با وجود تداوم تحریم‌های آمریکا رشد مثبت داشته باشد. اقتصاد ایران که در سال ۲۰۱۹ در پی سیاست تحریم‌های حداکثری رشد منفی ۳.۱ درصدی را تجربه کرده بود در سال ۲۰۲۰ و با وجود شیوع کرونا از رکود خارج شد و رشد ۳.۳ درصدی و در سال ۲۰۲۱ رشد ۴.۷ درصدی را تجربه کرد.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به گزارش ماه اکتبر این سازمان تغییری نداشته است. صندوق بین الملی پول در گزارش ماه اکتبر خود نیز رشد اقتصادی ۲ درصدی را برای ایران در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده بود.

بر اساس این گزارش ایران در میان ۳۰ اقتصاد بزرک دنیا، در رتبه ۱۲ از نظر رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ قرار می‌گیرد. هند در میان ۳۰ اقتصاد بزرگ دنیا در رتبه نخست قرار گرفته و بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول رشد ۶.۱ درصدی را در این سال تجربه خواهد کرد.

انگلیس نیز با رشد منفی ۰.۶ درصد در انتهای این رده بندی قرار گرفته است. از جمله کشور‌هایی که رشد کمتری نسبت به ایران خواهند داشت عبارتند از اسپانیا با ۱.۱ درصد، لهستان با ۰.۳ درصد، کره جنوبی با ۱.۷ درصد، برزیل با ۱.۶ درصد و آرژانتین با ۱.۷ درصد.

این نهاد بین المللی انتظار دارد رشد اقتصادی کشور‌های توسعه یافته جهان در سال ۲۰۲۳ به کمتر از نصف برسد و از ۲.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱.۲ درصد در این سال کاهش یابد.

منطقه یورو با افت شدید رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ مواجه خواهد شد و در حالی که سال گذشته میلادی ۳.۵ درصد رشد اقتصادی را تجربه کرده بود در سال جاری میلادی بیشتر از ۰.۷ درصد رشد نخواهد کرد.

اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۳ به مرز رکود می‌رسد و رشد ۰.۱ درصدی را تجربه خواهد کرد. رشد اقتصادی فرانسه نیز ۰.۷ درصد، ایتالیا ۰.۶ درصد و اسپانیا ۱.۱ درصد پیش بینی شده است.

اقتصاد انگلیس در سال ۲۰۲۳ وارد رکود خواهد شد و با رشد منفی ۰.۶ درصدی در این سال مواجه خواهد شد. انگلیس تنها کشور در میان اقتصاد‌های بزرگ دنیاست که با رکود اقتصادی و رشد منفی در سال ۲۰۲۳ مواجه می‌شود.

اقتصاد آمریکا نیز که در سال گذشته رشد ۲ درصدی را تجربه کرده بود در سال جاری رشدی بهتر از ۱.۴ درصد بدست نخواهد آورد.

با وجود افت شدید رشد اقتصادی در کشور‌های توسعه یافته، رشد اقتصادی کشور‌های درحال توسعه طی سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت و از ۳.۹ درصد در سال قبل به ۴ درصد طی این سال خواهد رسید.

اقتصاد چین در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی داشته که بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در سال جاری رشد ۵.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

روسیه که در سال پیش با رشد منفی ۲.۲ درصدی مواجه شده بود طی سال ۲۰۲۳ از رکود اقتصادی خارج شده و رشد اقتصادی ۰.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

این گزارش همچنین متوسط رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ را ۵.۳ درصد برآورد و پیش بینی کرده این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۳.۲ درصد کاهش یابد.

رشد اقتصادی عربستان در سال جاری به کمتر از یک سوم خواهد رسید و از ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۲.۶ درصد در سال جاری خواهد رسید.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: