کد خبر : ۲۶۷۴۹۳
در ۱۰ ماهه سال جاری اتفاق افتاد؛
۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶
وزیر صمت گفت: صادرات ۱۰ ماه اول نسبت به سال گذشته ۱۷.۱۰ درصد رشد داشته و صادرات غیر نفتی ۱۷.۷ درصد رشد داشته است.

رشد ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی کشور

به گزارش بورس نیوز، رضا فاطمی امین، وزیر صمت اظهار کرد: شاخص‌های کلان اقتصادی را زمانی که مرور می‌کنیم روند مطلوبی را طی می‌کنند. به طور مثال در صادرات ۱۰ ماه اول نسبت به سال گذشته ۱۷.۱۰ درصد رشد داشته است و صادرات غیر نفتی ۱۷.۷ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: واردات ۱۶.۹ درصد بوده است که ۱۶ درصد کالا‌های واسطه‌ای مانند مواد اولیه باعث رشد تولیدشده و منهای ۸ درصد کالای مصرفی بوده که این نشان می‌دهد واردات به نفع تولید تغییر کرده است.

فاطمی گفت: آماری که بانک مرکزی داده در بخش ماشین آلات ۱۵ درصد رشده داشته ایم در ۸ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وزیر صمت گفت: رشد اقتصادی که مرکز آمار در ۶ ماه اول در بخش صنعت اعلام کرده است ۴.۹ درصد رشد داشته ایم که ابن رشد باعث ایجاد شعل در بخش صنعت کشاورزی و خدمات بوده و در بهش صنعت ۸ میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده است.

فاطمی امین گفت: در قالب شاخص‌های کلان وضعیت اقتصادی خوبی داریم، اما بسیاری از مسائل حل نشده است که ریشه اصلی آن بهم ریختگی در نهاده‌ها وسازه‌ها بوده است که نتیجه آن ناترازی مصرف خانوار بوده که هزینه و درآمد خانوار‌ها را بهم ریخته است.

وزیر صمت تصریح کرد: رشد اقتصادی اندک داشته ایم، اما تورم بالا قدرت خرید کاهش یافته است و عده‌ای به وثع بهتر و عده زیادی وضع اقتصادی‌شان بهم ریخته است.

وی خاطرنشان کرد: ناترازی زنجیره تولید ایجاد شده که برای تولید کننده تولید صرفه اقتصادی ندارد؛ و باید توزیع تولید را در شهر‌های مختلف به صورت کاملاً عاد لانه و مناسب صورت گیرد تا شاهد ایجاد یک روند تولیدی بدون بهره اقتصادی نباشیم و ما نقشه راهی را طراحی کرده ایم که توزیع مناسب باشد.

فاطمی امین گفت: بر صادرات باید به سه دلیل متمرکز شویم دلیل اول آن است که اگر می‌خواهیم کالای وارد کنیم نیاز به ارز داریم بنابراین باید صادر کنیم تا نیاز ارزی تأمین شود. دلیل دوم در صحنه بین اللملی باید کالای تولید کنیم نه کمتر کشوری در این حوزه ورود کرده تا هم در باعث تقویت تولید و هم در حوزه صادرات بتوانیم نقش آفرینی پر رنگی داشته باشیم.

وی ادامه داد: کاهش قدرت خرید زمینه ساز محدودیت در تولید نشود و تولید همچنان باعث اشتغال شود و صادرات در اینجا می‌تواند بخش تولید را لوکوموتیو‌های ناترازی‌ها خارج کند.

وزیر صمت گفت: ما باید نوآوری در مدیریت داشته باشیم و از این طریق بتوانیم فناوری را مدیریت و انتقال دهیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: