کد خبر : ۲۶۷۱۹۸
علی سرزعیم، اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز؛
۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲
بودجه سال آینده کمی نگران‌کننده بسته شده چراکه بودجه سال جاری هم با کسری مواجه بوده، دراین‌بین افزایش ۴۰ درصدی بودجه سال ۱۴۰۲ اعمال‌شده است. درنتیجه این نگرانی وجود دارد که کسری بودجه خیلی تشدید شود البته که مسئولین دولتی اذعان دارند که جایی برای نگرانی وجود ندارد.

بودجه نگران‌کننده بسته‌شده است

بورس نیوز:

در لایحه بودجه‌ای که به مجلس رفت پیش‌بینی شده که منابع حاصل از صادرات نفت تا ۶۰۳ هزار میلیارد تومان یعنی ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد. این درآمد بر مبنای متوسط فروش ۱.۴ میلیون بشکه در روز با هر بشکه به قیمت میانگین ۸۵ دلار و نرخ تسعیر ارز ۲۳ هزارتومانی بسته شده است. از سوی دیگر یکی از پررنگ‌ترین بخش‌های لایحه ۱۴۰۲ موضوع مالیات‌هاست. جزئیات منابع بودجه دولت در سال آینده نشان می‌دهد که درآمد‌های مالیاتی از حدود ۵۲۶ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۱ به بیش از ۸۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. در واقع با وجود نبود رشد اقتصادی و رکود شدید کسب‌وکار‌ها دولت قرار است حدود ۵۹ درصد بیش از امسال مالیات دریافت کند.

بودجه نگران‌کننده بسته‌شده است


علی سرزعیم، اقتصاددان تشریح کرد: درباره بودجه سال آینده کمی نگران هستم چراکه بودجه سال جاری هم با کسری مواجه است، دراین‌بین افزایش ۴۰ درصدی بودجه سال ۱۴۰۲ اعمال‌شده است. درنتیجه این نگرانی وجود دارد که کسری بودجه خیلی تشدید شود البته که مسئولین دولتی اذعان دارند که جایی برای نگرانی وجود ندارد. از طرفی افزایش ۳۰۰ همتی در درآمد مالیاتی وجود دارد، دراین‌بین سازمان امور مالیاتی بیان کرده که ۲ میلیون پایه مالیاتی جدید شناسایی کرده است بنابراین به عقیده این سازمان جای نگرانی وجود ندارد و امکان اینکه ۸۰۰ همت پیش‌بینی‌شده در بودجه را محقق کند، دارد. وزیر نفت هم عنوان کرده که فروش نفت پیش‌بینی‌شده برای ۱۴۰۲ را محقق می‌کند اگر این دو پیش‌بینی صورت گیرد بودجه سال بعد بدون کسری پیش می‌رود، ولی این اعداد و ارقام ریسکی هستند. یعنی اقتصاد را در معرض ریسک نسبتاً بالایی قرار می‌دهند و اگر اتفاق نیافتد تورم تشدید می‌شود که منجر به نارضایتی و گرفتاری برای عامه جامعه خواهد شد.


پیش‌بینی‌ها محقق نشود نارضایتی بالا می‌رود


این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: چشم‌انداز تورمی سال آتی بستگی بسیار زیادی به محقق شدن پیش‌بینی‌های متولیان دولتی دارد، اگر پیش‌بینی‌ها محقق شود قاعدتاً باید تورم ۳۰- ۴۰ درصد باشد در غیر این صورت تورم را باید در ارقام ۵۰-۶۰ درصد متصور بود. با توجه به اینکه بودجه بیشتر متکی بر درآمد‌های مالیاتی است، به نظر می‌رسد این درآمد‌های با احتمال زیادی محقق می‌شود، یعنی برای بودجه مالیاتی متولیان مدعی هستند که محل‌های اخذ مالیات را با هوش مصنوعی بررسی کرده‌اند و این موضوع با احتمال بسیار بالایی محقق پذیر است. در این میان اگر دولتی در کنترل پایه پولی ناتوان بود ناگزیر به کنترل نقدینگی است، برای این کار هم باید کنترل بیشتری بر ترازنامه‌ها صورت گیرد.


اقدامی متداول


سرزعیم در پایان به بورس نیوز گفت: در پایان باید اشاره کرد که افزایش نرخ بهره اقدام بسیار مطلوبی در جهت کنترل تورم بود و البته که کشورمان مقداری با تأخیر اقدام به انجام آن کرده است. یعنی در تمام دنیا به‌محض بالا رفتن تورم نرخ بهره را افزایش می‌دهند، اما در کشور مقاومت عجیب‌وغریبی در مقابل آن شاهد بودیم، انجام آن‌هم با تأخیر و سطحی صورت گرفت.

پایان مطلب

امین
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
بانک مرکزی مثل من مبتدی عمل می کند چرا ربع سکه را با 70 در صد حباب برای فروخن احتیاط می کند ودارا یکم را برای خردن زیر 50 در صد هم احتیاط می کند بامن مبتدی جه فرقی دارد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
بهمن امسال برای فعالان بورس درک شعر "بهمن خونین جاویدان" بود.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۳۰
مملکت دزد زده.
سکه 28 میلیونو رد کرد.
بورس 3 ساله در حال سقوطه.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: