کد خبر : ۲۶۷۱۴۵
انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا اعلام کرد؛
۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا از صعود ایران به جایگاه یازدهمین تولیدکننده بزرگ خودرو‌های سواری جهان در سال ۲۰۲۲ و ورود دوباره ایران به باشگاه تولیدکنندگان میلیونی خودرو خبر داد.

صعود ایران به جایگاه یازدهمین تولیدکننده بزرگ خودروی سواری

به گزارش بورس نیوز، انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا از افزایش ۷.۹ درصدی تولید خودرو‌های سواری در جهان طی سال ۲۰۲۲ خبر داد و اعلام کرد: کل خودرو‌های سواری تولیدی در دنیا در ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۲ به ۶۸ میلیون و ۱۶۱ هزار دستگاه رسیده است. در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۶۳ میلیون و ۱۹۶ هزار دستگاه خودرو سواری در دنیا تولید شده بود.

این انجمن تخصصی اروپایی همچنین از رشد قابل توجه تولید خودرو‌های سواری در ایران طی سال میلادی گذشته خبر داده است.

تولید خودرو‌های سواری در ایران برای نخستین بار از زمان اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا وارد کانال یک میلیونی شده و در سال ۲۰۲۲ به یک میلیون و ۸۵ هزار و ۸۵۹ دستگاه رسیده است. ایران در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۹۷۹ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو سواری تولید کرده بود.

تولید خودرو‌های سواری در ایران طی سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۰.۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. رشد دو رقمی تولید خودرو‌های سواری در ایران طی سال ۲۰۲۲ و ورود دوباره ایران به باشگاه تولیدکنندگان میلیونی خودرو با وجود تداوم تحریم‌های آمریکا محقق شده است.

بر اساس این گزارش، ایران سهم ۱.۶ درصدی از کل تولید خودرو‌های سواری دنیا در ۱۲ ماهه ۲۰۲۲ داشته است.

به همین ترتیب، رتبه ایران در میان تولیدکنندگان بزرگ خودرو نیز ارتقاء یافته و ایران در جایگاه یازدهمین تولیدکننده بزرگ خودرو‌های سواری دنیا در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته است. ایران در این سال بیشتر از کشور‌های صنعتی مثل فرانسه با ۹۴۰ هزار دستگاه، انگلیس با ۷۶۴ هزار دستگاه، و ایتالیا با ۴۷۶ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است. تولید خودرو ایران در این سال همچنین از ترکیه، اسلواکی، رومانی، سوئد، بلژیک، اندونزی و تایلند بیشتر بوده است.

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو سواری جهان در سال ۲۰۲۲ بوده به طوری که ۲۳ میلیون و ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو سواری در این مدت تولید کرده است. تولید خودرو چین ۱۱.۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

آمریکا با تولید ۷ میلیون و ۶۱ هزار دستگاه خودرو سواری در رتبه دوم و ژاپن با ۶ میلیون و ۶۲۴ هزار دستگاه در رتبه سوم از این نظر قرار داشته‌اند. تولید خودرو آمریکا نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۷ درصد رشد داشته، اما تولیدات ژاپن با افت ۰.۱ درصدی مواجه شده است.

هند با ۴ میلیون و ۳۲۴ هزار دستگاه، کره جنوبی با ۳ میلیون و ۴۲۷ هزار دستگاه، آلمان با ۳ میلیون و ۳۳۶ هزار دستگاه، برزیل با یک میلیون و ۸۱۲ هزار دستگاه، اسپانیا با یک میلیون و ۷۰۲ هزار دستگاه، مکزیک با یک میلیون و ۲۷۰ هزار دستگاه، جمهوری چک با یک میلیون و ۱۹۰ هزار دستگاه و ایران با یک میلیون و ۸۵ هزار دستگاه به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا یازدهم قرار گرفته‌اند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: