سه‌شنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵
عرفان رحمانی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تشریح کرد؛

دو سناریو پیشروی بازار در بهار سال آینده

دو سناریو پیشروی بازار در بهار سال آینده
قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، اطلاعات کافی در مورد بازار سرمایه و شرکت‌های مختلف را باید جمع آوری کرد و تحلیل‌های لازم انجام شود. با توجه به اینکه بازار سرمایه بسیار پویا و پر ریسک است، تصمیم گیری های نادرست می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه در آن شود.
کد خبر : ۲۶۷۴۵۲

بورس در اصلاح زمانی قرار دارد

بورس نیوز:

قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، اطلاعات کافی در مورد بازار سرمایه و شرکت‌های مختلف را باید جمع آوری کرد و تحلیل‌های لازم انجام شود. با توجه به اینکه بازار سرمایه بسیار پویا و پر ریسک است، تصمیم گیری های نادرست می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه در آن شود. در هر صورت، در بازار سرمایه ایران، می‌توانید در بورس، فرابورس و بازار ابزار دارایی‌ها سرمایه گذاری کنید. البته که قبل از هر گونه سرمایه گذاری، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال شرکت ها و بازار را بررسی کرده و نظر کارشناسان و متخصصان بازار سرمایه را هم جویا شد. همچنین، این مهم است که میزان ریسک مورد قبول خود را مشخص کنید و در سرمایه گذاری خود احتیاط کافی را داشته باشید.

احتمال یک درصدی وقوع برجام 

در مورد بازار در فصل بهار دو سناریو میشه متصور بود که هر دو سناریو صعود بازار را دربر دارد. با توجه به اینکه دوباره اخباری پیرامون برجام به گوش می‌رسد به هر حال سرمایه‌گذاران باید یک درصدی را برای وقوع این اتفاق در نظر بگیرند و همین مورد سناریو اول را تشکیل می‌دهد در این سناریو که در بهترین حالت احتمال وقوع حدود ۲۰ الی ۲۵ درصدی دارد می‌تواند بازار را دچار تغییر و تحول کند و رشد شارپ را از بازار بگیرد، اما همچنان به واسطه اینکه برای بازار ارز یا به طور خاص دلار ریزش بیش از ۲۰ درصدی حتی با وقوع برجام را متصور نیستیم بازار می‌تواند با وجود نرخ‌های مناسب تسعیر ارز که احتمالا نزدیک به نرخ بازار آزاد بشود روند صعودی خود را با سرعت کم ادامه دهد، اما احتمال نوسانات شدید در طی این روند صعودی با منتشر شدن اخبار محتمل است.

وی ادامه داد: در مورد سناریو دوم که محتمل‌تر است می‌توان گفت عدم وقوع توافق می‌تواند بازار ارز را حتی با وقوع توافقات در محدوده نسبتا بالایی نگهدارد و همین موضوع سبب می‌شود بازار سرمایه را با رشد سریع همراه کند و حتی شاید دوباره شاهد نمونه‌هایی از هیجانات همچون هیجانات سال ۹۹ باشیم. صنایع دلاری با وقوع سناریو دوم جذاب‌ترین صنایع هستند و می‌توانند زود‌تر از باقی صنایع رشد را تجربه کنند، اما صنایع ریالی احتمالا دیرتر و به واسطه افزایش هزینه سرمایه گذاری برای صنعت و افزایش بهای دارایی‌ها رشد را تجربه کنند، اما این بین استسنائاتی نیز وجود دارد مانند خودرو سازان که درحال تحولات بنیادی در نحوه قیمت‌گذاری ونهایتا سودآوری هستند.

رحمانی اظهار داشت: اما در سناریو اول احتمالا همه صنایع در رشد آرام بازار سهیم باشند و به صورت نوبتی به هر صنعتی اقبال شود. باید گفت که پیش‌بینی عدد شاخص کمی دشوار به نظر می‌رسد، اما برای هر دو سناریو در صورت اضافه نشدن ریسک خاص سیستماتیک سقف قبلی دردسترس خواهد بود، اما در سناریو دوم بازار می‌تواند اعدادی بالاتر از سقف قبلی شاخص را مشاهده کند.

توصیه به سرمایه‌گذاران 

این فعال بازار سرمایه در پایان به بورس نیوز گفت: توصیه می‌شود سرمایه‌گذارانی که بعد از مدت‌ها قصد ورود به بازار را دارند یا جدیدالورود خواهند بود، این‌بار برای ورود به بازار سرمایه مستقیم وارد بازار نشوند و به سراغ خرید واحد‌های صندوق‌های با سابقه مناسب بروند تا علاوه بر کسب سود مناسب از مدیریت دارایی خود اطمینان حاصل کرده باشند و هماهنند سال ۹۹ فریب افراد سودجو را نخورند.

پایان مطلب

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
اخبار مرتبط
اردیبهشت و خرداد بهار بورس
احسان عسکری، کارشناس بازار سرمایه:

اردیبهشت و خرداد بهار بورس

بورس بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری
حمزه قوچی فرد، مدیر سرمایه‌گذاری گروه مالی کاریزما در گفت‌وگو با بورس نیوز بیان کرد؛

بورس بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری

ارسال نظر
نظرات بینندگان
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۳
یکی هم از مسئولین .. رانتزدایی کنه. به اسم واگذاری سهام خودروسازان سهام را در قیمتهای بالا به مردم فروختند و بعد نزول دادند ..همش میگن تا اخر سال واگزاری انجام میشه ولی معلوم نیست کدوم سال منظورشونه.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۳
یکی هم از مسئولین .. رانتزدایی کنه. به اسم واگذاری سهام خودروسازان سهام را در قیمتهای بالا به مردم فروختند و بعد نزول دادند ..همش میگن تا اخر سال واگزاری انجام میشه ولی معلوم نیست کدوم سال منظورشونه.